Posiadasz konto firmowe? Sprawdź, jakie zostały wprowadzone nowe możliwości dysponowania środkami na rachunku VAT.
Ustawodawca wprowadził do ustawy o VAT obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności. Zmiana ta co prawda obowiązuje już od 2019 roku, jednak co jakiś czas pojawiają się nowe informacje, między innymi dotyczące środków zgromadzonych na rachunku VAT. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jakie nowe możliwości dysponowania takimi środkami uzyskali przedsiębiorcy.
Rachunek VAT jest tworzony z automatu przy zakładaniu rachunku firmowego. Przy płatnościach w mechanizmie split payment kwota zapłaty za fakturę jest rozdzielana na kwotę netto i podatek VAT. I w takim układzie środki trafiają odpowiednio na rachunek rozliczeniowy i rachunek VAT. Wniosek o przekazanie środków z rachunku VAT na rachunek firmowy może złożyć każdy podmiot, który posiada taki rachunek.
Przepisy zostały tak skonstruowane, że środki zgromadzone na rachunku VAT nie mogą być w dowolny sposób wykorzystane przez przedsiębiorcę. Określony został szczegółowy katalog płatności z wykorzystaniem środków z rachunku VAT.
Wniosek o uwolnienie środków z rachunku VAT przedsiębiorca kieruje do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a w przypadku spółek osobowych zgodnie z siedzibą spółki. Naczelnik urzędu skarbowego, który otrzyma taki wniosek rozpatruje go w terminie 60 dni. W zależności od zajętego stanowiska wydaje:
Od 1 stycznia 2023 roku przedsiębiorcy, którzy mają prawo do opłacania składek na ubezpieczenia rolników w KRUS, będą mogli za nie zapłacić z rachunku technicznego VAT.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.