Formularz ZUS służy do zgłaszania płatnika składek – może to być zarówno osoba prawna jak i jednostka organizacyjna, która nie ma osobowości prawnej. Poniższy poradnik przedstawia instrukcję krok po kroku co należy wpisać w poszczególnych częściach druku, oraz w jakich okolicznościach można dokonać korekty.
Formularz ZUS ZPA jest dedykowany dla płatników składek, którzy są osobami prawnymi, albo jednostkami organizacyjnymi, które nie mają osobowości prawnej. Wypełnia go płatnik składek, aby zgłosić płatnika składek lub dokonać korekty jego danych (poza danymi identyfikacyjnymi).
Co istotne – nie jesteś zobligowany do wypełnienia dokumentu zgłoszeniowego ZUS ZPA, jeżeli zamierzasz prowadzić stowarzyszenie, fundację lub spółkę prawa handlowego. Wówczas należy złożyć właściwy wniosek w KRS, gdzie podajesz podstawowe dane, które definiują Twoją działalność. Następnie, w ciągu 7 dni od chwili rejestracji powinieneś złożyć w odpowiednim US wniosek NIP-8. Formularz ZPA jest do pobrania na stronie internetowej ZUSu.
Umów się na bezpłatną wideorozmowę z ekspertem, podczas której zarejestrujesz działalność unikając typowych pułapek i błędów.
Pierwsza część dokumentu dotyczy danych organizacyjnych. W sytuacji, gdy zamierzasz zgłosić płatnika składek – oznacz odpowiednim symbolem pole 01. Jeśli z kolei zależy Ci na złożeniu korekty lub zmiany danych – wskaż odpowiednią wartość w polu 02. Pamiętaj, by zaznaczyć tylko jedno pole.
Warto przy tym podkreślić, że zmiana następuje wówczas, gdy dane zamieszczone w poprzednim zgłoszeniu uległy zmianie – mowa tu np. o zmianie adresu. Korekta dotyczy z kolei poprawy błędów, które pojawiły się w pierwotnie złożonym dokumencie.
W drugiej części jest miejsce na dane identyfikacyjne płatnika składek, czyli NIP, REGON i nazwę skróconą
Trzecia część formularza pozwala uszczegółowić dane zarówno płatnika, jak i podatnika składek. Pierwsze pole służy wpisaniu pełnej nazwy płatnika. Kolejne rubryki należy wypełnić wówczas, gdy jesteś płatnikiem w ramach jednostki budżetowej (pole 02) lub zakładu budżetowego (pole 03). Następnie należy wskazać nazwę organu założycielskiego, a także doprecyzować, czy podlegasz wpisowi do ewidencji lub rejestru. Dalszy etap wymaga podania nazwy organu założycielskiego oraz daty, w której nastąpiło wpisanie jako płatnika do rejestru lub ewidencji. Pola od 07 do 09 należy uzupełnić podając odpowiednio:
Część IV formularza ZPA wymaga podania danych dotyczących rachunku bankowego płatnika składek.
Kolejna część dotyczy adresu siedziby płatnika składek. Jeśli adres prowadzenia działalności jest inny niż adres siedziby, należy wypełnić formularz ZUS ZAA.
Niezbędne będzie także wskazanie adresu do korespondencji, o ile jest on inny niż adres siedziby.
Jeżeli Twoje sprawy księgowe prowadzi biuro rachunkowe, w części VII należy podać jego numer NIP, REGON oraz numer rachunku bankowego biura.
Finalizacja formularza następuje w części VIII dotyczącej oświadczenia płatnika składek w postaci daty, podpisu i (opcjonalnie) pieczęci.
Jeśli figurujesz w KRS i chcesz dokonać aktualizacji podanych uprzednio danych, zmiany lub korekty – wówczas niezbędne jest wypełnienie:
Najpopularniejsze powody, dla których płatnicy dokonują korekty formularza ZUS ZPA dotyczą:
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Co to jest druk ZUS ZPA?
Kiedy nie musisz wypełniać formularza ZUS ZPA?