Zastanawiasz się co to jest bilet autostradowy e-TOLL i czy może być kosztem? W dzisiejszym artykule opiszemy ten temat.
Przejazdy autostradami są płatne i uregulować opłatę możemy osobiście w trakcie podróży, ale także możemy taki przejazd opłacić odpowiednio wcześniej, jeżeli znamy termin przejazdu. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka informacji na temat biletu autostradowego e-TOLL i czy może on być kosztem w działalności gospodarczej.
Od 1 grudnia 2021 r. manualny system poboru opłat został zniesiony i obecnie przejazd określonymi odcinkami autostrad odbywa się bez szlabanów. W takich sytuacjach należy posiadać bilet autostradowy. Bilet e-TOLL należy nabyć przed wjazdem na płatny odcinek autostrady. Można to zrobić również z 60-dniowym wyprzedzeniem podając przy zakupie niezbędne dane takie jak:
Możliwość zakupu biletu e-TOLL dotyczy płatnych odcinków autostrad zarządzanych przez GDDKiA.
Żeby zakupić bilet e-TOLL nie musimy się rejestrować w systemie e-TOLL.
Przed zakupem biletu można zaplanować trasę przejazdu korzystając z dostępnego kalkulatora trasy. Bilet e-TOLL można kupić na kilka sposobów:
Zakupiony bilet e-TOLL ważny jest tylko 48 godzin od wskazanej daty rozpoczęcia przejazdu. Jeśli z jakiś powodów bilet chciałoby się zwrócić, to trzeba się zmieścić w tym limicie czasu, a zwrotu należy dokonać w takiej samej formule, w jakiej bilet został nabyty.
W zależności od tego, w jaki sposób zakupimy bilet e-TOLL będzie zależało, w jakiej formie go otrzymamy:
Na temat kosztów podatkowych pisaliśmy już niejednokrotnie, ale przy okazji omawiania różnych zagadnień ten temat zawsze będzie powracał. Co do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów, przede wszystkim musi istnieć związek z prowadzona działalnoscią gospodarczą. Jeżeli zakupimy bilet e-TOLL na przejazd autostradą w związku z wykonywaniem czynności służbowych powiązanych z naszą firmą, przykładowo jesteśmy w podróży służbowej, to nie ma przeciwwskazań, żeby bilet autostradowy znalazł się w kosztach uzyskania przychodów. Podstawą do księgowania w PKPiR będzie bilet e-TOLL lub paragon niefiskalny, jeżeli będziemy dokonywali zakupu na stacji paliw.
Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie wystawiania faktur przejazd autostradą płatną udokumentowany w formie biletu jednorazowego, o ile zawiera wszystkie takie dane jak:
będzie stanowił podstawę do odliczenia podatku VAT naliczonego przez czynnego podatnika VAT. Należy pamiętać o ograniczonym prawie do odliczenia VAT w wysokości 50% podatku, jeżeli samochód jest wykorzystywany w sposób mieszany w firmie. Paragon niefiskalny nie daje prawa do odliczenia podatku VAT.
Jeżeli się tak zdarzy, że nie będziemy posiadali biletu w trakcie przejazdu przez autostradę, to w takim przypadku należy jak najszybciej go nabyć. Za brak wniesienia opłaty za przejazd autostradą grozi kara w wysokości od 500 zł do 1 500 zł. Mandatem karnym mogą być również objęte takie działania kierowcy, które uniemożliwiają właściwy odczyt tablic rejestracyjnych pojazdu (zakrywanie, ozdabianie, dodawanie dodatkowych znaków itp.). Opłata dodatkowa nie będzie pobierana, jeśli w ciągu 3 dni od zakończenia przejazdu zostanie wniesiona zapłata za przejazd w formie zakupu e-biletu autostradowego.
Wprowadzone uproszczenie dotyczące przejazdów niektórymi odcinkami autostrad płatnych jest przychylnym rozwiązaniem, pod warunkiem, że każdy o nim wie. Na razie obowiązek posiadania biletu e-TOLL dotyczy tylko niewielkiej ilości przejazdów autostradowych, stąd być może jego mała popularność. Jeżeli by się tak zdarzyło, że przejedziemy bez biletu przez taki przejazd należy niezwłocznie zakupić bilet e-TOLL, żeby nie narazić się na dodatkowe koszty. Możliwość zakupu jest w kilku wariantach, więc jeśli tylko posiadamy telefon komórkowy, to nie powinno być to dla nas problematyczne. Przedsiębiorcy, o ile przejazd ma związek z ich działalnością, mogą ująć bilet e-TOLL w kosztach podatkowych. gdyby jednak została na nich nałożona kara, to już wówczas nie zaksięgują jej już w kosztach.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Można też wybrać aplikację mPay. Co do zakupu biletów to tutaj cały proces przebiega bardzo sprawnie, dodatkowo też aplikacja jest bardzo rozbudowana