|
|
4 minut czytania

Specustawa – pomoc dla Ukrainy

Zastanawiasz się, w jaki sposób będzie wyglądała pomoc dla Ukrainy? Przeczytaj, jaka zmiana przepisów ma wejść w życie.

specustawa pomoc dla ukrainy

Pomoc dla Ukrainy - omówione zagadnienia:

Pokaż więcej ↓

Czas wojny, o którym obecnie mówimy w kontekście konfliktu zbrojnego na Ukrainie jest niezwykle trudnym okresem dla wszystkich, przede wszystkim dla ludności cywilnej Ukrainy. Nic dziwnego, że w tak dramatycznych okolicznościach mamy do czynienia z napływem uchodźców. W ekspresowym tempie rząd polski przygotował projekt specustawy, która reguluje tematy związane z udzielaną pomocą dla Ukrainy.

Co zostało uregulowane w projekcie ustawy?

Rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy mają przede wszystkim na celu wprowadzenie rozwiązań prawnych dla uchodźców z Ukrainy. Do najważniejszych zagadnień uregulowanych w projekcie można zaliczyć:

  1. Legalizację pobytu w Polsce.
  2. Określenie zakresu zadań dla wojewody i jednostek samorządu terytorialnego.
  3. Utworzenie Funduszu Pomocy obywatelom Ukrainy.
  4. Dostęp do rynku pracy.
  5. Możliwość prowadzenia działalności gospodarczej.
  6. Uzyskanie wsparcia materialnego.
  7. Opieka zdrowotna.

Legalizacja pobytu w Polsce

Obywatelom Ukrainy, którzy przebywają na terytorium Polski będzie nadawany numer PESEL. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy będzie to możliwe po ustaleniu tożsamości osoby w oparciu o dostępne, w tym unieważnione, dokumenty takie jak: paszport, dowód osobisty, ale także karta Polaka, czy prawo jazdy, w przypadku dzieci akt urodzenia. W przypadkach szczególnych nadanie numeru PESEL może być dokonane na podstawie oświadczenia. Dzięki uzyskaniu numeru PESEL obywatele Ukrainy otrzymają dostęp do usług publicznych a także uzyskać profil zaufany. Wniosek o nadanie numeru PESEL będzie składany do urzędu gminy.

Pomoc wojewody i jednostek samorządu terytorialnego

Zakres i charakter pomocy udzielanej przez wojewodów i samorządy dla uchodźców może mieć szeroki zasięg i obejmuje m.in.:

  • zakwaterowanie,
  • wyżywienie,
  • transport.

Organy terenowe organizują miejsca, w których mogą przebywać osoby z Ukrainy. Mają również za zadanie zapewnienie dla nich podstawowych funkcji życiowych. Z uwagi na ilość obywateli Ukrainy, które z dnia na dzień znalazły się w Polsce jest to niezwykle trudne i odpowiedzialne zadanie.

Utworzenie Funduszu Pomocy

Fundusz zostanie utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego. Wpłaty do Funduszu będą dokonywane m.in.:

  • ze środków budżetu państwa, w tym budżetu środków europejskich,
  • z państwowych funduszy celowych,
  • z darowizn,
  • ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi.

Finansowanie lub dofinansowanie ze środków Funduszu może być udzielone jednostkom sektora finansów publicznych oraz jednostkom spoza tego sektora.

Dostęp do rynku pracy

W projekcie wprowadzone zostały także rozwiązania ułatwiające zatrudnienie obywateli Ukrainy. Pracodawca zatrudniający obywatela Ukrainy będzie miał 7 dni od dnia podjęcia pracy powiadomić za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – praca.gov.pl właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy. Nie dotrzymanie tego terminu będzie równoznaczne z brakiem możliwości świadczenia pracy. Obywatele Ukrainy będą mogli rejestrować się w powiatowych urzędach pracy i korzystać z pośrednictwa w znalezieniu pracy, jak również z oferowanych szkoleń.

Prowadzenie działalności gospodarczej przez obywateli Ukrainy

W projekcie specustawy wprowadzono również możliwość podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli polskich. Zarejestrowanie działalności w CEIDG będzie możliwe pod warunkiem uzyskania wpisu w rejestrze PESEL. Będzie można również zakładać spółki jawne i partnerskie.

Wsparcie finansowe dla obywateli Ukrainy

W projekcie ustawy mówi się o wsparciu w zakresie:

  • świadczeń rodzinnych,
  • świadczenia wychowawczego,
  • świadczenia dobry start,
  • rodzinnego kapitału opiekuńczego,
  • dopłaty do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Obywatelom Ukrainy zostanie udzielone jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł na osobę, które może być przeznaczone w szczególności na wydatki na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe. Osobom, które przyjęły obywateli Ukrainy będą mogły otrzymać przez okres 2 miesięcy wsparcie w wysokości 1.200 zł miesięcznie. Obywatelom Ukrainy mogą być przyznawane świadczenia pieniężne i niepieniężne w trybie ustawy o pomocy społecznej.

Dostęp do świadczeń zdrowotnych

Obywatele Ukrainy będą mieli dostęp do opieki zdrowotnej na zasadach i w zakresie, w jakim osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym przysługuje prawo do świadczeń na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Każdy uchodźca z Ukrainy będzie więc miał nieograniczony dostęp do świadczeń realizowanych w ramach NFZ.

Ustawa ma obowiązywać od dnia 24 lutego 2022 roku, a więc od dnia rozpoczęcia wojny. Z projektem ustawy i przebiegiem procesu legislacyjnego można zapoznać się pod wskazanym linkiem.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003