Problem problemowi nierówny. Tak w życiu tak i w procesie badawczym napotykamy wiele utrudnień, którym musimy stawić czoła. Metodyka design thinking, jest w tym momencie nie tylko uniwersalną, ale i innowacyjną metodą, coraz chętniej wykorzystywaną w etapie wytwarzania.
Jednak tak jak w przypadku zalet z nią związanych, tak i w przypadku problemów należy wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw w doborze odpowiedniej metody, która będzie filarem naszego procesu badawczego.
We wcześniejszych artykułach omówiliśmy już, czym właściwie jest design thinking. Dla przypomnienia jedna z definicji mówi, że jest to misja polegająca na przeobrażaniu obserwacji w pomysły, a pomysłów w rozwiązania, które czynią życie lepszym. Metodyka ta, podzielona została na 5 etapów, które są nieodłącznym elementem do jej zrealizowania:
Design thinking można wykorzystać w każdy możliwy sposób, począwszy od projektów studenckich, po ważne zamówienie dla klientów w przedsiębiorstwach. W dzisiejszych czasach jest to metoda na tyle uniwersalna, że jest chętnie używana w projektach różnych marek czy instytucji. Głównym aspektem, jest zastosowanie jej wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z problemami czy potrzebami ludzkimi. Dzięki niej jesteśmy w stanie uporządkować działania procesu kreatywnego, który bywa bardzo chaotyczny.
Podczas pracy nad metodyką, zespół badawczy ma szanse jednocześnie wyzwolić swoją kreatywność, bez zastanowienia pokazać innym gamę zrodzonych pomysłów, ale także podejść do zadania w sposób empatyczny, wysłuchując i analizując każdy kolejny problem czy przykład przedstawiony przez jednego z kolegów.
Ważnym jest jednak, aby znacząco nie przywiązywać się do swoich pomysłów, które w trakcie trwania procesu mogą zostać wykorzystane lub mocno zmodyfikowane. Warto również zadbać o środowisko, w jakim odbędzie się badanie oraz względne ramy czasowe, które zostaną ustanowione na czas trwania całego procesu.
Główną zaletą zastosowania tej metody jest właśnie uniwersalność, możemy dopasować ją do większości projektów, które będziemy tworzyć. Tworząc cały projekt, możemy do niego podejść w sposób bardziej lub mniej szczegółowy, tak jak i w przypadku design thinking, możemy wykorzystywać poszczególne jego narzędzia na różne sposoby, w zależności od potrzeby.
Dlaczego warto korzystać z tej metody? Może ona przynieść wiele korzyści, najważniejsze z nich to:
Wymienione zostały jedynie niektóre zalety całego procesu, natomiast są to najważniejsze aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy dobieraniu odpowiedniej metody w pracy nad tworzeniem nowego produktu lub usługi, czy też modyfikacji powstałego już produktu.
Powiedzieliśmy już sobie o zaletach, przeszedł czas również na te mniej przyjemną część całego procesu. Mimo iż wiele osób uważa, że design thinking to odkrywcza i innowacyjna metoda rozwiązywania problemów, nie oznacza to, że podczas jej stosowania nie napotyka się utrudnień.
Metoda ta eliminuje problemy pojawiające się przy chęci stworzenia produktu czy też jego modyfikacji. Jednak tym samym stwarza ona nowe, bardziej złożone problemy, którym należy stawić czoła.
Podczas pracy z tą metodyką, jesteśmy zmuszeni spojrzeć na wszystko z szerszej perspektywy. To właśnie tutaj, możemy napotkać pierwsze utrudnienia. Są to tak zwane problemy społeczne, które pojawiają się w każdym zespole i na każdym etapie projektowania. Mogą one wynikać z braku obeznania w kulturze, w jakiej otaczają się badacze, utrudnionym zrozumieniem obyczajów oraz stylu życia klientów.
Ważnym aspektem jest środowisko, w jakim rozpoczynając swoją pracę badacze. Naturalne jest, że zaczynają oni prace nad projektem, w środowisku, które jest dla nich komfortowe. W innym przypadku może to utrudnić znacząco pracę nad projektem w tym całkowicie wpłynąć na zmianę myślenia badacza. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, żeby zespół był różnorodny i składał się ze specjalistów z wielu dziedzin oraz osób, które są otwarte na nowe możliwości i wystarczająco empatyczne na zaakceptowanie naszych pomysłów.
Często zdarza się, że badacze próbują uzyskać potrzebne informacje do przeprowadzenia badań lub wdrożenia produktu od naukowców, którzy niechętnie udzielają informacji, ponieważ uważają, że tylko wynalazki stworzone przez osoby do tego przeszkolone mogą w czymś pomóc. Niestety, nie zawsze naukowcy dysponują odpowiednimi pomysłami czy samą ideą. Warto więc wtedy uświadomić obu grupom, że są tak samo ważne i najlepsze rozwiązania powstają kiedy obie połączą swoje siły.
Najważniejszym w metodyce design thinking jest właśnie poznanie potrzeb i problemów, z jakimi ma do czynienia potencjalny użytkownik. Większość osób, już po przeprowadzeniu wstępnych badań zaczyna wyciągać pochopne wnioski. Często więc badacze stwarzają sobie dodatkowe problemy i tym samym próbują w jak najszybszym czasie dotrzeć do finalnego etapu jego rozwiązania. Jednak nie dałoby to oczekiwanych rezultatów. Dlatego warto poświęcić czas na dogłębne zapoznanie się z użytkownikiem.
W zespole pracują indywidualności i każda z nich pragnie, aby jej pomysł był dostrzeżony. Każda osoba może mieć swój punkt widzenia oraz wizję na stworzenie prototypu. Z tego tytułu powstaje wiele wersji jednego pomysłu oraz tym samym kontrowersji i nieporozumień z nim związanych. Dlatego każdy kierownik, musi stale pracować nad komunikacją w zespole i upewnić się, że każdy zostanie do końca wysłuchany – w końcu badacze pracują nad wspólnym pomysłem.
Jak każda możliwa metoda tak i każdy powstały pomysł, posiadają swoje wady i zalety. To do nas należy decyzja, w którą stronę poprowadzone zostaną wszelkie badania i z jakiego procesu skorzystamy podczas wytwarzania produktu lub usługi.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Czym jest design thinking?