Otrzymałeś fakturę z błędną nazwą towaru? Sprawdź, czy masz prawo do odliczenia podatku VAT.
Jednym z przywilejów czynnego podatnika VAT jest prawo do odliczenia podatku VAT od dokonywanych zakupów. W kontekście licznych zmian przepisów, które w sposób szczególnie skrupulatny podchodzą do tego tematu, przedsiębiorcy często zastanawiają się, czy organ podatkowy nie zakwestionuje ich prawa do odliczenia VAT naliczonego. I właśnie rozważania na ten temat będą myślą przewodnią dzisiejszej publikacji.
Ustawa o podatku VAT w sposób precyzyjny reguluje kwestie odliczania podatku VAT naliczonego:
W ustawie o VAT nie znajdziemy definicji nazwy towaru lub usługi, dlatego w takich przypadkach najczęściej sięgamy do indywidualnych interpretacji podatkowych. W jednej z nich z 22.05.2017 r. nr 2461-IBPP3.4512.200.2017.2.AW Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał m.in., że umieszczona na fakturze nazwa towaru (usługi) powinna być zgodna z będącym przedmiotem sprzedaży towarem (usługą), a powiązanie tej nazwy z ceną ma pozwolić na indywidualne określenie sprzedawanego towaru (usługi). Nazwa powinna być tak użyta, aby możliwe było przyporządkowanie odpowiedniej stawki VAT i żeby była zgodna z będącym przedmiotem sprzedaży świadczeniem.
Jednakże organy podatkowe kwestionują prawo do odliczenia podatku VAT z uwagi na błędną nazwę towaru czy usługi, ale czy tak powinno być.
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw ustalić, jakie są obowiązkowe elementy faktury VAT. Zostały one wymienione w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT. Lista jest dość długa, znajduje się na niej m.in. nazwa (rodzaj) towaru lub usługi, jednakże jak już wspomnieliśmy powyżej ustawodawca nie precyzuje, co powinna zawierać.
Dlatego w tym miejscu pójdziemy o krok dalej i powołamy się na jeden z wyroków TSUE w tym temacie. Sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej najczęściej kierowane są wówczas, kiedy sądy dokonują oceny, że przepisy krajowe mogą być sprzeczne z przepisami unijnymi, tak też było w tym przypadku. Sprawa dotyczy Mennicy Wrocławskiej – Dystrybucja sp. z o.o., którą organ podatkowy pozbawił prawa do odliczenia VAT z tego powodu, że sprzedawca, w ocenie organu, błędnie określił nazwę towaru. Z zapytanie do TSUE zwrócił się sąd I instancji WSA we Wrocławiu. Chodzi o ustalenie zasady neutralności podatkowej i proporcjonalności w VAT, w sytuacji, gdy w praktyce krajowej odmawia się prawa do odliczenia VAT z faktur, na których widnieje błędny rodzaj towaru. W odpowiedzi w sprawie C‑491/18 TSUE w postanowieniu z dnia 13 grudnia 2018 r. wskazał m.in., że przepisy krajowe są sprzeczne z Dyrektywą unijną, której podstawowa zasada neutralności VAT wymaga, aby przyznane zostało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Krajowe organy podatkowe odmówiły podatnikowi prawa do odliczenia VAT należnego lub zapłaconego wyłącznie z tego powodu, że wystawione faktury zawierają błąd dotyczący oznaczenia towarów będących przedmiotem transakcji.
Jednak przepisy ustawy o VAT określają wprost, że pomyłki na fakturze, jako błędy mniejszej wagi mogą dotyczyć pozycji z art. 106e ust. pkt 8-15, a nazwa towaru jest w pkt 7. Dlatego w świetle przepisów i stanowiska organów podatkowych sprawa nie jest do końca oczywista.
Reasumując, stanowisko organów podatkowych jest niekorzystne dla przedsiębiorców i odmienne od wyroków sądów. Miejmy nadzieję, że wydawane wyroki, czy to sądów krajowych, czy TSUE, przekonają organy podatkowe do wypracowania linii interpretacyjnej korzystnej dla przedsiębiorcy. A do tego czasu w przypadku takiego błędu warto prosić o fakturę korygującą.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.