|
|
1 minut czytania

Wynajem mieszkań – co zmieni Polski Ład

Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, co może zmienić Polski Ład.

wynajem mieszkań

Wynajem mieszkań a Polski Ład - omówione zagadnienia:


Wynajmowanie mieszkań stanowi dla wielu osób dodatkowe źródło dochodów, a czasami nawet jedyne. Dość powszechną formą opodatkowania najmu jest ryczałt, ale niektórzy wybierają zasady ogólne chcąc odliczyć koszty uzyskania przychodów od najmu. Sprawdźmy, co się może zmienić po wprowadzeniu Polskiego Ładu.

Jakie koszty można odliczyć przy najmie?

Jeżeli osoba prywatna zdecyduje się na opodatkowanie najmu prywatnego na zasadach ogólnych to obecnie może skorzystać z przywileju rozliczania kosztów uzyskania przychodów. Część osób, która ponosi wysokie koszty związane z najmem decyduje się na tę formę opodatkowania dochodów. Typowe koszty najmu:

  • remont i wyposażenie,
  • amortyzacja,
  • odsetku od kredytu bankowego,
  • czynsz do spółdzielni,
  • podatek od nieruchomości.

Co ma zmienić Polski Ład?

Zgodnie z tym, co zostało zapisane w projekcie ustawy, przychody z najmu prywatnego będą mogły być opodatkowane wyłącznie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. A to oczywiście uniemożliwi odliczanie kosztów ponoszonych w związku z najmem. W projekcie ustawy nie zostały również zamieszczone przepisy przejściowe, które w sposób precyzyjny wskazywałyby, że zmiany dotyczą nieruchomości nabytych po wejściu w życie ustawy.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003