Korzystasz z portalu Etsy jako sprzedawca i otrzymujesz faktury od portalu za korzystanie z serwisu? Czy wiesz jak rozliczyć fakturę Etsy z irlandzkim adresem w walucie obcej oraz jak rozliczyć VAT od Etsy? Jesteś podatnikiem zwolnionym z VAT – również masz obowiązek rozliczenia podatku.
Faktury od Etsy za korzystanie z tego serwisu należy rozliczyć w tzw. trybie importu usług. Oznacza to, że płacący za usługi Etsy jest traktowany równocześnie:
Aby obliczyć VAT, należy:
Jeśli dostałeś fakturę, na której jest wykazany polski podatek VAT, przeczytaj: Dlaczego dostałem od zagranicznego kontrahenta fakturę z VAT?
Podatnicy, będący VATowcami, obliczony podatek VAT – ujmują zarówno w ewidencji sprzedaży, jak i zakupów VAT. Co oznacza, że taka transakcja jest neutralna podatkowo.
Zaś w KPiR należy ująć kwotę netto z faktury (bez obliczonego polskiego podatku) w przeliczeniu na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.
Przykład 1.
Pani Aleksandra, podatnika VAT, otrzymała fakturę od Etsy z naliczonymi opłatami za wystawianie ofert na portalu z następującymi danymi:
Jak rozliczyć taką fakturę?
1. Rozliczenie w VAT:
a. kurs euro NBP z 29.06.2023: 4,5123 zł
b. do zaksięgowania w VAT w dacie sprzedaży: (17*4,5123)*23% = 17,64 zł2. Rozliczenie w PIT:
a. kurs euro NBP z 29.06.2023: 4,5123 zł
b. do zaksięgowania w KPIR w dacie wystawienia faktury: 17*4,5123 = 76,71 zł
Podatnicy, niebędący Vatowcami, także mają obowiązek samodzielnego obliczenia podatku VAT oraz odprowadzenia go do polskiego fiskusa za pomocą deklaracji VAT-9M lub VAT-8.
W Księdze Przychodów i Rozchodów, jako koszt, nievatowcy powinni ująć kwotę całościową wykazaną na fakturze po przeliczeniu na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.
Jako koszt w KPIR można również ująć VAT (obliczony w sposób przedstawiony w nagłówku Jak obliczyć VAT z faktury Etsy – pod warunkiem, że podatek zostanie faktycznie zapłacony.
Przykład 2.
Pan Tomasz, nievatowiec, otrzymał fakturę od Etsy z naliczonymi opłatami za wystawianie ofert na portalu z następującymi danymi:
Jak rozliczyć taką fakturę?
Obliczenie VAT, który należy zapłacić
a. kurs euro NBP z 29.06.2023: 4,5123 zł
b. VAT do zapłaty: (17*4,5123 )*23%=17, 64 zł
Rozliczenie w PIT:
a. kurs euro NBP z 29.06.2023: 4,5123 zł
b. kwota do zaksięgowania w KPIR w dacie wystawienia faktury: 17*4,5123 = 76,71 zł
c. VAT do zaksięgowania w KPIR (w dacie wysyłki VAT-9M lub VAT-8): 17,64 zł
Korzystanie z niektórych usług od Etsy (przede wszystkim z płatnych usług reklamowych, jak np. Advertising Fees/Promoted Listings Fees/Processing Fees) może wiązać się zapłatą podatku PIT przez kupującego. Szerzej temat został omówiony w artykule: Podatek u źródła – przykłady.
Nabywca usługi może być jednak zwolniony z PIT – wystarczy uzyskać od Etsy certyfikat rezydencji podatkowej.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Etsy faktura VAT - jak rozliczyć?
Jak rozliczać sprzedaż na Etsy jeśli nie jest się VATowcem?