Program Aktywny Maluch to dofinansowanie na utworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki dla najmłodszych dzieci. Jeśli prowadzisz lub chcesz utworzyć żłobek czy klub dziecięcy, przeczytaj, na czym polega program oraz jaka jest wysokość wsparcia finansowego.
Celem Programu Aktywny Maluch jest stworzenie w skali kraju, zwłaszcza na terenach gmin, gdzie nie funkcjonują żadne instytucje opieki, dostępnej terytorialnie i przystępnej cenowo wysokiej jakości opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów, w tym dla dzieci z niepełnosprawnościami i wymagających szczególnej opieki. Dodatkowo jest to krok zbliżający do osiągnięcia celów barcelońskich, czyli zagwarantowania opieki dla 33% dzieci w wieku poniżej 3 lat.
Aktywny Maluch 2022-2029 to kontynuacja (na nieco zmienionych zasadach) programu Maluch Plus. Polega on na udzieleniu wsparcia finansowego podmiotom, które prowadzą lub chcą otworzyć miejsca opieki dla dzieci do lat 3, czyli dofinansowaniu dla żłobków, klubów dziecięcych czy opiekunów dziecięcych.
Pełna nazwa to Program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 Aktywny Maluch 2022–2029.
Dofinansowanie Aktywny Maluch dotyczy nie tylko jednostek samorządu terytorialnego (JST), czyli gmin, powiatów i województw, choć im będą przyznawane środki w pierwszej kolejności.
W niniejszym artykule odwołamy się do dofinansowania dla podmiotów innych niż JST, używając zamiennie pojęć Maluch Plus oraz Aktywny Maluch (2022-2029).
Jedną z kategorii podmiotów, które mogą starać się o dofinansowanie na utworzenie nowych miejsc opieki dla najmłodszych dzieci, są podmioty inne niż JST. Zaliczamy do nich:
Za podmioty współpracujące z pracodawcami/uczelniami uznaje się podmioty prowadzące lub zamierzające prowadzić instytucje opieki nad małymi dziećmi, które mają zawartą umowę (porozumienie) z pracodawcą/uczelnią dot. opieki nad dziećmi pracowników/osób wykonujących zadania na podstawie umów cywilnoprawnych/studentów/doktorantów.
O dofinansowanie mogą również starać się osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. W Programie Aktywny Maluch 2022-2029 nie jest wymagane, aby osoba fizyczna składająca wniosek prowadziła działalność gospodarczą. W tej sytuacji należy jednak pamiętać o warunku kwalifikowalności poniesionych kosztów – kosztami kwalifikowalnymi będą koszty poniesione w okresie prowadzenia przez te osoby działalności gospodarczej.
Środki na dofinansowanie miejsc opieki dla najmłodszych dzieci pochodzą z dwóch źródeł:
Kwota dofinansowania funkcjonowania nowo utworzonego miejsca opieki wynosi miesięcznie do ok. 837 zł, przy czym w okresie:
Od 6 lipca 2023 roku nabór wniosków jest ciągły i trwa do końca 2025 roku albo do momentu wyczerpania środków przeznaczonych na program lub do osiągnięcia założonego wskaźnika utworzenia nowych miejsc żłobkowych. Mimo że wnioski można składać w trybie ciągłym, ich ocenianie przez wojewodów, przydzielanie środków oraz ogłaszania wyników następuje w turach określonych w harmonogramie.
Nabór ma charakter ciągły i otwarty, co oznacza, że adresaci programu mogą złożyć wniosek w dowolnym dla siebie terminie po ogłoszeniu kolejnej tury naboru.
Wniosek o dofinansowanie składa się do wojewody właściwego ze względu na położenie gminy, w której jest lub będzie prowadzona instytucja opieki.
Jeśli planowane jest utworzenie miejsc opieki w różnych województwach, należy złożyć osobne wnioski do właściwych urzędów wojewódzkich.
Wnioski o dofinansowanie można składać tylko elektroniczne. Podmioty inne niż JST (np. osoby fizyczne, pracodawcy) składają wniosek za pośrednictwem formularza RKZ-6 na Portalu Emp@tia (PIU Emp@tia). Wnioski złożone w innej formie nie będą rozpatrywane.
Na etapie wnioskowania podmiot musi wskazać planowaną liczbę miejsc opieki do utworzenia oraz wydatki poniesione na ich tworzenie.
Otrzymane wsparcie może pokryć do 100% wartości kosztów realizacji zadania polegającego na tworzeniu nowych miejsc opieki. Nie jest wymagany wkład własny.
Lista wydatków podlegająca dofinansowaniu
W przypadku wątpliwości decyzję o kwalifikowalności wydatków podejmuje wojewoda.
W przypadku podmiotów innych niż JST należy spełnić m.in. poniższe warunki:
Limit miesięcznej opłaty od rodziców za pobyt dziecka obowiązujący w drugim półroczu 2024 roku wynosi 2 010 zł. Limity publikowane są na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej nie rzadziej niż co sześć miesięcy, nie później jednak niż do końca maja i listopada każdego roku.
Przekroczenie wskazanej wysokości opłaty pobieranej od rodzica stanowi naruszenie warunków realizacji Programu Aktywny Maluch i może oznaczać konieczność zwrotu całości lub części środków. Ewentualna kwota zwrotu jest ustalana przez wojewodę indywidualnie w zależności od wagi i charakteru naruszenia.
Informacja o podziale środków w ramach danej tury naboru wniosków jest publikowana na podlinkowanej stronie. Warto do niej zerknąć, aby zorientować się, jakie podmioty dostają dofinansowanie – nie są to tylko podmioty publiczne.
Bardziej szczegółowe informacje można uzyskać z dwóch rządowych źródeł:
Program Aktywny Maluch 2022-2029 ma na celu tworzenie nowych miejsc opieki dla najmłodszych dzieci w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów. Obecnie dostępne są one na terenie 57% gmin, natomiast pozostałe gminy nie posiadają takich instytucji (tzw. białe plamy).
Ministerstwo podkreśla, że wzrost dostępności miejsc opieki przyczyni się do zwiększenia liczby dzieci objętych opieką oraz umożliwi rodzicom łączenie życia zawodowego z rodzinnym. Tworzenie nowych miejsc opieki przyczyni się również do wzrostu zatrudnienia, ponieważ konieczne będzie zatrudnienie opiekunów i innej kadry w nowo powstałych instytucjach opieki.
Stan prawny na dzień 21.06.2024
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.