Błędnie obliczony podatek VAT przekazany fiskusowi nie zawsze oznacza problemy karno-skarbowe dla płatnika. W sytuacji, gdy podatnik prześle większą kwotę niż wynika to z przepisów lub podatek będzie nienależny, powstaje nadpłata VAT. Przedsiębiorcy w takich przypadkach mogą złożyć specjalne wnioski o stwierdzenie nadpłaty w zapłaconej daninie. Jak to zrobić i jakie wyjścia ma wtedy płatnik?
Do nadpłaty podatku VAT dochodzi stosunkowo często, nie jest to więc zjawisko nieznane ani księgowym, ani tym bardziej urzędnikom skarbowym. Wypracowane w tym celu przepisy wskazują jasno, że z nadpłatą VAT ma się najczęściej w dwóch przypadkach:
Oczywiście nadpłata VAT dotyczy wyłącznie przedsiębiorców. W przypadku osób nieprowadzących działalności gospodarczej również może powstać nadpłata podatku, ale dotyczy ona zupełnie innych sytuacji.
Poza dwoma powyższymi przypadkami (sytuacjami zwyczajnymi, ogólnymi) nadpłata może powstać też w sytuacjach nadzwyczajnych. Ma to miejsce w przypadku, gdy np. płatnik wygrywa batalię w sądzie z urzędem skarbowym o nienależnie pobrany podatek, a wyrok sądu polskiego, Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości działa na jego korzyść. Bez względu jednak na przyczynę powstania nadpłaty, płatnika czeka taka sama ścieżka proceduralna.
Przy stwierdzeniu nadpłaty VAT procedura jej zwrotu może odbywać się na trzy sposoby:
Istotnym elementem procedury w przypadku stwierdzenia pomyłki w wysokości przesłanego podatku jest to, że nadpłata nie zawsze zostaje zwrócona przedsiębiorcy automatycznie. Jeśli chce on przekazać nienależnie pobrany podatek VAT na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, musi najpierw złożyć wniosek o stwierdzenie takiej nadpłaty. Mówi o tym art. 75 Ordynacji podatkowej, który z paragrafie 2 nadaje to uprawnienie podatnikom, płatnikom i inkasentom oraz osobom, które były wspólnikami spółki cywilnej. Ordynacja przewiduje ponadto, że jeśli złożona korekta deklaracji, na podstawie której wnioskuje się o zwrot nadpłaty VAT nie budzi wątpliwości, to taką nadpłatę zwraca się bez wydawania osobnej decyzji.
Wyjątkiem od powyższego obowiązku wystosowania specjalnego pisma do skarbówki jest sytuacja, w której podatnik posiada na koncie zaległości podatkowe. Wtedy nadpłata VAT jest automatycznie zaliczana na poczet powstałych w przeszłości zaległości (począwszy od najstarszych) wraz z odsetkami w maksymalnej kwocie niezbędnej na ich pokrycie. Gdy kwota nadpłaty jest mniejsza niż kwota zaległości, te ostatnie zostają pomniejszone o jej wysokość. Z kolei gdy nadpłata jest wyższa, nadwyżka z niej podlega zwrotowi dla podatnika.
Art. 76 Ordynacji podatkowej wskazuje, że jeśli przedsiębiorca nie ma zaległości podatkowych, które mogłaby pokryć nadpłata z VAT, zostaje mu ona zwrócona z urzędu. Wyjątkiem jest opisana wyżej sytuacja, w której płatnik wystosuje wniosek o stwierdzenie nadpłaty – wzór można znaleźć w Internecie – i z prośbą o jej przekazanie na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Jeśli urząd nie otrzyma wniosku, zwrot nadpłaty zostanie dokonany na konto podatnika lub w gotówce w kasie urzędu lub przekazem pocztowym (tylko jeśli przepisy nie obligują podatnika do posiadania firmowego konta bankowego).
Przedsiębiorca musi pamiętać, że urząd skarbowy nie dokonuje zwrotu nadpłaty VAT automatycznie, nawet jeśli urzędnicy zauważą zbyt dużą kwotę zapłaconego podatku. Aby odzyskać pieniądze lub przekazać je na przyszłe zobowiązania podatkowe, płatnik musi przejść przez ścieżkę formalną, czyli najpierw złożyć korektę deklaracji podatku VAT. Wyszczególnia w niej nową kwotę podatku, która jest niższa od pierwotnie zapłaconej i dopiero na tej podstawie może wnioskować o zwrot powstałej w ten sposób nadpłaty. Trzeba jednak być świadomym, że czas na złożenie takiej korekty jest ograniczony i wynika bezpośrednio z właściwych przepisów podatkowych.
Co do zasady urzędy skarbowe mają obowiązek jak najszybszego rozliczenia zwrotu nadpłaty VAT, działając jednak w przepisach prawa. Termin zwrotu zależy w głównej mierze od tego, czy odbywa się on na podstawie decyzji wydanej przez organ podatkowy (urząd skarbowy) czy bez takiej decyzji. Jeśli urzędnik wydał decyzję o nadpłacie, to na koncie przedsiębiorcy powinna się ona pojawić nie później niż w ciągu 30 dni od momentu jej wydania. Z kolei jeśli zwrot następuje bez wydawania decyzji, o czym mówi m. in. art. 75 Ordynacji podatkowej, to nadpłata musi trafić do płatnika nie później niż w ciągu 3 miesięcy od momentu, gdy płatnik dokonał korekty deklaracji, na podstawie której wystąpił o zwrot nadpłaty VAT.
Plusem jest to, że wzory wniosków dotyczących zwrotu nadpłaty nie są specjalnie skomplikowane, a ich wypełnienie nie powinno sprawić przedsiębiorcy żadnych problemów. Musi on zawierać podstawowe dane płatnika (imię, nazwisko, adres, NIP), informacje do kogo jest kierowany (naczelnik US), podstawę prawną (art. 75 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacji podatkowej) oraz żądanie płatnika, czyli cel wniosku (o stwierdzenie nadpłaty i okres, do jakiego się odnosi. Należy również dodać krótkie uzasadnienie swojego żądania.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Jak odbywa się zwrot nadpłaty VAT?
Kogo dotyczy zwrot nadpłaty VAT?
Ile czeka się na zwrot nadpłaty VAT?