W określonych sytuacjach przedsiębiorca może przyspieszyć okres amortyzacji środka trwałego poprzez podwyższenie stosowanej standardowej stawki amortyzacyjnej. Amortyzację liniową przyspieszoną można zastosować wyłącznie do składników majątku wykorzystywanych w warunkach szkodliwych lub gdy poddawane są szybkiemu postępowi technicznemu.
- 1. Przyspieszona amortyzacja – czy do każdego środka trwałego?
- 2. Amortyzacja przyspieszona – jakie współczynniki?
- 3. Co to znaczy „warunki pogorszone”?
Przyspieszona amortyzacja liniowa – omówione zagadnienia:
Przyspieszona amortyzacja – czy do każdego środka trwałego?
Co ważne, przyspieszoną amortyzację można zastosować nie do wszystkich rodzajów środków trwałych. Przedsiębiorca ma prawo podwyższyć stawki wynikające z Wykazu stawek amortyzacyjnych przy zastosowaniu odpowiednich współczynników dla:
- budynków i budowli używanych w warunkach pogorszonych lub złych,
- maszyn, urządzeń oraz środków transportu (z wyjątkiem morskiego taboru pływającego) używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych lub wymagających szczególnej sprawności technicznej,
- maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 KŚT poddanych szybkiemu postępowi technicznemu.
Wskazówka:
Szczegółowe zasady stosowania podwyższonych stawek można znaleźć w art. 22i ust. 2-4, 6 i 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Amortyzacja przyspieszona – jakie współczynniki?
Zastosowane na tej podstawie współczynniki podwyższające wartość odpisów amortyzacyjnych mogą wynosić maksymalnie:
- 1,2 w przypadku budynków i budowli używanych w warunkach pogorszonych,
- 1,4 w przypadku budynków i budowli używanych w warunkach złych oraz wymienionych wyżej urządzeń i środków transportu,
- 2,0 w przypadku maszyn i urządzeń z grupy 4-6 i 8 KŚT (patrz wyżej).
Co ważne, zastosowany przez przedsiębiorcę współczynnik nie musi osiągać maksymalnej wysokości określonej w przepisach. Warto jednak pamiętać, że wybór współczynnika najwyższego z możliwych skutkuje maksymalnym skróceniem okresu amortyzacji.
Co to znaczy „warunki pogorszone”?
W tym miejscu warto zaznaczyć, że przez wspomniane używanie budynku w warunkach pogorszonych należy rozumieć używanie ich pod ciągłym działaniem wody, par wodnych, znacznych drgań, nagłych zmian temperatury oraz innych czynników, które wpływają na przyspieszenie zużycia obiektu. Z kolei za warunki złe uważa się używanie budynków pod wpływem niszczących środków chemicznych (niezależnie od ich pochodzenia).