Wyliczony podatek dochodowy za dany rok w pierwszej kolejności podlega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej w ciągu tego roku. Dowiedz się, jak w zeznaniu podatkowym odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne! Co w sytuacji, gdy składasz dwa zeznania? Sprawdź!
Zgodnie z art. 27b ustawy o PIT, wyliczony podatek dochodowy za dany rok w pierwszej kolejności podlega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej w ciągu tego roku. Co ważne, odliczana kwota nie może przekroczyć 7,75% jej podstawy wymiaru. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Jak należy postąpić w przypadku składania kilku różnych zeznań podatkowych? Sprawdźmy.
Jak zostało już wspomniane, kwota składki zdrowotnej podlegająca odliczeniu nie może przekroczyć 7,75% jej podstawy wymiaru (patrz tabela poniżej). Co więcej, jest ona też ograniczona wysokością wyliczonego podatku (kwota odliczenia nie może go przekraczać). W zeznaniu rocznym uwzględnia się tylko składki rzeczywiście zapłacone (czyli np. w zeznaniu podatkowym za 2018 r. należy uwzględnić składkę za grudzień 2017, zapłaconą w styczniu 2018 r.).
Z odliczenia składek zdrowotnych w zeznaniu rocznym mogą skorzystać podatnicy opodatkowani zarówno na zasadach ogólnych (skala podatkowa; np. na podstawie PIT-11 otrzymanego od pracodawcy), podatkiem liniowym, opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jak i w formie karty podatkowej. W związku z powyższym kwoty odliczeń z tytułu tej składki wykazuje się w następujących zeznaniach podatkowych: p>
Podatnicy, którzy osiągają dochody rozliczane na różnych deklaracjach nie mogą odliczyć tych samych składek w różnych zeznaniach. Oznacza to, że odliczenie całej kwoty zdrowotnego od podatku dochodowego z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym uniemożliwia uwzględnienie tego odliczenia w zeznaniu, w którym wykazujemy podatek ze stosunku pracy.
Warto jednak pamiętać, że przepisy nie ograniczają możliwości odliczenia składki płaconej z tytułu przychodów z określonego źródła wyłącznie do podatku od dochodów z tego źródła. Oznacza to, że o zapłacone składki można obniżyć podatek wykazywany w dowolnie wybranym zeznaniu rocznym. Co więcej – jeśli w danej deklaracji odliczono od podatku mniej niż 7,75% podstawy wymiaru, pozostałą część można uwzględnić w innym zeznaniu.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!