|
|
4 minut czytania

Błędny przelew do urzędu – co zrobić w przypadku pomyłki?

Przelew podatkowy do niewłaściwego urzędu skarbowego, wpłata na nieprawidłowy numer konta, zbyt niska lub zbyt wysoka kwota przelewu podatkowego – pomyłka może się zdarzyć każdemu. Sprawdź, co wtedy zrobić.

błędny przelew do urzędu

Przelew podatkowy do niewłaściwego urzędu skarbowego, wpłata na nieprawidłowy numer konta, zbyt niska lub zbyt wysoka kwota przelewu podatkowego – pomyłka może się zdarzyć każdemu. Błędny przelew, sprawdź co zrobić w takiej sytuacji!

Przelew podatkowy do niewłaściwego urzędu

Jeśli przedsiębiorca dokonał wpłaty do niewłaściwego urzędu skarbowego, w celu naprawy błędu powinien napisać pisma do obu urzędów z informacją o zaistniałej sytuacji i poprosić urząd, do którego omyłkowo przelał środki, o przelanie pieniędzy na konto właściwego urzędu. Może też ponownie zapłacić podatek, tym razem do właściwego urzędu, i ubiegać się o zwrot omyłkowo wpłaconych środków w drugim urzędzie.

Błędny przelew do urzędu – niewłaściwy numer konta

W takiej sytuacji przedsiębiorca również ma dwa rozwiązania: może napisać pismo do urzędu skarbowego z prośbą o przeksięgowanie zapłaty na właściwy numer rachunku Bądź też ponownie zapłacić podatek, tym razem na poprawny numer konta, i ubiegać się o zwrot omyłkowo wpłaconych środków lub zaksięgowanie ich na poczet przyszłych zobowiązań.

Jeśli nie wiemy na jakie konto wpłacić podatek, na stronach urzędów skarbowych dostępne są numery kont do wpłaty. Informacje można znaleźć także w naszej aplikacji.

Zapłata podatku – za mała kwota przelewu

Jeśli przedsiębiorca wpłaci zbyt niską kwotę podatku do urzędu skarbowego, to powinien jak najszybciej dopłacić różnicę. Błędny przelew należy opisać tak jak poprzedni, bez dopisywania dodatkowych informacji. Nie trzeba wysyłać do urzędu pisma z wyjaśnieniami.

Zasadą jest, że od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę. W celu wyliczenia odsetek można skorzystać z kalkulatorów odsetkowych dostępnych na stronach internetowych. Jeśli odestki przekraczjaą 8,70 zł, wówczas należy powiększyć o nie zapłatę zaległości (Sprawdź: Odsetki od zaległości podatkowych).

Przelew do urzędu skarbowego – nadpłata podatku

W tej sytuacji wszystko zależy od tego, czy dokonaliśmy nadpłaty w podatku dochodowym czy nadpłaty podatku VAT.

W przypadku podatku VAT, przedsiębiorca może napisać pismo do urzędu skarbowego i ubiegać się o zwrot nadpłaty. Bądź też o zaksięgowanie jej na poczet przyszłego podatku VAT lub na poczet zobowiązań z tytułu innych podatków.

W przypadku podatku dochodowego, rozwiązaniem sytuacji jest pomniejszenie następnej zaliczki o nadpłaconą poprzednio kwotę. Przedsiębiorca może ubiegać się o zwrot nadpłaty tylko wtedy, jeśli nie ma podatku do zapłaty i wykaże stratę. Zwrot otrzyma jednak dopiero po złożeniu rocznego zeznania podatkowego.

Błędny przelew do urzędu – czas

Pomyłka w przelewie do urzędu skarbowego może się zdarzyć każdemu. Niektóre z nich mogą jednak doprowadzić do powstania zaległości podatkowych i naliczenia odsetek. Dlatego przy dokonywaniu przelewów warto dokładnie sprawdzać, czy wszystkie wprowadzone dane są prawidłowe. Jeśli wysłaliśmy błędny przelew – jak najszybciej podjąć działania naprawcze.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie