Czy da się złożyć deklarację VAT przez ePUAP? Sprawdź, jak
Portal urzędowy ePUAP to szybki sposób na załatwienie spraw administracyjnych online. Do autoryzacji dostępu wystarczy jedynie profil zaufany, który można w mgnieniu oka założyć za pośrednictwem bankowości internetowej. Indywidualny środek identyfikacji elektronicznej umożliwia weryfikację użytkownika, dzięki czemu większość spraw urzędowych zrealizujemy tak samo, jakbyśmy udali się do placówki stacjonarnej.
Funkcjonalność ePUAP jest systematycznie rozszerzana: już teraz można wypełnić wnioski, przesłać dokumenty, czy załatwić inne formalności związane z działalnością Urzędu Stanu Cywilnego, ZUS-u, czy Urzędu Skarbowego.
Umów się na bezpłatną wideorozmowę z ekspertem, podczas której zarejestrujesz działalność unikając typowych pułapek i błędów.
Profilem zaufanym określa się zweryfikowane zestawienie danych identyfikujących, które potwierdzają tożsamość posiadacza w sieci. Dzięki niemu możliwe jest korzystanie z szerokich usług podmiotów publicznych. Założenie profilu zaufanego może zostać zrealizowane na trzy sposoby:
Aby założyć profil zaufany za pośrednictwem Internetu, należy potwierdzić swoją tożsamość logując się do swojego banku. To w pełni bezpieczny sposób, dzięki któremu dane osobowe uwierzytelniane są przez wiarygodną instytucję.
Pierwszym krokiem jest skorzystanie ze strony profilu zaufanego, a następnie przejście do sekcji logowanie (kliknięcie odpowiedniego logo banku). Po potwierdzeniu danych użytkownik zostaje przekierowany do kolejnego etapu tworzenia profilu. Po zatwierdzeniu prawidłowości danych, proces rejestracji kończy się sukcesem.
Od tej pory użytkownik każdorazowo logując się do np. portalu ePUAP, wybiera opcję logowania przez bankowość internetową. Tak założonego profilu nie trzeba potwierdzać urzędowo – jest on aktywny od momentu utworzenia.
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej to portal, dzięki któremu interesant może załatwić setki spraw urzędowych, bez konieczności udawania się do stacjonarnych placówek instytucji.
Na witrynie dostępnych jest 29 stref tematycznych, poświęconych osobnym zagadnieniom. Przykładowo, wchodząc w rubrykę “Podatki, opłaty, cła” możemy złożyć akces o uzyskanie ulgi podatkowej, złożyć deklarację na podatek leśny, wnioskować o zwrot opłaty skarbowej, czy też rozliczyć podatek od środków transportu.
Nie wszystkie usługi, właściwe dla określonych podmiotów publicznych, mogą być realizowane za pośrednictwem portalu ePUAP. Deklaracje VAT ePUAP nie są w tym momencie udostępniane dla interesantów.
Podatnik, który chce złożyć dokument, musi skorzystać z innych możliwości, przygotowanych przez Urząd Skarbowy. Instytucja wyłączyła możliwość potwierdzania formularzy za pomocą profilu zaufanego, a wysyłanie dokumentów przez platformę ePUAP jest niedozwolone. Dotyczy to wszystkich rodzajów deklaracji VAT.
Decyzję tę potwierdza poniższy komunikat, zaprezentowany na stronie podatki.gov.pl:
Podatnik i przedsiębiorca, który chce złożyć deklarację podatkową online, powinien korzystać z funkcjonalności przygotowanej przez e-Urząd Skarbowy. Mowa o usłudze e-Deklaracje, dzięki której możliwe jest przesłanie gotowego dokumentu, wypełnionego za pomocą interaktywnego formularza.
Każdy PIT, wyłączając z listy formularze karty podatkowej, może zostać złożony w formie interaktywnego pliku PDF. Poniżej przedstawiamy proces deklarowania podatku VAT za pomocą przygotowanych funkcjonalności online.
Po wejściu na stronę podatki.gov.pl/e-deklaracje/ należy kliknąć interesujący nas odnośnik. Przyjmijmy, iż naszym celem będzie złożenie deklaracji podatku VAT.
Na następnej podstronie klikamy w duży niebieski baner. Zanim to zrobimy, warto zapoznać się z informacjami o systemie, przygotowanymi przez urzędników. Są one dostępne w dolnej części strony:
Poniższa podstrona umożliwia odnalezienie konkretnego formularza VAT. Dla potrzeb naszego artykułu przyjmijmy, że w naszym przypadku będzie to dokument VAT-8. Klikamy w niebieski odnośnik VAT-8(11).
W kolejnym etapie ukazuje się nam interaktywny formularz, który należy wypełnić poprawnymi danymi osobowymi. Po akceptacji uzyskujemy Urzędowe Poświadczenia Odbioru, które należy pobrać i zachować.
Co ważne, dokument należy potwierdzić za pomocą elektronicznego podpisu kwalifikowanego. Deklaracja może nie otwierać się na niektórych rodzajach przeglądarek. Urząd sugeruje, aby do tego celu wykorzystywać przeglądarkę Internet Explorer.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Chciałbym złożyć VAT online ePUAP, ale nie mogę znaleźć tej funkcjonalności, dlaczego?
Co jeśli wyślę dokument VAT przez ePUAP?
Jakie deklaracje podatkowe złożę za pomocą usługi e-Deklaracje?