Na stronie PARP pojawiło się wiele szczegółowych informacji na temat wsparcia dedykowanego dla średnich przedsiębiorców ze środków unijnych. Przy okazji tych informacji pojawiła się wzmianka, że z takiego wsparcia będą mogły skorzystać również mikro i małe przedsiębiorstwa. Z uwagi na fakt, że tym wsparciem nie będzie się zajmowało PARP nie ma informacji na temat naboru wniosków. Znalazła się tylko informacja, że naborem wniosków będą zajmowały się urzędy marszałkowskie.
Gdzie szukać informacji na temat dotacji?
Wsparcie dla mikro i małych przedsiębiorstw będzie odbywało się w ramach regionalnych programów operacyjnych, którymi zarządzają marszałkowie województw. Osoby zainteresowane powinny śledzić strony internetowe urzędów marszałkowskich bądź udać się osobiście, aby zasięgnąć informacji. Na dotacje na kapitał obrotowy dla mikro i małych firm przyznane zostały środki w wysokości 500 mln złotych.
Jakie warunki muszą spełniać przedsiębiorcy?
Co do zasady warunki przyznawania dotacji na kapitał obrotowy dla mikro i małego przedsiębiorcy są takie same jak dla średniego przedsiębiorcy, a mianowicie. Musi być odnotowany spadek obrotów, trudno wskazać jaki, ponieważ jak można przeczytać na stronach w różnych województwach kształtują się na poziomie 30% (Województwo Wielkopolskie), 50% (Województwo Dolnośląskie) a nawet 70% (Województwo Zachodniopomorskie). Spadek obrotów badany jest od miesiąca marca 2020 r.
Porównania obrotów można dokonać dwojako:
- poprzez porównanie obrotów z dowolnego miesiąca kalendarzowego po 1 lutego 2020 r. do obrotów z poprzedniego miesiąca,
- poprzez porównanie obrotów z dowolnego miesiąca kalendarzowego po 1 lutego 2020 r. do obrotów z analogicznego miesiąca kalendarzowego roku poprzedniego.
Od czego zależy wysokość dotacji?
Wysokość dotacji na kapitał obrotowy uzależniona jest od ilości zatrudnionych pracowników, jak również od wybranego okresu finansowania minimum 1 miesiąc, maksimum 3 miesiące. Stawka jednostkowa na finansowanie kapitału obrotowego wynosi 7.845,11 zł na etat. Do wyliczenia uwzględniani są jedynie pracownicy etatowi, z którymi pracodawca zawarł umowę o pracę, nie bierze się pod uwagę osób zatrudnionych na umowę zlecenie lub umowę o dzieło.
Na co można przeznaczyć dotację?
Dotacja musi być przeznaczona na kapitał obrotowy, z którego finansuje się m.in:
- najem powierzchni,
- zakup materiałów i towarów,
- zakup usług,
- inne wydatki związane z bieżącą działalnością przedsiębiorstwa.
Jakie województwa rozpoczęły już nabory wniosków?
W przypadku mikro i małych firm nabór wniosków jest uruchamiany przez marszałków województwa w wybranych przez nich terminach. Nie ma tutaj jednolitego terminu naboru wniosków jak w przypadku średnich przedsiębiorców, gdzie nabór trwa od 15.06. do 31.07.2020 r.
Korzystając z informacji na stronach internetowych niektórych województw można zauważyć, że w niektórych z nich nabory już się zakończyły a w niektórych jeszcze ich nie ogłoszono.
Przykładowe województwa:
- Województwo Podlaskie – nabór zakończony.
- Województwo Dolnośląskie – nabór zakończony.
- Województwo Wielkopolskie – nabór w trakcie przygotowania.
- Województwo Zachodniopomorskie – nabór w drugiej połowie lipca 2020 r.
Podsumowanie
Mikro i małe przedsiębiorstwa zainteresowane dotacją na kapitał obrotowy powinny na bieżąco śledzić informacje na stronach internetowych urzędów marszałkowskich czy stronach zajmujących się funduszami europejskimi. Można również kontaktować się telefonicznie, aby dopytać osobiście o interesujące nas dofinansowanie. Z uwagi na brak jednolitych wytycznych na temat wsparcia dla mikro i małych firm formuła i warunki ich przyznawania mogą się nieco różnić w poszczególnych województwach.