|
|
3 minut czytania

Automaty vendingowe – sprzedaż a podatki i kasa fiskalna

Sprzedaż kawy czy słodyczy w automatach vendingowych wymaga odprowadzania podatków według zasad ogólnych. Wyjątek będzie dotyczył wyłącznie kasy fiskalnej – mimo iż sprzedaż dokonywana będzie na rzecz osób fizycznych, kasa nie będzie tu wymagana.

automat vendingowy

Automaty vendingowe to popularne rozwiązania na uczelniach, lotniskach czy w centrach handlowych – samoobsługowe automaty generują spore przychody, a nie wymagają zatrudnienia pracowników. Decydując się na taki biznes warto wiedzieć, jak wyglądają obowiązki związane z podatkami i kasą fiskalną.

Automaty vendingowe a podatki

Uzyskiwanie przychodów ze sprzedaży samoobsługowej w automatach nie zostało uregulowane w przepisach odrębnymi zasadami. Oznacza to, że VAT należny oraz przychód należy wykazywać na ogólnych zasadach.

Zgodnie z przepisami Ustawy o VAT, obowiązek podatkowy według podstawowej zasady powstaje w momencie dokonania dostawy towaru albo wykonania usługi, chyba że wcześniej uiszczona zostanie zapłata za część lub całość transakcji.

W przypadku automatów vendingowych oba zdarzenia mają miejsce właściwie jednocześnie; tym samym każda sprzedaż dokonywana za pośrednictwem automatu powinna być traktowana jako podlegająca obowiązkowi podatkowemu w zakresie VAT. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca powinien codziennie sprawdzać, jaką sprzedaż zrealizował za pośrednictwem poszczególnych maszyn – wystarczające jest wykazanie dokonanych transakcji raz, na zakończenie okresu rozliczeniowego; chociaż oczywiście właściciel może dokonywać odpowiednich rozliczeń częściej. W takiej sytuacji konieczne jest wybranie środków, zgromadzonych w automacie, oraz ustalenia, które produkty zostały sprzedane – tak, aby ustalić właściwe stawki VAT. W praktyce takich rozliczeń dokonuje się najczęściej na podstawie raportów, generowanych przez automat.

Również w zakresie podatku dochodowego sprzedaż z automatów nie jest regulowana osobnymi przepisami – tym samym przychód ze sprzedaży z automatów ustalimy na moment wydania rzeczy, nie później jednak niż uregulowanie należności.

Sprzedaż w automatach w kasa fiskalna

Zakupów za pośrednictwem automatów vendingowych dokonują generalnie wyłącznie osoby fizyczne. Tym samym, zasadniczo powinna ona być regulowana za pomocą kasy fiskalnej. W tym przypadku jednak obowiązywać będzie zasada szczególna – zgodnie z rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej, zwolnieniu takiemu podlega dostawa produktów (rzeczy), dokonywana przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar. Tym samym, przy dokonywaniu sprzedaży za pośrednictwem automatów vendingowych, korzystanie z kasy fiskalnej nie będzie konieczne.

Niewielkie przychody z działalności osobistej? Sprawdź, kiedy nie musisz rejestrować firmy!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Komentarze czytelników
  1. 12 sierpnia 2021 o 12:17
    Kazimierz

    Dodać można, że w przypadku sprzedaży z tych automatów, towarów zwolnionych z Vat oraz o różnych stawkach Vat można zastosować metodę uproszczona o której mowa w rozdziale
    5 ustawy o VAT / proporcję podziału sprzedaży według stawek VAT ustalić na podstawie proporcji udokumentowanych zakupów towarów do tych automatów/

  2. 15 lipca 2024 o 10:27
    Dariusz

    Czy sprzedaż z automatów vendingowych może być prowadzona w formie działalności nierejestrowanej ?

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Najważniejsze pytania

  1. Automaty vendingowe a podatki - jak to wygląda w praktyce?

    Uzyskiwanie przychodów ze sprzedaży samoobsługowej w automatach nie zostało uregulowane w przepisach odrębnymi zasadami. Oznacza to, że VAT należny oraz przychód należy wykazywać na ogólnych zasadach. Każda sprzedaż dokonywana za pośrednictwem automatu powinna być traktowana jako podlegająca obowiązkowi podatkowemu w zakresie VAT.
  2. Automaty vendingowe - czy wymagana jest kasa fiskalna?

    Przy dokonywaniu sprzedaży za pośrednictwem automatów vendingowych, korzystanie z kasy fiskalnej nie będzie konieczne.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie