Czy da się złożyć CIT i PIT przez ePUAP? Przeczytaj o obecnych możliwościach składania deklaracji podatkowych online.
Profil zaufany to narzędzie, dzięki któremu możliwe jest załatwianie wielu spraw administracyjnych, urzędowych, czy podatkowych online, bez konieczności indywidualnego stawiennictwa w stacjonarnej placówce instytucji. Dzięki profilowi zaufanemu można zalogować się do wielu portali rządowych w celu wysłania dokumentów, złożenia wniosków, czy odebrania decyzji. Jedną z takich witryn jest ePUAP, czyli serwis umożliwiający załatwienie spraw m.in. w Urzędzie Stanu Cywilnego, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, czy Urzędzie Skarbowym.
Użytkownik, chcący załatwić sprawę urzędową, może skorzystać z profilu zaufanego, aby potwierdzić swoją tożsamość. Uzyskanie tej indywidualnej funkcji możliwe jest na kilka sposobów. Najprostszym sposobem jest złożenie akcesu za pomocą sieci internetowej. Kto posiada uprawnienia do potwierdzania PZ?
Profil zaufany można założyć korzystając z bankowości online, bądź wykorzystując portale przygotowane przez inne instytucje do tego uprawnione, np. przez Pocztę Polską. PZ można założyć także w sposób hybrydowy: najpierw składając wniosek o nadanie profilu, a następnie potwierdzając go w specjalnym punkcie potwierdzającym. Ze względu na sytuację epidemiczną, zaleca się zakładanie konta w sposób zdalny.
Profil zaufany można utworzyć z poziomu logowania się do serwisu rządowego, np. ePUAP.
Po wejściu w opcję “epuap logowanie”, należy wybrać odnośnik przekierowujący do strony logowania do bankowości. Po weryfikacji przez bank, nasz profil zaufany jest gotowy do użycia.
Sposobem na stacjonarne potwierdzenie profilu zaufanego jest rejestracja na zweryfikowanym portalu urzędowym pz.gov.pl, a następnie potwierdzenie nadania wniosku kodem SMS, przesłanym na podany numer telefonu.
W dalszej kolejności należy odszukać najbliższy punkt weryfikacyjny (dostępny w wyszukiwarce na portalu pz.gov.pl) i zgłosić się do placówki celem potwierdzenia wniosku. Użytkownik ma na to 14 dni. Warto pamiętać, aby zabrać ze sobą dokument, który potwierdzi naszą tożsamość.
Możliwości związane z załatwianiem spraw urzędowych przez ePUAP są bardzo duże. Dzięki funkcjonalnościom serwisu możliwe jest złożenie wniosku o przyznanie świadczeń społecznych, uzyskanie odpisu zgonu, małżeństwa i urodzenia, czy zgłoszenie narodzin dziecka.
Witryna ePUAP pozwala także na realizowanie wielu spraw właściwych dla Urzędu Skarbowego, tj. deklarowanie podatków od nieruchomości, składanie wniosków o uzyskanie ulg podatkowych, czy wysyłanie odwołań od mandatów karnych.
Pełny zakres możliwości widoczny jest po zalogowaniu się do serwisu, a następnie skorzystaniu z zakładki “Katalog spraw” i przejściu do sekcji “Podatki, opłaty, cła”.
Niestety, deklarowanie PIT i CIT za pomocą profilu zaufanego, czy też korzystając z funkcjonalności ePUAP, wciąż nie jest możliwe. Opcja ta nie została jeszcze wdrożona, w związku z czym podatnik jest zobligowany do skorzystania z innych możliwości deklaracyjnych. Jak czytamy na oficjalnej stronie podatkowej podatki.gov.pl:
Komunikat dotyczy zarówno wniosków PIT dla osób prowadzących działalność gospodarczą, dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, dla płatników, jak i wszystkich dostępnych wniosków CIT.
Oznacza to, że wszystkie formularze interaktywne, przygotowane przez portal podatkowy, mogą być złożone tylko poprzez kwalifikowany podpis elektroniczny. Aby tego dokonać, należy na portalu e-Urząd skorzystać z zakładki e-Deklaracje, wybrać pożądany formularz, wypełnić go, podpisać podpisem kwalifikowanym i po zaakceptowaniu pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Drugą możliwością jest skorzystanie z modułu systemu finansowo-księgowego, czyli ze specjalnych aplikacji księgowych. Trzecia opcja to wybranie Uniwersalnej Bramki Dokumentów, czyli włączenie modułu zgodnego ze specyfikacją wejścia-wyjścia, dostępną w zakładce “Dokumentacja IT” na stronie podatki.gov.pl.
Najprostszym wyjściem jest skorzystanie z interaktywnego formularza, który prowadzi użytkownika przez cały proces wypełniania dokumentu. Poniżej zaprezentujemy sposób na złożenie deklaracji PIT/CIT w sposób elektroniczny.
Po wejściu na stronę https://www.podatki.gov.pl/e-deklaracje/ należy kliknąć interesujący nas odnośnik. Przyjmijmy, iż naszym celem będzie złożenie deklaracji podatku PIT.
W zależności od celu złożenia deklaracji, wybieramy jedną z trzech dostępnych opcji. W naszym przypadku będzie do deklaracja dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
W dalszej kolejności wyświetla się strona, na której zgromadzone zostały wszystkie dostępne formularze PIT. Dokumenty można złożyć wyłącznie z użyciem kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Na potrzeby niniejszego artykułu skorzystamy z deklaracji do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu za rok (PIT-6).
Wniosek, który otworzymy za pomocą przeglądarki Internet Explorer (tak zaleca Urząd), wypełniamy, a następnie podpisujemy za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Następnie pobierz i zachowaj Urzędowe Poświadczenia Odbioru. W przypadku składania formularza PIT innego rodzaju, bądź wniosku CIT, należy postępować w sposób analogiczny.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Jak wysłać CIT 8 przez ePUAP?
Profil zaufany jak założyć?
Co to jest ePUAP?