Automaty vendingowe to popularne rozwiązania na uczelniach, lotniskach czy w centrach handlowych – samoobsługowe automaty generują spore przychody, a nie wymagają zatrudnienia pracowników. Decydując się na taki biznes warto wiedzieć, jak wyglądają obowiązki związane z podatkami i kasą fiskalną.
- 1. Automaty vendingowe a podatki
- 2. Sprzedaż w automatach vendingowych w kasa fiskalna
Automaty vendingowe – omówione zagadnienia:
Automaty vendingowe a podatki
Uzyskiwanie przychodów ze sprzedaży samoobsługowej w automatach nie zostało uregulowane w przepisach odrębnymi zasadami. Oznacza to, że VAT należny oraz przychód należy wykazywać na ogólnych zasadach.
Zgodnie z przepisami Ustawy o VAT, obowiązek podatkowy według podstawowej zasady powstaje w momencie dokonania dostawy towaru albo wykonania usługi, chyba że wcześniej uiszczona zostanie zapłata za część lub całość transakcji.
W przypadku automatów vendingowych oba zdarzenia mają miejsce właściwie jednocześnie; tym samym każda sprzedaż dokonywana za pośrednictwem automatu powinna być traktowana jako podlegająca obowiązkowi podatkowemu w zakresie VAT. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca powinien codziennie sprawdzać, jaką sprzedaż zrealizował za pośrednictwem poszczególnych maszyn – wystarczające jest wykazanie dokonanych transakcji raz, na zakończenie okresu rozliczeniowego; chociaż oczywiście właściciel może dokonywać odpowiednich rozliczeń częściej. W takiej sytuacji konieczne jest wybranie środków, zgromadzonych w automacie, oraz ustalenia, które produkty zostały sprzedane – tak, aby ustalić właściwe stawki VAT. W praktyce takich rozliczeń dokonuje się najczęściej na podstawie raportów, generowanych przez automat.
Również w zakresie podatku dochodowego sprzedaż z automatów nie jest regulowana osobnymi przepisami – tym samym przychód ze sprzedaży z automatów ustalimy na moment wydania rzeczy, nie później jednak niż uregulowanie należności.
Sprzedaż w automatach w kasa fiskalna
Zakupów za pośrednictwem automatów vendingowych dokonują generalnie wyłącznie osoby fizyczne. Tym samym, zasadniczo powinna ona być regulowana za pomocą kasy fiskalnej. W tym przypadku jednak obowiązywać będzie zasada szczególna – zgodnie z rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej, zwolnieniu takiemu podlega dostawa produktów (rzeczy), dokonywana przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar. Tym samym, przy dokonywaniu sprzedaży za pośrednictwem automatów vendingowych, korzystanie z kasy fiskalnej nie będzie konieczne.
Dodać można, że w przypadku sprzedaży z tych automatów, towarów zwolnionych z Vat oraz o różnych stawkach Vat można zastosować metodę uproszczona o której mowa w rozdziale
5 ustawy o VAT / proporcję podziału sprzedaży według stawek VAT ustalić na podstawie proporcji udokumentowanych zakupów towarów do tych automatów/
Czy sprzedaż z automatów vendingowych może być prowadzona w formie działalności nierejestrowanej ?