|
|
3 minut czytania

Bilety za przejazdy w KPiR

Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź kiedy bilety można ująć w PKPiR.

bilet jako faktura w KPiR

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą podatkową książkę przychodów i rozchodów (PKPiR) mają prawo do ujmowania w niej kosztów ponoszonych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Katalog takich kosztów jest otwarty i nie sposób wymienić ich wszystkich. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jakie bilety za przejazdy można ujmować w PKPiR.

Jakie bilety za przejazdy można zaksięgować w PKPiR?

Przedsiębiorca najczęściej przemieszcza się własnym środkiem lokomocji, jednak nie można wykluczyć, że będąc na przykład w podróży służbowej skorzysta z usług transportu publicznego w postaci m.in.:

  • przejazdu pociągiem (PKP),
  • autobusem/autokarem (PKS),
  • pojazdu komunikacji miejskiej (MPK),
  • paragon za przejazd autostradą.

Rodzi się pytanie, czy bilet za taki przejazd można zaliczyć do kosztów podatkowych, a jeśli tak, to na jakiej podstawie. Otóż jak zajrzymy sobie do Rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur dowiemy się, kiedy bilet może zostać uznany za fakturę z punktu widzenia przepisów podatkowych. W zakresie, o którym piszemy w dzisiejszym artykule przejazd na dowolną odległość pociągiem, taborem samochodowym, środkami transportu wodnego, przelot samolotem, można udokumentować biletem jednorazowym o ile znajdą się na nim następujące dane:

  • numer i data wystawienia,
  • imię i nazwisko lub nazwę podatnika wystawcy biletu,
  • numer, za pomocą którego sprzedawca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT, czyli numer NIP,
  • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
  • kwotę podatku VAT,
  • kwotę należności ogółem.

Jeżeli bilet zawiera wszystkie wymienione elementy traktowany jest, jak faktura uproszczona a to oznacza, że od takiego biletu czynny podatnik VAT może również odliczyć podatek VAT naliczony.

bilety w PKPiR infografika

Paragon za przejazd autostradą

Paragon za przejazd autostradą, jeżeli ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą również najczęściej może się znaleźć w kosztach w PKPiR. Wszystko zależy od tego, w jakiej formie zostanie wystawiony paragon i jakie elementy będzie zawierał. Jeżeli znajdą się na nim wszystkie dane, o jakich jest mowa w Rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur traktowany jest, tak jak faktura VAT, można odliczyć podatek VAT naliczony. Natomiast jeżeli nie spełnia takiego wymogu, to należy jeszcze sprawdzić, czy w takim razie może być zaksięgowany tylko w podatku dochodowym na podstawie Rozporządzenia w sprawie prowadzenia PKPiR.

Bilety za przejazdy komunikacją miejską w KPiR

Nieco inaczej wygląda sytuacja z biletami za przejazdy komunikacją miejską. Taki bilet najczęściej nie znajdzie się w kosztach uzyskania przychodów, ponieważ nie zawiera wszystkich niezbędnych elementów, żeby go uznać za fakturę uproszczoną. Nie ma również podstaw do ujęcia wydatku w PKPiR na podstawie dowodu wewnętrznego. Ustawodawca precyzyjnie wymienił w Rozporządzeniu w sprawie prowadzenia PKPiR, jakie wydatki mogą się znaleźć na dowodzie wewnętrznym i nie ma tam wymienionych biletów komunikacji miejskiej. Jedynym wyjątkiem będzie tutaj rozliczenie takich biletów w związku z podróżą służbową przedsiębiorcy. Temat został opisany nieco szerzej w podlinkowanej publikacji.

Podsumowanie

Przedsiębiorcy najczęściej mają prawo do odliczenia poniesionych wydatków w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W tej kategorii znajdują się również bilety za przejazdy różnego rodzaju środkami transportu m.in.: pociągiem, samolotem, autokarem, statkiem. W takich przypadkach, bez względu na pokonywane odległości, bilet można zaksięgować w kosztach uzyskania przychodów, o ile zawiera niezbędne dane. Co do biletów komunikacji miejskiej, to w tym przypadku, poza delegacją przedsiębiorcy, nie będzie można ich ująć w PKPiR.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Najważniejsze pytania

  1. Czy bilety komunikacji miejskiej można ująć w PKPiR?

    Taki bilet najczęściej nie znajdzie się w kosztach uzyskania przychodów, ponieważ nie zawiera wszystkich niezbędnych elementów, żeby go uznać za fakturę uproszczoną.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie