|
|
2 minut czytania

Biała lista a płatności na rzecz faktora

Masz problem ze ściąganie należności od kontrahentów i korzystasz z usług faktoringu? Przeczytaj o czym pamiętać.

faktoring

Płatności na rzecz faktora a biała lista - omówione zagadnienia:


Działalność gospodarcza jest nierozerwalnie związana z podejmowaniem ryzyka handlowego. W konsekwencji długotrwały niekorzystny stan ekonomiczny może zachwiać płynnością finansową firmy, a w dłuższym czasie przyczynić się do jej upadłości. Opóźnienia w płatnościach za faktury przychodowe, które w ostatecznym rozrachunku mogą się skończyć niewypłacalnością dłużnika, w następstwie mogą doprowadzić do poważnych turbulencji w prowadzonej działalności gospodarczej. Zobaczmy, w jaki sposób można zapobiegać takim sytuacjom.

Co to jest faktoring?

Usługa faktoringu polega na wykupie przez podmiot świadczący taką usługę nieprzeterminowanych wierzytelności. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na korzystanie z takich usług otrzymuje zapłatę za dokonaną transakcję handlową w postaci zaliczki od faktora, a nie od bezpośredniego dłużnika. Dzięki takiej decyzji przedsiębiorca dysponuje już środkami finansowymi bez względu na to czy nabywca towaru, czy usługi dokonał za nie płatności. Rola faktoringu jest wielozadaniowa.

Korzystanie z usług faktoringu staje się coraz bardziej popularne również w Polsce. Faktoring traktowany jest jako jedna z form zarządzania płynnością finansową firmy.

czym jest faktoring

Faktoring a biała lista VAT

Płatności na rzecz faktora a biała lista

Faktorant, czyli przedsiębiorca, podpisuje umowę z faktorem. Taka umowa należy do kategorii umów nienazwanych, o których mowa w ustawie Kodeks cywilny co pozwala na dużą swobodą jej kształtowania. Po podpisaniu umowy należności wynikające z faktur przedsiębiorcy regulowane są bezpośrednio na rachunek bankowy faktora.

W związku z powyższym powstaje pytanie, czy płatności dokonywane na rzecz faktora powinny być dokonywane na rachunek bankowy znajdujący się na białej liście?

Na takim stanowisku stoi Ministerstwo Finansów, które zostało zaprezentowane w objaśnieniach z 20 grudnia 2019 roku. Jeżeli dłużnik zapłaci na rachunek bankowy spoza białej listy będzie musiał liczyć się z konsekwencjami podatkowymi w postaci wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów w PIT oraz z odpowiedzialnością solidarną w VAT.

Część firm faktoringowych do rozliczeń wykorzystuje rachunki wirtualne, których nie ma obowiązku zgłaszania do urzędu skarbowego. Dlatego wpłaty dokonywane na takie rachunki przypisane do rachunku rozliczeniowego będą traktowane jako wpłaty na rachunek znajdujący się na białej liście.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie