Aby móc założyć nową działalność gospodarczą, konieczne jest posiadanie adresu, na który firma zostanie zarejestrowana. Wiele małych firm rejestrowanych jest po prostu w mieszkaniu właściciela – warto zatem wiedzieć, jakie warunki musi spełnić mieszkanie, aby rejestracja nie przyniosła negatywnych konsekwencji.
Właściwy adres w CEIDG – materiał video
Aby móc założyć nową działalność gospodarczą, konieczne jest posiadanie adresu, na który firma zostanie zarejestrowana. Wiele małych firm rejestrowanych jest po prostu w mieszkaniu właściciela – warto zatem wiedzieć, jakie warunki musi spełnić mieszkanie, aby rejestracja nie przyniosła negatywnych konsekwencji.
Umów się na bezpłatną wideorozmowę z ekspertem, podczas której zarejestrujesz działalność unikając typowych pułapek i błędów.
Poprawnie zarejestrowana działalność gospodarcza powinna posiadać adres stałego miejsca prowadzenia działalności, jeśli możliwe jest jego ustalenie; musi natomiast mieć adres do doręczeń. Domyślnie przedsiębiorca, rejestrując firmę, powinien posiadać prawo do dysponowania lokalem, który zostanie wskazany we wniosku CEIDG. Co rozumiemy przez prawo do dysponowania lokalem? Przede wszystkim chodzi tu o własność bądź wieczyste użytkowanie mieszkania lub domu – w takim przypadku, gdy przedsiębiorca występuje jako właściciel, zarejestrowanie przez niego działalności nie wymaga dodatkowej dokumentacji.
Nieco inaczej wygląda sprawa przy wszelkich umowach najmu, dzierżawy lub użyczenia. W takiej sytuacji, gdy właścicielem lokalu jest ktoś inny niż przedsiębiorca, możliwość zarejestrowania działalności w lokalu powinna być dodatkowo ustalona. Najlepiej, aby takie zasady były spisane w formie zapisu w umowie albo aneksu do już istniejącej umowy.
Niektórzy przedsiębiorcy nie chcą rejestrować firmy w miejscu swojego zamieszkania – wiąże się to bowiem m.in. z ujawnieniem adresu w CEIDG. Jeśli właściciel firmy posiada odrębny lokal przeznaczony dla firmy, jest to sytuacja komfortowa. Często jednak nowi przedsiębiorcy poszukują własnego miejsca, przeznaczonego wyłącznie dla celów firmy. W takich sytuacjach możliwe jest wynajęcie lokalu użytkowego wraz z umową, która pozwala na zarejestrowanie firmy w danym miejscu. Stosunkowo nowym, ale coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest też coworking, czyli wynajem biura w różnym zakresie. Przedsiębiorcy mogą wynająć cały lokal, jedno pomieszczenie lub nawet biurko do pracy w ogólnodostępnej przestrzeni biurowej. Taki wynajem może być samoistną usługą, ale może być także połączony z wynajmem adresu – przedsiębiorca podpisuje umowę, zgodnie z którą swoją firmę może zarejestrować w miejscu biura coworkingowego.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!