Bilet za przejazd lub lot związany z działalnością gospodarczą, który spełnia warunki określone w rozporządzeniu MF w sprawie faktur, uznaje się za pełnoprawną fakturę. Co ważne, nie ma tu znaczenia forma wydania takiego dokumentu – czy został on zakupiony w kasie, czy też otrzymany drogą elektroniczną. W drugim przypadku warto jednak pamiętać o warunkach, jakie musi spełnić bilet, by można było uznać go za bilet elektroniczny.
Bilet elektroniczny – co to takiego?
Bilet elektroniczny to nic innego niż bilet otrzymany w formie elektronicznej – w dowolnym formacie, przesłany na adres e-mail przedsiębiorcy, udostępniony na koncie użytkownika na stronie przewoźnika etc. Co ważne, by można było w ogóle rozpatrywać go w kategoriach dowodu księgowego, musi on zostać otrzymany w formie, która zapewnia jego:
- autentyczność pochodzenia – czyli pewność co do tożsamości podatnika będącego jego wystawcą (w tym wypadku – przewoźnika),
- integralność treści – czyli pewność, że danych zawartych na bilecie elektronicznym nie da się zmienić (np. przesłanie biletu jako dokumentu PDF),
- czytelność.
Kiedy bilet w formie elektronicznej można uznać za fakturę?
Zgodnie z par. 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 roku w sprawie wystawiania faktur, bilet (także elektroniczny) można uznać za fakturę ze wszystkimi tego konsekwencjami (możliwością zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu oraz odliczenia VAT). By było to możliwe, dokument taki musi być wystawiony przez przewoźnika uprawnionego do świadczenia usług polegających na przewozie osób i obejmować trasę dłuższą niż 50 km. Co więcej, na bilecie muszą znaleźć się następujące dane:
- numer i data wystawienia,
- imię i nazwisko lub nazwa przewoźnika,
- NIP przewoźnika,
- informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
- kwotę podatku od towarów i usług,
- kwotę należności ogółem.
Jeśli bilet elektroniczny spełnia wszystkie ww. wymogi i posiada dane określone w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur, wówczas może stanowić podstawę do ujęcia kosztu w KPiR (kol. 13) oraz odliczenia znajdującego się na nim podatku od towarów i usług.
Uwaga!
Samo potwierdzenie rezerwacji lotu oraz karty pokładowe Ryanair nie mogą stanowić podstawy do ujęcia kosztu podatkowego w KPiR.
Elektroniczny wydruk potwierdzenia rezerwacji lotu może stanowić dokument, na podstawie którego dany wydatek zostanie zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodu: http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/4-podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych/5-koszty-uzyskania-przychodow/57355-bilety-dokumentowanie-wydatkow-internet-koszty-uzyskania-przychodow-potwierdzenie.html oraz interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 27.08.2012 IBPBI/1/415-679/12/ZK
http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/4-podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych/5-koszty-uzyskania-przychodow/57355-bilety-dokumentowanie-wydatkow-internet-koszty-uzyskania-przychodow-potwierdzenie.html oraz interpretacja IBPBI/1/415-679/12/ZK
2012.08.27 wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
Warto pamiętać, iż interpretacje są wydawane dla konkretnego podatnika i chronią przede wszystkim osobę, dla której zostały wydane. Inny przedsiębiorca może się na nie powoływać, jednakże dopiero własna interpretacja potwierdzająca możliwość zaliczenia wydatku w koszty daje nam pewność, że wydatek nie będzie kwestionowany przez urząd. Artykuł przedstawia opcję restrykcyjną wynikającą wprost z przepisów, jednakże to ostatecznie przedsiębiorca zdecyduje czy w oparciu o dodatkowe przesłanki jak np. cytowane interpretacje indywidualne zdecyduje się rozliczyć koszt.