Ulga podatkowa na dziecko uregulowana została w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w szczególności w przepisie art. 27f ww. ustawy. Jakie zmiany w tym zakresie nastąpią w 2023 roku? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.
Aktualnie obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, regulują zakres przedmiotowy i podmiotowy ulgi na dziecko, z której będzie można skorzystać w 2023 roku. Przepis art. 27f ust. 1 analizowanej ustawy stanowi, że ulga przysługuje podatnikowi, który w roku podatkowym:
Co więcej, wskazać należy, że przepis art. 27b ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że odliczenie kwoty ulgi dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę tę podatnicy mogą odliczyć od podatku w dowolnej proporcji przez nich ustalonej. W przypadku braku porozumienia między podatnikami, którzy zgodnie z rozstrzygnięciem sądu wspólnie wykonują władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem po rozwodzie lub w trakcie separacji (piecza naprzemienna), lub gdy miejsce zamieszkania dziecka jest takie samo jak miejsce zamieszkania obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim – kwotę tę podatnicy odliczają w częściach równych.
W pozostałych przypadkach odliczenie w wysokości 100% stosuje podatnik, u którego dziecko ma miejsce zamieszkania w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Ulgę odliczy zatem ten rodzic, w którego miejscu zamieszkania dziecko przebywa z zamiarem stałego pobytu [por. art. 25 Kodeksu cywilnego].
Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że ulga przysługuje:
Chcesz wiedzieć na załatwić sprawę związaną z rozliczeniem PIT i CIT przez ePUAP? Przeczytaj ten artykuł, w którym przybliżamy tę kwestię.
Wśród limitów dochodów umożliwiających się skorzystanie z ulgi na dziecko w 2023 roku wyróżnia się następujące przypadki:
Zgodnie z przepisem art. 27f ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik może dokonać odliczenia ulgi na dziecko za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego lub rodziny zastępczej w stosunku do:
Odliczenie przysługuje podatnikowi, który co najmniej przez jeden dzień roku podatkowego wykonywał władzę, pełnił funkcję lub sprawował opiekę w stosunku do więcej niż jednego dziecka. Jeżeli w tym samym miesiącu kalendarzowym w stosunku do dziecka wykonywana jest władza, pełniona funkcja lub sprawowana opieka, to każdemu z podatników przysługuje odliczenie w kwocie stanowiącej 1/30 kwoty obliczonej zgodnie z powyższymi zasadami za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem.
Powyższe będzie mieć zastosowanie do odliczenia ulgi na dziecko w roku 2023 za każdy miesiąc kalendarzowy 2022 roku, w którym podatnik sprawował władze rodzicielską.
Odliczenie nie przysługuje, poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko:
W 2023 roku ustawodawca przewidział możliwość połączenia w zeznaniu podatkowym za 2022 rok ulgi na dziecko z wprowadzoną przez Polski Ład ulgą dla rodzin wielodzietnych tzw. ulgą dla rodzin 4+. Ulga dla rodzin 4+ możne zostać połączona w zeznaniu podatkowym ze „standardową” ulgą na dziecko.
Ulga przysługuje do wysokości przychodów nieprzekraczających w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.
Jeśli zastanawiasz się, jakie zmiany w podatku od osób fizycznych wprowadzi Polski Ład 2.0, to przejdź do tego artykułu.
Ulga na dziecko, to jedno z powszechniejszych i najchętniej wykorzystywanych odliczeń podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych. Odliczenia tejże ulgi będzie można dokonać w rocznym zeznaniu podatkowym za 2022 rok – PIT-37, PIT-36 oraz w załączniku PIT/O. Należy jednak również pamiętać, na co zwróciło uwagę Ministerstwo Finansów, że Kwota jaką możesz otrzymać, jest ograniczona tzn. nie może przekroczyć zapłaconych przez ciebie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, które podlegają odliczeniu.
Więcej praktycznych wyjaśnień w tym zakresie przeczytasz na oficjalnej stronie ministerstwa.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
W jaki sposób odliczyć ulgę na dziecko?
Komu będzie przysługiwać ulga na dziecko w 2023 roku?
W jakiej sytuacji następuje utrata prawa do odliczenia ulgi na dziecko?