|
|
3 minut czytania

Odliczenie VAT z faktury, na której podano błędną nazwę towaru lub usługi

Otrzymałeś fakturę z błędną nazwą towaru? Sprawdź, czy masz prawo do odliczenia podatku VAT.

błędna nazwa towaru na fakturze

Jednym z przywilejów czynnego podatnika VAT jest prawo do odliczenia podatku VAT od dokonywanych zakupów. W kontekście licznych zmian przepisów, które w sposób szczególnie skrupulatny podchodzą do tego tematu, przedsiębiorcy często zastanawiają się, czy organ podatkowy nie zakwestionuje ich prawa do odliczenia VAT naliczonego. I właśnie rozważania na ten temat będą myślą przewodnią dzisiejszej publikacji.

Prawo do odliczenia podatku zapłaconego w cenie towarów i usług

Ustawa o podatku VAT w sposób precyzyjny reguluje kwestie odliczania podatku VAT naliczonego:

  1. Przysługuje czynnemu podatnikowi VAT.
  2. Nabyte towary lub usługi mają związek z czynnościami opodatkowanymi.
  3. Należy uwzględnić ograniczenia ustawowe – brak możliwości odliczenia VAT od usług noclegowych i gastronomicznych, ograniczenia przy wydatkach związanych z samochodem osobowym.

Jak powinna być opisana nazwa towaru lub usługi na fakturze?

W ustawie o VAT nie znajdziemy definicji nazwy towaru lub usługi, dlatego w takich przypadkach najczęściej sięgamy do indywidualnych interpretacji podatkowych. W jednej z nich z 22.05.2017 r. nr 2461-IBPP3.4512.200.2017.2.AW Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał m.in., że umieszczona na fakturze nazwa towaru (usługi) powinna być zgodna z będącym przedmiotem sprzedaży towarem (usługą), a powiązanie tej nazwy z ceną ma pozwolić na indywidualne określenie sprzedawanego towaru (usługi). Nazwa powinna być tak użyta, aby możliwe było przyporządkowanie odpowiedniej stawki VAT i żeby była zgodna z będącym przedmiotem sprzedaży świadczeniem.

Jednakże organy podatkowe kwestionują prawo do odliczenia podatku VAT z uwagi na błędną nazwę towaru czy usługi, ale czy tak powinno być.

Czy błędna nazwa towaru lub usługi pozbawia prawa do odliczenia VAT?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw ustalić, jakie są obowiązkowe elementy faktury VAT. Zostały one wymienione w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT. Lista jest dość długa, znajduje się na niej m.in. nazwa (rodzaj) towaru lub usługi, jednakże jak już wspomnieliśmy powyżej ustawodawca nie precyzuje, co powinna zawierać.

Dlatego w tym miejscu pójdziemy o krok dalej i powołamy się na jeden z wyroków TSUE w tym temacie. Sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej najczęściej kierowane są wówczas, kiedy sądy dokonują oceny, że przepisy krajowe mogą być sprzeczne z przepisami unijnymi, tak też było w tym przypadku. Sprawa dotyczy Mennicy Wrocławskiej – Dystrybucja sp. z o.o., którą organ podatkowy pozbawił prawa do odliczenia VAT z tego powodu, że sprzedawca, w ocenie organu, błędnie określił nazwę towaru. Z zapytanie do TSUE zwrócił się sąd I instancji WSA we Wrocławiu. Chodzi o ustalenie zasady neutralności podatkowej i proporcjonalności w VAT, w sytuacji, gdy w praktyce krajowej odmawia się prawa do odliczenia VAT z faktur, na których widnieje błędny rodzaj towaru. W odpowiedzi w sprawie C‑491/18 TSUE w postanowieniu z dnia 13 grudnia 2018 r. wskazał m.in., że przepisy krajowe są sprzeczne z Dyrektywą unijną, której podstawowa zasada neutralności VAT wymaga, aby przyznane zostało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Krajowe organy podatkowe odmówiły podatnikowi prawa do odliczenia VAT należnego lub zapłaconego wyłącznie z tego powodu, że wystawione faktury zawierają błąd dotyczący oznaczenia towarów będących przedmiotem transakcji.

Jednak przepisy ustawy o VAT określają wprost, że pomyłki na fakturze, jako błędy mniejszej wagi mogą dotyczyć pozycji z art. 106e ust. pkt 8-15, a nazwa towaru jest w pkt 7. Dlatego w świetle przepisów i stanowiska organów podatkowych sprawa nie jest do końca oczywista.

Podsumowanie

Reasumując, stanowisko organów podatkowych jest niekorzystne dla przedsiębiorców i odmienne od wyroków sądów. Miejmy nadzieję, że wydawane wyroki, czy to sądów krajowych, czy TSUE, przekonają organy podatkowe do wypracowania linii interpretacyjnej korzystnej dla przedsiębiorcy. A do tego czasu w przypadku takiego błędu warto prosić o fakturę korygującą.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie