|
|
3 minut czytania

Co można załatwić przez ePUAP: zaświadczenie o niezaleganiu składek ZUS

Czasami przedsiębiorcy potrzebują potwierdzenia, że nie zalegają z opłacaniem składek ZUS – czy to na ubezpieczenie zdrowotne, czy ubezpieczenia społeczne. Możliwe jest uzyskanie dokumentu, który o tym zaświadcza. W dodatku nie trzeba w tym celu odwiedzać fizycznej siedziby ZUS-u, zamiast tego wystarczy skorzystać z możliwości ePUAP. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS – czytaj dalej.

zaświadczenie o niezaleganiu zus rwn

Planujesz założenie firmy?

Umów się na bezpłatną wideorozmowę z ekspertem, podczas której zarejestrujesz działalność unikając typowych pułapek i błędów.

ZUS wniosek o niezaleganie – jak go uzyskać? 

Dzięki administracji elektronicznej w Polsce można załatwić coraz więcej spraw przez internet. Wiele zaświadczeń i dokumentów, które poświadczają status przedsiębiorcy jest dostępnych w wersji online – wystarczy złożyć o nie wniosek.

Podobnie jest z potwierdzeniem niezalegania ze składkami ZUS. Takie potwierdzenie wymagane jest czasem przez banki przed udzieleniem kredytu, albo przez urzędy pracy, jeśli przedsiębiorca pobierał dotację na swoją działalność i musi się z niej rozliczyć.

Dróg do tego jest kilka – można je bardzo łatwo uzyskać przez internetową witrynę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, albo stronę biznes.gov.pl. Oto krótka instrukcja jak tego dokonać przez stronę ZUS. 

ZUS zaświadczenie o niezaleganiu online – krok po kroku 

  1. Wchodzimy na stronę ZUS.pl i klikamy opcję logowania do PUE – Platformy Usług Elektronicznych. 
  2. Na stronie logowania możemy wybrać logowanie przez profil zaufany/login.gov, bankowość internetową lub za pomocą kwalifikowanego podpisu elektrycznego. Opcja z profilem zaufanym lub bankowością wydaje się najłatwiejsza i zabiera najmniej czasu. 
  3. Po potwierdzeniu swoich danych przechodzimy do zakładki Płatnik. 
  4. Z katalogu dostępnych usług wybieramy opcję ‘Złożenie dokumentu ZUS-RWN’ – to właśnie druk, który stanowi wniosek o wydanie potrzebnego nam zaświadczenia. 
  5. Wypełniamy wniosek ZUS RWN w wersji elektronicznej i decydujemy o tym, w jaki sposób chcemy odebrać zaświadczenie. System automatycznie zaznacza odbiór online, przez serwis PUE, wówczas zaświadczenie otrzyma się na skrzynkę odbiorczą dostępną jako ‘Dokumenty i wiadomości’. Inną z opcji jest wysyłka pocztą tradycyjną na podany adres, zaś trzeci wariant to odbiór osobisty w siedzibie ZUS.

Na koniec podpisujemy wniosek za pomocą certyfikatu kwalifikowanego, e-dowodu, lub profilu zaufanego ePUAP i wysyłamy go do urzędu. 

Przyjrzyjmy się dokładnie, co trzeba uzupełnić we wniosku RWN.

ZUS RWN wniosek o niezaleganie składek: 

W górnej części formularza znajduje się instrukcja wypełniania ze standardowym przypomnieniem, by wypełniać formularz drukowanymi literami, pola wyboru zaznaczać X-em, używać tuszu czarnego lub niebieskiego i – co szczególnie istotne – podawać adres korespondencyjny, właściwy dla załatwienia tej sprawy.

 Poniżej znajduje się miejsce na dane wnioskodawcy, w kolejnych polach wpisuje się:

  • NIP,
  • REGON, 
  • PESEL, 
  • rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości, 
  • nazwę lub imię i nazwisko płatnika,
  • adres,  
  • numer telefonu dla ułatwienia kontaktu.

Na koniec podaje się liczbę egzemplarzy zaświadczenia, o jaką się wnioskuje, a poniżej zaznacza sposób odbioru odpowiedzi

Jak długo czeka się na wydanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami ZUS

ZUS wskazuje, że termin oczekiwania na wydanie dokumentu RWN w wersji papierowej wynosi do 7 dni. Nieco szybciej powinna być dostępna internetowa wersja druku, w formacie .xml.

W przypadku wizyty osobistej w urzędzie, o ile sytuacja nie budzi wątpliwości, takie zaświadczenie może być wydane od razu. Po otrzymaniu wniosku, pracownik ZUS sprawdzi Twoją historię wpłat z tytułu składek i dokumenty rozliczeniowe. Na tej podstawie wyda decyzję o zaświadczeniu, bądź jego odmowę.

Zaleganie składek ZUS – co jeśli wnioskodawca zalega ze składkami? 

W sytuacji, gdy osoba wnioskująca o wydanie druku ZUS RWN zalega z opłatą jakichś składek, ZUS wydaje decyzję odmowną, nie mogąc wydać zaświadczenia. Od decyzji też można się odwoływać na drodze sądowej, jeśli istnieją ku temu przesłanki. 

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Najważniejsze pytania

  1. Kto może złożyć ZUS wniosek o niezaleganie? 

    Wniosek może złożyć każdy płatnik składek. 
  2. Na jakim druku składa się wniosek o niezaleganie składek ZUS?

    Jest to wniosek RWN, a dokładniej WNIOSEK PŁATNIKA SKŁADEK O WYDANIE ZAŚWIADCZENIA O NIEZALEGANIU W OPŁACANIU SKŁADEK.
  3. Jak można uzyskać ZUS zaświadczenie o niezaleganiu online?

    Poprzez stronę ZUS, portal PUE lub stronę biznes.gov.pl, a w każdym z tych przypadków dane potwierdza się za pomocą ePUAP/ profilu zaufanego. 
  4. Jak długo czeka się na wydanie dokumentu z ZUS o niezaleganie? 

    Maksymalny czas oczekiwania na wersję papierową wynosi 7 dni, wersja elektroniczna zwykle dostępna jest szybciej.
  5. Czy ZUS może odmówić wydania zaświadczenia o niezaleganiu składek?

    Tylko w przypadku, jeśli płatnik rzeczywiści zalega z płatnościami jakichkolwiek składek. 
  6. Jakie składki są wyszczególnione na zaświadczeniu?

    Na zaświadczeniu wymienione są składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Emerytur Pomostowych i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003