|
|
8 minut czytania

10 najlepszych translatorów online

Dynamiczne zmiany łączące się z wprowadzaniem wciąż nowych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań znalazły swoje zastosowanie również w kontekście realizacji różnego rodzaju tłumaczeń.

translator online

Współcześnie obserwuje się masowe odchodzenie od wykorzystywania tradycyjnych słowników języków obcych na rzecz łatwo dostępnych tłumaczy internetowych. Jak jednak umiejętnie wykorzystać potencjał tych narzędzi? Przedstawiamy zestawienie najlepszych translatorów online.

Jak działa tłumacz online? 

Rozpoczynając od strony technicznej, translatory online działają w formie narzędzi CAT, czyli Computer Aided Translation. Ich specyfika umożliwia optymalne wykorzystanie metody tłumaczenia maszynowego, która to dodatkowo wspierana jest za sprawą rozbudowanej pamięci tłumaczeniowej. Równolegle można spotkać się ze stwierdzeniem, że tego rodzaju tłumacze bazują na tzw. tłumaczeniu statystycznym. Co oznacza to w praktyce?

Zdolność internetowych tłumaczy do przekładania tekstów pisanych z jednego języka na drugi uwarunkowana jest wcześniejszym zbudowaniem wystarczającej pamięci tłumaczeniowej. Dopiero po spełnianiu tego warunku translatory online stają się zdolne do, realizowanego w już w pierwszym etapie, sprawdzenia bazy leksykalnej, by w kolejnym kroku wybrać z niej najbardziej prawdopodobne tłumaczenie.

Cały proces wygląda nieco inaczej ze strony osoby zlecającej tłumaczenie. Jej zadania ograniczają się do wpisania konkretnego tekstu do okienka tłumaczenia oraz wybrania języka źródłowego i docelowego.

Dostępne obecnie tłumacze online są w stanie formułować przekłady nawet w przeszło stu językach, nie ograniczając się do pojedynczych słów, ale tłumacząc całe frazy, a nawet bloki tekstu w zaledwie kilka sekund. Dodatkowo innowacyjne mechanizmy są wciąż udoskonalane, bazując na dotychczasowych wyszukiwaniach użytkowników. Takie działania zwiększają naturalność realizowanych tłumaczeń, przybliżając je do języka, którym posługujemy się na co dzień.

Nowe funkcjonalności dostępnych w internecie translatorów znajdują zastosowanie w rozmaitych dziedzinach, również tych związanych z życiem zawodowym. Coraz częściej dostrzegane są także zalety dodatkowych funkcji tłumaczy internetowych, takie jak wymowa, możliwość skanowania tekstu za pośrednictwem aparatu, wyszukiwanie głosowe, wpisywanie ręcznego tekstu, a nawet tłumaczenie rozmowy w czasie rzeczywistym. Tym samym coraz większe znaczenie zyskuje stwierdzenie, że rewolucyjny charakter internetowych tłumaczy przyczynił się do obalania często problematycznych barier językowych.

Translator online a AI

Popularny współcześnie tłumacz online rozwijał się wraz z pojawiającymi się nowymi potrzebami użytkowników oraz dostępem do wciąż nowych technologii umożliwiających ich zaspokojenie. Obecnie najlepsze tłumacze online w coraz większym stopniu bazują na potencjale sztucznej inteligencji, zwiększając samą trafność i dopasowanie zlecanych tłumaczeń.

W efekcie nieustannie wzrasta popularność przekładów opierających się na AI, co w szerszej perspektywie prowadzi do wyłonienia ogólnoświatowych trendów transformacyjnych kształtujących globalną komunikację.

W tym ujęciu wzrasta zastosowanie samego chatu GPT, który również może być wykorzystywany do tłumaczenia. To narzędzie AI obsługuje ponad 50 języków i nieustannie poddawane jest wciąż nowym udoskonaleniom. W efekcie nie ogranicza się już tylko do przekładów pojedynczych słów, a sprawnie radzi sobie z całymi dokumentami.

Do głównych zalet tego rozwiązania zalicza się wysoką elastyczność, która zapewnia satysfakcjonujące dopasowanie stylu tłumaczenia do indywidualnych potrzeb klienta, terminowość realizacji zleconych zadań, a także profesjonalizm i prywatność.

Chat GPT łączy się z zaawnsowanymi możliwościami konwersacyjnymi, które sprawiają, że generowany przez to narzędzie tekst staje się jeszcze bardziej zbliżony do ludzkiego. W tym celu automatycznie uwzględniony jest kontekst i cel samego tłumaczenia, co, porównując Chat GPT z innymi, nieco bardziej tradycyjnymi translatorami online, zdecydowanie wysuwa go na prowadzenie.

Umiejętne wykorzystanie mocy sztucznej inteligencji przyczyniło się do rozwoju znanych współcześnie translatorów online, zwiększając ich wydajność. Początkowo bazujące głównie na maszynowych tłumaczeniach narzędzia dzisiaj stają się o wiele bardziej intuicyjne w użytkowaniu. Równolegle lepsze są także same efekty tłumaczeń, które w mniejszych stopniu przypominają już wyłącznie sztywne przekładanie treści na inny język. Współcześnie do gry włącza się, niegdyś masowo ignorowane, dbanie o ogólny wydźwięk, lekkość przekazu, a także samego stylu poszczególnych treści.

Zależy Ci, by być na bieżąco z najnowszymi narzędziami? – zapoznaj się z naszym artykułem.

Najlepszy tłumacz online – zestawienie narzędzi

Tłumacz Google

Narzędzie to stanowi niewątpliwie jedno z najpopularniejszych tego rodzaju narzędzi dostępnych w internecie. Tłumacz ten funkcjonuje w oparciu o mechanizmy uczenia maszynowego, dzięki czemu jest nieustannie udoskonalany. Dodatkowo, oprócz tłumaczenia tekstu bezpośrednio wprowadzonego przez użytkownika w dedykowanym polu, przewiduje on również możliwość tłumaczenia głosu, obrazu lub wideo – także w czasie rzeczywistym – obsługując obecnie przeszło 100 języków.

translator online - tłumacz google

Znaczne ułatwienie dla użytkowników stanowi również sama dostępność z poziomu wielu urządzeń, bez względu na rodzaj systemu operacyjnego. Tłumacz Google będzie więc tak samo działał zarówno na Windowsie, Androidzie czy iOS.

A jak wykorzystać to bezpłatne narzędzie MT w praktyce? Najlepiej sprawdzi się ono przy tłumaczeniu prostych dokumentów, a nawet obrazów czy stron internetowych, wstawiając konkretny adres URL. W zależności od wybranej pary językowej, dokładność otrzymanego tłumaczenia może sięgać nawet 94%.

tłumacz google

Tłumacz internetowy DeepL

Jest to kolejny tłumacz internetowy, który bazuje na tłumaczeniu maszynowym, oferując użytkownikom usługi automatycznego wykrywania tekstu, tłumaczenia całych stron internetowych i plików. Częste utożsamianie tego narzędzia z najlepszym tłumaczem online łączy się z faktem umiejętnego wykorzystywania zalet sztucznej inteligencji. W efekcie możliwe jest błyskawiczne tłumaczenie nie tylko pojedynczych zdań, a całych złożonych wypowiedzi.

Dodatkowo tłumacz jest nieustannie udoskonalany, przy czym warto podkreślić rolę opcji oceny poszczególnych tłumaczeń. W 2020 roku translator online unowocześniono, wzbogacając go o nowy system sieci neuronowych, który usprawnił kontekstowe łączenie, co pozytywnie wpłynęło na samą dokładność realizowanych za jego pośrednictwem tłumaczeń.

Tłumacz DeepL najczęściej używany jest w wersji przeglądarkowej, jednak istnieje również szansa, by pobrać narzędzie na dysk. Podstawowa wersja jest całkowicie darmowa. Obowiązek opłaty pojawia się dopiero przy wyborze opcji premium, w ramach której można przykładowo wybrać nawet ton tłumaczeń – formalny lub nieformalny.

Tłumacz internetowy DeepL

Collins Dictionary Translator

W ramach tej platformy możliwe jest nie tylko wyszukiwanie haseł w darmowych słownikach i tłumaczenie tekstu, ale również jego udoskonalanie z wykorzystaniem synonimów i antonimów. Posiada ona również dedykowane podstrony poświęcone koniugacji oraz gramatyce, co ułatwia rozbudowane eksploracje językowe.

Jak tłumacz działa w praktyce? Jest on ściśle połączony z renomowanym słownikiem Collins Dictionary. W efekcie tłumaczenia realizowane są w oparciu o dokładne definicje, uwzględniając kontekstowe znaczenie słów.

Collins Dictionary Translator

Specyfika tego narzędzia sprawia jednak, że sama głębokość przekładu może okazać się nieco mniejsza niż w przypadku dedykowanych platform tłumaczeniowych. Collins Dictionary Translator bezpieczniej więc wykorzystywać głównie do tłumaczenia pojedynczych słów.

Bing Microsoft Translator

To darmowy tłumacz internetowy, obsługujący 53 języki, z którego pomocą można również, po uprzednim wprowadzeniu indywidualnego kodu, tłumaczyć konwersacje dwóch lub większej ilości osób. Dodatkowo posiada on opcję optycznego rozpoznawania znaków.

Bing Microsoft Translator to oficjalne wejście Microsoftu w technologię tłumaczeń. Rozpoczynając od przekładów opartych na regułach, współcześnie translator ten charakteryzuje przyjęcie neuronowego tłumaczenia maszynowego, które umożliwia płynne połączenia między przekładaniem tekstu a interpretacją mówionych słów.

Bing Microsoft Translator

Reverso

Jest to kolejny popularny tłumacz internetowy opierający się na neuronowym tłumaczeniu maszynowym. Oferuje on tłumaczenie tekstu w 18 najczęściej używanych językach, zapewniając dodatkowo opcję przekładania całych dokumentów (Word, Excel, PowerPoint, PDF).

Oprócz samych tłumaczeń Reverso obejmuje również funkcję udoskonalania gramatyki, co stanowi szczególnie przydatne rozwiązanie w kontekście nauki języków obcych. Internetowy translator jest dostępny zarówno bezpłatnie, jak i w rozszerzonej wersji w formie planu Premium czy Professional.

Reverso - translator oline

PROMT Online Translator

PROMT Online Translator to darmowy tłumacz, który został wzbogacony o sekcje koniugacji, deklinacji i kontekstów zastosowań przetłumaczonych słów lub fraz, dzięki którym możliwe jest pełne zrozumienie obcojęzycznych znaczeń. Równolegle do głównych funkcjonalności tego narzędzia zalicza się automatyczne wykrywanie języka, wymowę native speakerów, konfigurowalny słownik, a także słownictwo potoczne.

Również i w tym przypadku wykorzystanie techniki sieci neuronowych znajduje swoje pozytywne odzwierciedlenie w wysokim poziomie naturalności realizowanych tłumaczeń, także w odniesieniu do bardziej rozbudowanych fragmentów tekstu.

PROMT Online Translator

Babylon Translator

Babylon Online Translator postrzegany jest jako najlepsze oprogramowanie do tłumaczenia tekstu, obsługujące 77 języków z całego świata. Nie jest on narzędziem darmowym, jednak przystępność jego ceny oraz bogata oferta dostępnych funkcjonalności rekompensują ten fakt.

Tłumacz online najlepiej sprawdzi się więc osobom szczególnie ceniącym wysoki poziom profesjonalizmu. Pomocne przy prowadzeniu firmy funkcjonalności nadają mu charakter biznesowego narzędzia, co przejawia się poprzez opcje automatycznych tłumaczeń wiadomości mailowych, uzupełniania tłumaczeń o dodatkowe wątki zaczerpnięte ze słowników lub z Wikipedii czy powiązania programu z systemami wspierającymi przedsiębiorstwa.

Babylon Translator

Translatedict

To internetowy tłumacz oferujący użytkownikom usługi na dwóch poziomach – darmowym oraz płatnym. Bezpłatna wersja obsługuje 52 języki, równolegle udostępniając opcje tłumaczenia głosowego oraz konwersji tekstu na mowę, pobierania dźwięku w języku pierwotnym i docelowym, a także liczenia ilości znaków i słów tłumaczenia.

Drugi poziom otwiera dostęp do bardziej zaawansowanych usług korekcyjnych i translatorskich specjalistów, które błyskawicznie mają zwiększyć ogólną jakość konkretnego tekstu.

Translatedict

SYSTRAN Translate

Jest to kolejny tłumacz online, który został stworzony do tłumaczenia maszynowego. Będąc jedną z najstarszych firm zajmujących się rozwiązaniami tłumaczeniowymi, marka ta może pochwalić się zróżnicowanym portfolio narzędzi przeznaczonych do realizacji przekładów językowych dla osób prywatnych, profesjonalistów i przedsiębiorstw.

Chociaż bardziej zaawansowane funkcje nie są bezpłatne, tłumacz ten świetnie sprawdza się w biznesowych realiach, szczególnie w kontekście międzynarodowych korporacji, usprawniajac profesjonalną współpracę na jednej platformie.

SYSTRAN Translate

ImTranslator

tłumaczyć pojedyncze słowa, frazy, całe teksty, a nawet strony internetowe. Korzysta on ze wsparcia trzech dostawców – Google, Miscrosoft Bing, Translator, co stanowi istotną gwarancję jakości oferowanych usług.

Sam proces tłumaczenia rozbudowany jest o wiele pomocnych funkcjonalności, do których zalicza się tłumaczenie w czasie rzeczywistym, konwersję tekstu na mowę, słownik, historię tłumaczeń, zautomatyzowane wykrywanie języka, a także często docenianą przez użytkowników opcję cofania tłumaczenia.

ImTranslator

Autor ifirma.pl

Oliwia Józefowiak

Autorka treści poruszających tematykę zarówno biznesową, e-commercową, oraz księgową. W tekstach tworzonych na ifirma.pl dąży do kreatywnego, ale też zrozumiałego omówienia często zawiłych aspektów z obszaru ekonomii, ułatwiając przedsiębiorczym osobom stawianie pierwszych kroków w świecie biznesu. Jako absolwentka Rachunkowości i Controllingu, przekłada zdobytą wiedzę również na praktyczne działania, które przybliża czytelnikom w formie efektywnych rozwiązań. Na co dzień przyjmuje analityczną perspektywę, przemieniając nawet pozornie zwyczajne otoczenie w cenne źródło inspiracji.

Komentarze czytelników
  1. 15 grudnia 2024 o 18:54
    Hania Krauze

    A który z wymienionych urządzeń będzie najbardziej odpowiedni, jeżeli ma służyć tylko do przetłumaczenia mowy z j. polskiego na j.angielski podczas wycieczek do Azji lub do USA?
    Jeżdżę dwa razy do roku w tamte rejony. Znam dobrze j. niemieslcki, ale rzadko sie zdarza o znajomosci j. Niemieckiego. Zdecydowałam, ze kupię tłumacza elektrycznego, najlepiej taki, który też będzie działał bez WiFi.
    Bardzo proszę o poradę.
    Pozdrawiam
    Hanna Krauze

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Najważniejsze pytania

  1. Jak działa translator?

    Tłumacze internetowe częstą bazują na uczeniu maszynowym, dzięki czemu doskonalą swoją skuteczność, potrafią tłumaczyć obszerne bloki tekstu, coraz częściej posiadają opcje wyszukiwania głosowego, wyszukiwania tekstu i konwersji tekstu na dźwięk. 
  2. Z jakich tłumaczy internetowych warto korzystać?

    Wśród godnych uwagi tłumaczy internetowych znajdują się m.in. Google Translate, Bing Microsoft Translator i Babylon Translator.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003