Umowa o dzieło to wygodna forma współpracy między zamawiającym a wykonującym. Dla bezpieczeństwa najlepiej jest ją spisać, posiłkując się przepisami Kodeksu cywilnego. Dzięki kompleksowej umowie możemy spać spokojnie i nie martwić się ewentualnym sporem sądowym.
Umowy o dzieło, na pierwszy rzut oka kojarzące się ze stosunkiem pracy, w praktyce regulowane są przez przepisy Kodeksu cywilnego (art. 627-646). Najczęściej zawieramy je w formie pisemnej (po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron), choć przepisy wcale tego nie narzucają. Jest to jednak bezpieczne – pod warunkiem, że w umowie zawrzemy wszystko, co niezbędne. Jak napisać umowę o dzieło, żeby nie zabrakło w niej żadnych istotnych informacji?
Umowa o dzieło – jak napisać – omówione zagadnienia:
Umowa o dzieło opiera się na wykonaniu dzieła przez przyjmującego na rzecz zamawiającego. Oczywistym jest zatem, że w umowie muszą znaleźć się dokładne oznaczenia stron – imiona, nazwiska, nazwy firm, numery PESEL lub NIP, numery i serie dowodów osobistych, adresy, telefony. Drugi ważny element to samo dzieło – im lepiej zostanie opisane, tym większe szanse na zadowalający efekt, ewentualnie wygranie sporu na drodze sądowej. W odniesieniu do dzieła określamy:
Poza podstawowymi zapisami Kodeks cywilny przewiduje jeszcze inne aspekty, które mogą być istotne w umowie o dzieło:
Strony mogą opisać wszystkie szczegóły w umowie, bądź zobowiązać się do ich przestrzegania klauzulą odsyłającą bezpośrednio do kodeksu. Istnieją jednak dwa wyjątki, w których KC przy umowie o dzieło może nie wystarczyć.
Pierwszy dotyczy zapłaty – jeśli jej wysokość nie zostanie określona, KC zakłada zwykłe wynagrodzenie przy typowym dziele danego rodzaju lub wynagrodzenie według nakładu pracy. Warto również określić termin zapłaty – co do zasady, KC zakłada, że upływa on w momencie wydania dzieła (lub części dzieła, jeśli jest ono wykonywane etapami). Jeśli strony ustalą inaczej, konieczne jest zawarcie w umowie informacji o zapłacie.
Drugim wyjątkiem jest gwarancja. Jak wskazuje KC, gwarancja może, ale nie musi zostać udzielona. Jeśli zatem zamawiający chciałby uzyskać taką ochronę, zapis w tej kwestii powinien znaleźć się w umowie o dzieło – dzięki niemu można zastosować przepisy o gwarancji, a w skrajnych przypadkach wnieść sprawę do sądu.
Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
▲ wróć na początekZachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.
ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.
Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.
Dzień dobry, mam pytanie czy jeżeli umowa o dzieło zawarta jest z podmiotem zewnętrznym, który wystawia rachunek, to czy wynagrodzenie z tego tytułu firma czy jednostka samorządowa może wpisać na swoją listę płac?