|
|
2 minut czytania

Warunki uprawniające do Małego ZUS PLUS w 2022 roku

Chcesz skorzystać z Małego ZUS Plus? Sprawdź, czy spełniasz warunki.

mały zus plus 2022 warunki

Mały ZUS Plus 2022. Materiał video

 

Polski Ład zmienił zasady naliczania i zapłaty składki zdrowotnej od 2022 roku, ale składki na ubezpieczenia społeczne mogą być rozliczane na dotychczasowych zasadach. Przedsiębiorcy, przy spełnieniu ustawowych warunków, mogą skorzystać z preferencyjnych forma zapłaty składek społecznych. Jedną z nich jest Mały ZUS Plus i w dzisiejszej publikacji napiszemy, jakie należy spełniać warunki, aby z niego skorzystać.

Kto może skorzystać z Małego ZUS Plus?

Z Małego ZUS Plus może skorzystać każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą. Nie skorzysta z tej opcji osoba, która dopiero rozpoczyna prowadzenie firmy, a wynika to z warunków uprawniających do tej preferencji, które zostały opisane poniżej.

Planujesz założenie firmy?

Umów się na bezpłatną wideorozmowę z ekspertem, podczas której zarejestrujesz działalność unikając typowych pułapek i błędów.

Warunki uprawniające do Małego ZUS PLUS

W przepisach zostały zapisane warunki progowe uprawniające do skorzystania z Małego ZUS:

  • przychód z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym 2021 r. nie może przekroczyć kwoty 120.000 zł – jeśli działalność była prowadzona przez cały rok, a jeśli tylko przez część roku to ten limit ustalamy proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia działalności. Podstawa do naliczania składek społecznych jest liczona od kwoty dochodu,
  • w 2021 roku działalność musi być prowadzona przez co najmniej 60 dni,
  • przedsiębiorca nie opłaca składek ZUS na zasadach preferencyjnych i nie korzysta z ulgi na start,
  • osoba opłacająca kartę podatkową musi być czynnym podatnikiem VAT,
  • nie prowadzili pozarolniczej działalności jako:
    • twórca, artysta,
    • osoba prowadząca działalność w zakresie wolnego zawodu,
    • wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,
    • osoba prowadząca publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół,
  • nie wykorzystali 36-miesięcznego limitu (w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej) korzystania z „małego ZUS”,
  • nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed dniem jej rozpoczęcia wykonywali (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy) w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym czynności wchodzące w zakres zawartej z pracodawcą umowy.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie