|
|
5 minut czytania

Apel o odroczenie terminów składania deklaracji i informacji podatkowych

Zastanawiasz się, czy zdążysz w terminie złożyć deklaracje i informacje podatkowe? Przeczytaj co robi się w tym kierunku aby terminy składania deklaracji zostały odroczone w związku z epidemią w Polsce.

odroczone terminy składania deklaracji
Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Nikt nie mógł i nie przewidział sytuacji, z jaką mamy do czynienia w chwili obecnej. Epidemia koronawirusa jest zjawiskiem bezprecedensowym, dlatego podejmowane działania po stronie decydentów powinny również mieć taki charakter i niewątpliwie mają. Ze strony licznych środowisk odzywają się głosy nawołujące do wprowadzenia w trybie nadzwyczajnym wielu zmian przepisów podatkowych i nie tylko.

Apele do Ministerstwa Finansów

Jak można przeczytać w licznych publikacjach z apelami do Ministerstwa Finansów o przesunięcie terminów podatkowych zwróciły się:

  • Krajowa Rada Doradców Podatkowych (KRDP),
  • Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP).

Chodzi oczywiście nie tylko o zagadnienia związane z podatkami, ale również o sprawozdania składane do innych instytucji.

Petycja Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

W apelu SKwP skierowanym do Premiera Polski można przeczytać, że w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną, która wpłynęła na sytuację kryzysową nie tylko w kraju, ale i na całym Świecie wnioskuje się o:

  1. Odroczenie terminów wszelkiego rodzaju terminów deklaracji i zeznań podatkowych.
  2. Odroczenie sprawozdań do Narodowego Banku Polskiego, głównego Urzędu Statystycznego, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz wszelkich instytucji udzielających dotacji.
  3. Odroczenie raportów i zeznań okresowych, dla których rygorystyczne terminy wynikają z odrębnych przepisów, w tym o obrocie papierami wartościowymi, Prawa bankowego.

SKwP zwraca uwagę, że zamknięcie placówek oświatowych: żłobków, szkół, przedszkoli ma bezpośredni wpływ na zaistniałe okoliczności. W większości przypadków powstała sytuacja utrudnia bądź wręcz uniemożliwia wykonywanie czynności księgowych. Co nie pozostaje bez znaczenia i wpływu na dotrzymanie obowiązujących terminów sprawozdawczych. Księgowe to głównie kobiety, które opiekują się dziećmi, osobami starszymi, które w tej sytuacji wymagają ich obecności. Nie zawsze, albo bardzo rzadko możliwe jest wykonywanie przez księgowych pracy zdalnie. Wymagania sprzętowe, jak również zabezpieczenia na prywatnych komputerach, pod warunkiem, że księgowi takie posiadają, najczęściej nie spełniają podstawowych norm ochrony danych finansowych. Dodatkowo z pulpitów zdalnych nie jest możliwe wysyłanie deklaracji podatkowych.

Petycja Krajowej Rady Doradców Podatkowych

KRDP skierowała list do Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego, w którym można między innymi przeczytać, że:

  • W celu podjęcia działań ochronnych wnioskuje się o ograniczenie aktywności wewnątrzzawodowej co ma na celu ograniczanie rozprzestrzeniania się wirusa.
  • Trudności w realizacji wielu obowiązków, w tym podatkowych, może wywołać wiele negatywnych konsekwencji, szczególnie dla mikro i małych firm, które należałoby wyeliminować poprzez wprowadzenie w trybie pilnym specustaw.

Tego typu działania mogą przynieść również dodatkowe niewymierne korzyści w postaci tonowania nastrojów społecznych, które w tym niełatwym okresie nie napawają optymizmem. Uspokoi to przedsiębiorców i księgowych, którzy nie będą musieli podejmować decyzji o pójściu do pracy, co jest obarczone ryzykiem zachorowania na niebezpiecznego wirusa.

Zamknięcie urzędów skarbowych

Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o zawieszeniu aktywności urzędów skarbowych, a mianowicie zamknęło urzędy dla podatników w terminie od 13 do 27 marca 2020 roku. Podatnicy mogą w tym czasie kontaktować się z urzędem jedynie za pośrednictwem telefonu lub Internetu. Można również wrzucać dokumenty do specjalnie przygotowanych skrzynek, jakie znajdują się przed wejściem do budynku. Na stronach urzędowych pojawiają się liczne komunikaty i informacje zachęcające do korzystania z usług online.

Kontakt do urzędów skarbowych i inne cenne informacje można znaleźć tutaj.

Jakie terminy mogą być przedłużone?

W kontekście szczególnie mikro i małych firm ważna jest informacja, które deklaracje, zeznania i informacje mogą być odroczone w czasie. Jak można przeczytać w różnego rodzaju doniesieniach mówi się o,

  • deklaracji VAT-7, VAT-8, VAT-9M, VAT-12 i JPK. Proponowany termin ma być przesunięty do 30.04.2020 r.,
  • zeznania roczne: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 mówi się o przedłużeniu terminów o miesiąc a nawet dwa, czyli do końca czerwca 2020 roku.

Są to niewątpliwie uspokajające informacje dla nas wszystkich. Nie pozostaje nam nic innego jak w dalszym ciągu na bieżąco śledzić pojawiające się informacje. Wszystkie ważne i aktualne wiadomości będziemy zamieszczali w naszych publikacjach.

Koronawirus a działalność gospodarcza – pakiet osłonowy dla firm.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003