Zastanawiasz się, jakie skutki ma wystawienie fałszywej faktury? W dzisiejszym artykule napiszemy o ważnym wyroku TSUE w tej sprawie.
Prowadzenie działalności gospodarczej w dzisiejszych czasach nie jest wcale takie proste. Duża konkurencja, nasycenie rynku różnego rodzaju towarami czy usługami wymaga nie lada wysiłku, żeby utrzymać się na powierzchni. Do tego wszystkiego w dalszym ciągu nie brakuje prób wyłudzania podatku VAT różnymi sposobami, także bez wiedzy podmiotu, który może być obarczony winą. W dzisiejszej publikacji napiszemy o skutkach wystawienia fałszywej faktury i napiszemy, jakie jest stanowisko TSUE na ten temat.
Obrót fałszywymi fakturami jest coraz bardziej utrudniony, ale to nie oznacza, że ten problem nie istnieje. Jak się okazuje w dalszym ciągu w obrocie gospodarczym krąży jeszcze dużo pustych faktur, co wydaje się takie nieprawdopodobne z uwagi na comiesięczne przesyłanie jednolitych plików kontrolnych do organu podatkowego. Osoby, które decydują się na działania poza prawem muszą wiedzieć, że konsekwencje z tego tytułu są poważne i nie mieszczą się tylko w zakresie przepisów podatkowych, ale w takim przypadku sprawa podlega już pod ustawę Kodeks karny. Informacja na temat konsekwencji z tytułu wystawiania fałszywej faktury mieszczą się w rozdziale zatytułowanym “Przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów”.
Pod pojęciem fałszywej faktury kryje się m.in. wystawienie faktury:
|
Uwaga!
Zgodnie z ustawą Kodeks karny każda osoba, która popełnia przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 8 a w skrajnym przypadkach nawet do 20 lat, w zależności od wagi popełnionego czynu.
Jak widać sprawa jest poważna, a za nieopłacenie podatku VAT z fałszywych faktur najczęściej odpowiada przedsiębiorca, który na nich figuruje. Co jednak, jeśli przedsiębiorca nie ma pojęcia, że osoba nieuprawniona działa w jego imieniu? Sprawa i tak jest bardzo poważna i najczęściej trafia do sądu, a jej finał nie jest zawsze jest łatwy do przewidzenia. Taka sytuacja miała miejsce w jednej z firm paliwowych o czym napiszemy poniżej.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) zajmuje się m.in. wykładnią prawa obowiązującego na terenie UE. Kiedy sądy krajowe mają dylemat co do stosowania przepisów mogą zwrócić się do TSUE o zajęcie stanowiska w konkretnej sprawie. W rozstrzygnięciu TSUE wskaże, czy przepisy krajowe są zgodne z przepisami unijnymi. Pamiętajmy, że przepisy unijne pełnią nadrzędną rolę nad przepisami krajowymi, a to oznacza, że pierwszeństwo mają przepisy ustanowione przez UE. Wyrok TSUE jest wiążący dla danego kraju, przedsiębiorcy, osoby fizycznej, która wystąpiła z zapytaniem.
Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), do którego wpłynęła sprawa dotycząca wystawiania fałszywych faktur przez pracownika spółki, bez wiedzy i zgody pracodawcy, zwrócił się z zapytaniem do TSUE. Rozstrzygnięcie zapadło w wyroku o sygnaturze C‑442/22 z dnia 30 stycznia 2024 r. W tej sprawie chodziło o wystawianie fałszywych faktur w latach 2010-2014 na stacji paliw, co wygenerowało podatek VAT należny do zapłaty w kwocie 1.497.847 zł. Zgodnie z polską ustawą o podatku VAT, w sytuacji, w której dojdzie do wystawienia faktury, to wykazana na niej kwota podatku VAT podlega wpłacie do organu podatkowego. W omawianej sytuacji podmiot, który prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą, nie wystawiał tych faktur, tylko zrobił to pracownik, który bezprawnie posłużył się danymi firmy. Faktury były wystawiane w innym formacie niż ten, który obowiązywał na fakturach wystawianych przez spółkę. Jednak warto przytoczyć tutaj jeszcze pozostałe argumenty, którymi posłużył się TSUE.
Główna teza wyroku TSUE:
Artykuł 203 dyrektywy VAT należy rozumieć w ten sposób, że to widniejący na fakturze wystawca faktury wykazującej VAT w sposób stanowiący oszustwo, który przywłaszczył tożsamość podatnika VAT jest osobą, która wykazuje podatek VAT. Jeśli organ podatkowy zna tożsamość osoby, która rzeczywiście wystawiła fałszywą fakturę, to w takiej sytuacji to właśnie tę ostatnią osobę należy uznać za osobę odpowiedzialną za podatek VAT figurujący na wystawionych fakturach |
W celu uniknięcia odpowiedzialności za fałszywie wystawione faktury przedsiębiorca musi wykazać, że wykazał należytą staranność w celu kontrolowania działań swego pracownika. W przeciwnym razie będzie zobowiązany do zapłaty podatku wykazanego na fałszywych fakturach |
Do sądu krajowego należy rozstrzygnięcie sprawy zgodnie z orzeczeniem TSUE |
Wyrok TSUE, o którym napisaliśmy w dzisiejszej publikacji jest bardzo ważny dla przedsiębiorców, którzy upoważniają swoich pracowników do wystawiania faktur sprzedaży. Każda faktura rodzi obowiązek zapłaty podatku VAT i przedsiębiorcy na pewno o tym wiedzą. Pewnych okoliczności w praktyce nie da się przewidzieć i ta sprawa jest tego najlepszym przykładem. TSUE wydał wyrok, z którego powinni się ucieszyć przedsiębiorcy, jednak pojawia się w nim dodatkowa informacja. Mianowicie przedsiębiorca musi udowodnić, że wykazał się należytą starannością, a to oznacza, że na pewno w takich przypadkach będzie dogłębnie zbadany sposób weryfikacji i nadzoru wystawiania faktur przez pracowników. Jeśli w firmach nie zostały jeszcze opracowane procedury, które by to regulowały, to może warto się nad tym zastanowić, czy tego nie zrobić. Na kanwie tej sprawy można wysunąć wniosek, że przedsiębiorca powinien mieć ograniczone zaufanie do swoich pracowników, a opisany przypadek jest tego najlepszym potwierdzeniem. W takich sytuacjach w grę wchodzą nie tylko duże obciążenia finansowe, ale również konsekwencje wynikające z Kodeksu karnego, o których również wspomnieliśmy i nie można ich bagatelizować. Trzeba brać również pod uwagę, że od tamtego czasu wiele się zmieniło, jeżeli chodzi o przepisy podatkowe. Po pierwsze co miesiąc wysyłane są JPK_V7, a po drugie już nie można wystawić faktury do paragonu bez NIP nabywcy. Nie zmienia to faktu, że ciągle słyszy się o nowych pomysłach oszustów podatkowych, dlatego warto być czujnym i oszczędzić sobie niepotrzebnych kłopotów.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.