W ostatnich naszych artykułach poświęconych prawie pracy wskazywaliśmy na nowelizację ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Planowane zmiany mają wejść w życie z dniem 1 sierpnia 2022 r.
Zgodnie z implementacją na grunt polskiego prawa pracy dyrektyw unijnych, a przede wszystkim dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE z 2019 r. L 186, s. 105, dalej: Dyrektywa) wraz z nowelizacją Kodeksu pracy wejdą w życie przepisy regulujące minimalne wymogi dotyczące informowania o zasadniczych aspektach stosunku pracy oraz dotyczące warunków pracy. Przepisy te będą miały zastosowanie do wszystkich pracowników, tak aby zagwarantować każdemu z nich na terenie Unii Europejskiej odpowiedni stopień przejrzystości i przewidywalności co do ich warunków pracy.
O tym w jakim zakresie zmianie ulegną przepisy dotyczące informacji o warunkach zatrudnienia, przeczytasz poniżej.
Informacja o warunkach zatrudnienia uregulowana została w przepisie art. 29 Kodeksu pracy, którego zakres odnosi się przede wszystkim do:
Odnosząc się zatem do warunków informacyjnych wskazać należy, że taka informacja powinna (chociażby dla celów dowodowych) zostać zawarta w formie pisemnej. Obowiązkiem pracodawcy jest przekazanie pracownikowi w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę informacji o warunkach zatrudnienia.
Informacja o warunkach zatrudnienia jest niczym innym jak dokumentem sporządzonym indywidualnie dla danego pracownika, który określać będzie podstawowe zasady zawartego stosunku pracy.
Zgodnie, ze wspomnianym już wcześniej przepisem art. 29 § 3 Kodeksu pracy, pracodawca informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:
Natomiast w przypadku, gdy pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy, dodatkowo informuje pracownika na piśmie o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz o przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Dodatkowo aktualne przepisy Kodeksu pracy regulują obowiązki pracodawcy w zakresie:
Zgodnie z założeniami projektu ustawy Kodeks pracy, przepisy dotyczące rozszerzenia zakresu informacji o warunkach zatrudnienia pracownika będą obejmować dodatkowe elementy przewidziane Dyrektywą. Rozszerzenie informacji o warunkach zatrudnienia będzie również dotyczyć pracownika wysyłanego do pracy do państwa członkowskiego lub państwa trzeciego oraz pracownika delegowanego.
Zgodnie zatem z projektowanym przepisem art. 29 § 3 Kodeksu pracy pracodawca będzie informował pracownika na piśmie nie później niż w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy, co najmniej o:
Dodatkowo projektowane przepisy przewidują skrócenie dotychczasowego 1 miesięcznego terminu na poinformowanie pracownika o zmianie warunków jego zatrudnienia. Informacja taka będzie musiała zostać przekazana, zgodnie z proponowanymi przepisami, niezwłocznie jednak nie później niż w dniu, w którym taka zmiana wchodzi w życie. Niemniej jednak nie będzie to obejmować przypadku, w którym zmiana warunków zatrudnienia będzie wynikała ze zmiany przepisów prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, postanowień regulaminów, statutów, układów zbiorowych pracy lub innych porozumień zbiorowych.
Co więcej, proponowane regulacje przewidują możliwość przekazania pracownikowi informacji w postaci elektronicznej, pod warunkiem, że będą one dostępne dla pracownika z możliwością ich wydrukowania oraz przechowywania, a pracodawca zachowa dowód ich przekazania lub otrzymania przez pracownika.
Jednocześnie na pracodawcy będzie spoczywać obowiązek poinformowania pracownika w sposób przyjęty u danego pracodawcy o:
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!