Sukces przedsiębiorstwa w znacznej mierze zależy od poziomu zachodzących w nim procesów zarządczych. Postępująca globalizacja, międzynarodowa wymiana handlowa oraz otwarte granice Unii Europejskiej sprawiły jednocześnie, że potrzeba specjalizacji w tym zakresie stała się potrzebą uniwersalną, podczas gdy wykwalifikowani managerowie zagraniczni stanowią ceniony w biznesie kapitał. Czy studia menedżerskie mogą otworzyć drogę do kariery w USA lub w państwach Unii Europejskiej? Co można zyskać, podejmując się ich? Jakie kierunki zawodowe mogą obrać absolwenci zarządzania? Zapraszamy do lektury.
Według Elab Education Laboratory – podmiotu pośredniczącego w aplikacjach na kierunki zagraniczne, w latach 2019-2020 aż 46% spośród ogółu najczęściej wybieranych kierunków studiów podyplomowych poza granicami Polski stanowiły te powiązane z tematyką biznesu, menedżmentu i ekonomii. Jednocześnie rok akademicki 2020-2021 wykazuje 25-procentowy wzrost względem poprzedniego, jeżeli chodzi o ilość aplikacji wystosowanych za pośrednictwem wspomnianej firmy. Zainteresowanie pobieraniem nauki za granicą (a docelowo pracą za granicą), w szczególności w zakresie kierunków menedżerskich, jest więc bardzo wysokie. Co wpływa na tę sytuację?
Studia menedżerskie odbywane na zagranicznych – europejskich i amerykańskich uczelniach, stanowią cenne doświadczenie wzbogacające kompetencje osób, które swoją przyszłość wiążą z zarządzaniem. Pozwalają one na rozwinięcie kluczowych z perspektywy pracy menedżera umiejętności, w zakresie m.in. planowania, zarządzania, analityki, pracy zespołowej, przewodzenia i prezentacji treści. Zagraniczne, w szczególności amerykańskie, uczelnie szczycą się również zasobnością swoich kadr oraz znacznymi budżetami przeznaczanymi na badania. W końcu, zaangażowanie związane z podjęciem studiów poza granicami z pewnością stanowi wartość dodaną w oczach pracodawców, o umiejętnościach miękkich zdobytych w kontakcie z obcą kulturą społeczną i organizacyjną nie wspominając.
Swoje pierwsze kroki w kierunku rozwoju umiejętności menedżerskich poczynić można jednak już w Polsce. Umożliwia to bogata oferta polskich uczelni, które oferują szeroką gamę kierunków związanych z zarządzaniem, takich tak zarządzanie w ochronie zdrowia, zarządzanie w turystyce i sporcie, media społecznościowe w zarządzaniu, zarządzanie bezpieczeństwem czy zarządzanie w IT. Każdy z nich ukierunkowuje przyszłego menedżera na konkretne obszary jego działalności, co pozwala uwzględnić specyfikę poszczególnych branż i zwiększyć skuteczność zdobytych umiejętności.
Na szczególną uwagę w kontekście planowanej migracji pracowniczej zasługują kierunki uwzględniające aspekt międzynarodowy w swoim programie kształcenia, takie jak zarządzanie administracją publiczną w Unii Europejskiej, oferowane przez Wyższą Szkołę Menedżerską w Warszawie czy Międzynarodowe Studia Menedżersko-Finansowe, znajdujące się w ofercie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Menedżer jest na tyle uniwersalnym zawodem, że trudno o wskazania organizacji, dla której byłby zbędny. W związku z tym absolwenci tych kierunków odnajdą się na wyższych stanowiskach kierowniczych w różnego rodzaju spółkach, organizacjach rządowych i pozarządowych, w działach marketingu lub PR-u, w bankowości, w branży audytorskiej, w doradztwie biznesowym lub podatkowym, w firmach inwestycyjnych, zarządzając zasobami ludzkimi lub ryzykiem.
Jak widać, możliwości jest wiele, a sam kierunek odpowiada na potrzeby współczesnego świata biznesu. Dodatkowym atutem z pewnością będzie wyspecjalizowanie w określonym obszarze oraz odnajdywanie się wobec coraz większego zróżnicowania kulturowego, zwłaszcza jeżeli planuje się podjąć działania zawodowe poza granicami kraju.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Czy studia menedżerskie przystają do realiów rynkowych UE i USA?