Polski Bon Turystyczny to nowa forma wsparcia finansowego skierowana do rodzin, ale również do polskiej branży turystycznej. Ustawa jest w fazie projektu, ale zapowiadane jest jej wejście w życie jeszcze w miesiącu lipcu 2020 roku. Przedsiębiorstwa turystyczne stanowią ten sektor gospodarki kraju, który z powodu pandemii COVID-19 doznał bardzo poważnych perturbacji. Skutki obecnych problemów mogą być odczuwalne jeszcze przez wiele lat. Niemniej ograniczenie turystyki zagranicznej może stanowić szansę do rozwoju turystyki krajowej . Poniżej przedstawimy kilka informacji na temat Bonu Turystycznego.
Pytania i odpowiedzi do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym
Polska Organizacja Turystyczna będzie dokonywała oceny podmiotów gospodarczych ubiegających się o świadczenie usług turystycznych za bony. W uzasadnieniu do projektu ustawy rozwinięta została m.in. definicja usług hotelarskich zawartych w słowniczku do projektu ustawy. Jest to pojęcie bardzo pojemne i mogą się pod nim mieścić m.in.: wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, miejsc na ustawianie namiotów i przyczep samochodowych. Ważne jest, aby spełniały wymagania sanitarne, przeciwpożarowe inne wymagane odrębnymi przepisami. W uzasadnieniu została również doprecyzowana definicja przedsiębiorcy turystycznego. Po więcej szczegółów odsyłamy do projektu ustawy i uzasadnienia.
Poniżej przedstawimy kilka pytań i odpowiedzi, które znalazły się na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.
- Czy istnieją ramy czasowe, w jakich firma świadcząca usługi noclegowe i turystyczne może się zgłosić, aby znaleźć się na liście podmiotów, które będą przyjmowały płatności za pomocą bonu?
Udział w programie będzie można zgłosić w każdym czasie, do końca trwania programu tj. 31 marca 2022 r. Obecnie nie jest znana data, od której będzie można dokonać rejestracji. Termin z możliwością rozpoczęcia rejestracji zostanie opublikowany na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rozwoju. - W jaki sposób zgłosić obiekt do katalogu firm?
Uwierzytelnianie podmiotów w systemie teleinformatycznym wymaga użycia profilu zaufanego, profilu osobistego lub innego środka identyfikacji elektronicznej. - Czy będzie oddzielna zakładka na PUE ZUS do dokonania rejestracji?
ZUS po wejściu w życie ustawy dostosuje system teleinformatyczny do wymogów procesu rejestracji. Na obecnym etapie nie jest możliwe określenie funkcjonalności systemu. - W jaki sposób będzie realizowana płatność z wykorzystaniem bonu?
Płatność będzie realizowana z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego prowadzonego przez ZUS. - Co w sytuacji jeżeli płatność będzie przewyższała wartość bonu?
W takiej sytuacji pozostała wartość zapłaty za usługę musi być dokonana, gotówką, przelewem lub innymi kanałami płatniczymi. - Czy realizacja bonów będzie możliwa przez obiekty branży turystycznej nieposiadających kas fiskalnych i terminali płatniczych?
Nie pozbawia to przedsiębiorstwa zarejestrowanego do programu możliwości realizacji płatności Bonem Turystycznym. - Jaki jest termin ważności bonu?
Bony turystyczne będą ważne do 31 marca 2022 roku. - Jakie podmioty gospodarcze mogą świadczyć usługi opłacane Bonem Turystycznym?
Jeśli podmiot będzie zaliczał się do grupy przedsiębiorców turystycznych lub organizacji pożytku publicznego realizujących usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne i dokona rejestracji w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez ZUS, będzie mógł przyjmować płatności za pomocą bonu. Mogą to być m.in.: organizatorzy spływów kajakowych, kolonii, obozów, gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty, prywatne kwatery, parki rozrywki.
Zgodnie z informacjami od momentu uruchomienia Bonu Turystycznego będzie funkcjonowała specjalna infolinia ZUS, gdzie będzie można dzwonić z pytaniami z branży turystycznej i beneficjentów programu.