Upłynęło już wiele miesięcy od 15 września 2022 roku – dnia, w którym wpłynął do Sejmu komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych (druk nr 2642). Wiele pytań dotyczących sztucznej inteligencji w pracy stawiają nie tylko osoby z branży kreatywnej, ale też pracownicy innych sektorów. Przyglądamy się projektowi ustawy, która mogłaby zabezpieczać pracowników przed nieznanymi jeszcze skutkami wprowadzania AI do firm w Polsce.
W projekcie ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych proponuje się dodanie regulacji, na podstawie której pracodawca będzie obowiązany udzielić na wniosek zakładowej organizacji związkowej informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji dotyczących parametrów, zasad i instrukcji, na których opierają się algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji, które mają wpływ na podejmowanie decyzji, a które mogą mieć wpływ na warunki pracy i płacy, dostęp do zatrudnienia i jego utrzymanie, w tym profilowanie.
W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że Celem proponowanej nowelizacji jest adaptacja ustawy do zmieniających się realiów technologicznych. Projektowana regulacja daje organizacjom związkowym możliwość sprawdzenia, jakie normy faktycznie obowiązują w zakładzie pracy. Panuje powszechna zgoda, że dostęp do tych informacji jest podstawowym prawem pracowniczym. Ustawodawca nie przewidział jednak nowych form, w jakich mogą one funkcjonować – korekta tego stanu rzeczy jest celem niniejszej nowelizacji.
Aktualnie brzmiący przepis art. 28 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych stanowi, że pracodawca jest obowiązany udzielić na wniosek zakładowej organizacji związkowej informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji dotyczących:
Z kolei nowelizacja obejmuje zmianę ww. przepisu art. 28 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych poprzez dodanie punktu 5. o następującej treści „parametrów, zasad i instrukcji, na których opierają się algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji, które mają wpływ na podejmowanie decyzji, a które mogą mieć wpływ na warunki pracy i płacy, dostęp do zatrudnienia i jego utrzymanie, w tym profilowanie”.
Tym samym proponuje się rozbudowanie katalogu przypadków, w których pracodawca jest obowiązany udzielić na wniosek zakładowej organizacji związkowej informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej.
Omawiany projekt został pozytywnie zaopiniowany decyzją Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” nr 127/22. W decyzji tej wskazano, że:
W dniu 28 września 2022 roku projekt ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych został skierowany do I czytania do Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Na dzień pisania tego artykułu, nie podjęto jeszcze konkretnych kroków dotyczących projektu. Z przebiegiem procesu legislacyjnego zapoznasz się tutaj.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.