



Od 1 kwietnia 2025 roku będą obowiązywać nowe przepisy dotyczące zwrotu akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w Polsce w celu ich wywozu za granicę oraz zwolnienia od akcyzy dla samochodów osobowych rejestrowanych profesjonalnie na terytorium Polski w celu wykonywania jazd testowych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, które będą przedmiotem badań naukowych lub prac rozwojowych w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
W ustawie z dnia 24 stycznia 2025 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw przewidziano szereg zmian służących wyjaśnieniu lub doprecyzowaniu istniejących przepisów, ich wdrożenie oraz uproszczenie procesów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Projekt ww. ustawy wprowadza zmiany w następujących aktach prawnych, tj.:
W tym artykule skupimy się na zmianach w akcyzie, które polegają na wprowadzeniu następujących rozwiązań:
Znowelizowane przepisy umożliwiają zwrot akcyzy za samochody osobowe, które zostały czasowo zarejestrowane w Polsce w celu wywozu za granicę. Zmiana ta wynika z wyroku TSUE, który rozróżnił rejestrację czasową na wniosek właściciela w celu wywozu od rejestracji w celu dopuszczenia pojazdu do ruchu.
Projektowany przepis art. 100 ust. 5a wprowadzi od 1 kwietnia 2025 roku przepisy, które mają na celu uregulowanie sytuacji, gdy samochód osobowy, który wcześniej był czasowo zarejestrowany lub profesjonalnie zarejestrowany w Polsce, a następnie wyeksportowany lub poddany testom, wraca do kraju, tj.:
Jeśli samochód wyjechał z kraju, ale nie dokonano zwrotu akcyzy z tytułu jego wywozu, a następnie wrócił do Polski, to nie powstaje obowiązek zapłaty akcyzy, ponieważ nie miało miejsca opodatkowanie akcyzą przy pierwszym wywozie.
Dodatkowo kolejne projektowane przepisy, tj. art. 107 ust. 1a i ust. 1b wprowadzają:
Od 1 kwietnia 2025 roku będzie również obowiązywać zwolnienie z akcyzy dla samochodów zarejestrowanych profesjonalnie w celu jazd testowych, które będą przedmiotem badań naukowych lub prac rozwojowych. Takie samochody muszą spełniać określone warunki, a zwolnienie obejmuje przedsiębiorców prowadzących działalność badawczo-rozwojową (por. projektowany art. 110b).
Przepisy precyzują warunki, takie jak:
Jeśli chodzi o karę za naruszenie warunków, to będzie ona nakładana na przedsiębiorcę, który nie spełni określonych ustawą warunków, np. nie dostarczy wymaganych dokumentów na czas, będzie zobowiązany do zapłaty akcyzy, która będzie naliczana zgodnie z obowiązującymi stawkami.
Proponowane zmiany w przepisach dotyczących zwrotu akcyzy od samochodów osobowych mają na celu precyzyjne uregulowanie zasad zwrotu oraz zapobieganie nadużyciom, a nowe przepisy wejdą w życie już 1 kwietnia 2025 roku. Z procesem legislacyjnym zapoznasz się tutaj.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.