|
|
4 minut czytania

Brak dokumentów potwierdzających wywóz towarów w ramach WSTO – co należy zrobić?

Dokonujesz dostaw w ramach WSTO? Sprawdź, jak postąpić, gdy nie posiadasz dokumentów wywozowych.

brak dokumentów wsto

Przedsiębiorca, który dokonuje transakcji z konsumentami w ramach WSTO ma określone obowiązki dokumentacyjne, o których mówi wprost ustawa. Przede wszystkim musi posiadać dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza terytorium Polski. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, jak należy postąpić w sytuacji, gdy nie otrzymamy takich dowodów w określonym terminie.

Jak powinien postąpić przedsiębiorca, jeżeli nie otrzyma dokumentów potwierdzających WSTO w terminie do złożenia deklaracji?

Ta kwestia została uregulowana w przepisach ustawy o podatku VAT (art. 22a ust. 7-11). W takiej sytuacji przedsiębiorca nie wykazuje dostawy w ewidencji sprzedaży VAT za dany okres rozliczeniowy, lecz w następnym okresie rozliczeniowym.

Nieotrzymanie dokumentów potwierdzających, że towar został dostarczony do nabywcy, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres rozliczeniowy spowoduje, że taka dostawa będzie musiała być rozliczona, jak każda inna dostawa krajowa. Żeby lepiej to zobrazować przedstawiamy przykłady.

Przykład 1.

Jan Kowalski w miesiącu październiku dokonał transakcji WSTO na rzecz konsumenta w Niemczech. Do dnia 25 listopada nie otrzymał wymaganych dokumentów potwierdzających dostawę towarów w innym kraju UE.

W takim przypadku pan Jan nie wykazuje informacji o transakcji w JPK_V7 w październiku. Dokumenty wpłynęły do przedsiębiorcy 30 listopada, a więc dostawa znajdzie się w poz. K-11 i P-11 JPK_V7 za listopad, jeżeli od towarów będących przedmiotem dostawy przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego i nie korzysta z OSS.

Przykład 2.

Jan Kowalski w miesiącu październiku dokonał transakcji WSTO na rzecz konsumenta w Niemczech. Do dnia 25 grudnia nie otrzymał wymaganych dokumentów potwierdzających dostawę towarów w innym kraju UE. W takim przypadku pan Jan ma obowiązek wykazania dostawy w JPK_V7 za miesiąc listopad i wykazanie podatku VAT według stawki krajowej, bez względu na to, czy jest zarejestrowany do VAT w innym kraju UE, czy korzysta z procedury uproszczonej OSS.

W momencie otrzymania dokumentów będzie miał prawo do skorygowania tej transakcji w JPK_V7 za ten okres, w którym otrzyma dokumenty. Jeżeli w tym przypadku wymagane potwierdzenie wpłynie w lutym następnego roku, to wówczas w JPK_V7 za luty pan Jan obniży podstawę opodatkowania VAT w Polsce o kwotę dostawy rozliczoną w listopadzie.

Podsumowanie

Przedsiębiorca, który dokonuje sprzedaży na rzecz konsumentów w innym kraju UE ma obowiązek posiadać dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza terytorium Polski i ich odbiór przez nabywcę.

W zależności od okresu, w którym otrzyma takie dokumenty powstaną różne terminy i zasady rozliczenia sprzedaży w ramach WSTO, co przedstawiono w tabeli poniżej:

Termin otrzymania dokumentów
Rozliczenie dostawy
Uwagi
Przed terminem do złożenia JPK_V7 za okres, w którym była dokonana dostawa towarów
  • jeżeli korzysta z procedury OSS nie wykazuje transakcji w JPK_V7, lecz w deklaracji VIU-DO,
  • jjeżeli jest zarejestrowany do VAT w innym kraju UE, wykazuje w poz. K-11 i P-11 JPK_V7, jeżeli miał prawo do odliczenia VAT naliczonego.
Brak
Przed terminem do złożenia JPK_V7 za następny okres rozliczeniowy
  • jeżeli korzysta z procedury OSS nie wykazuje w JPK_V7, wykazuje w deklaracji VIU-DO,
  • jeżeli jest zarejestrowany do VAT w innym kraju UE, wykazuje w poz. K-11 i P-11 JPK_V7, za następny okres rozliczeniowy,
  • jeżeli miał prawo do odliczenia VAT naliczonego
Przykładowo, jeśli dostawa była dokonana w sierpniu i dokumenty dotarły do przedsiębiorcy do 25 października, to dostawę wykazuje w JPK_V7 za miesiąc wrzesień
Po terminie do złożenia JPK_V7 za następny okres rozliczeniowy Bez względu na to, czy korzysta z procedury uproszczonej OSS, czy jest zarejestrowany do VAT w innym kraju UE, przedsiębiorca wykazuje w JPK_V7 dostawę w ramach WSTO, tak samo, jak pozostałe dostawy krajowe Zgodnie z objaśnieniami MF nie zwalnia to przedsiębiorcy z obowiązku złożenia deklaracji VIU-DO z wykazaną transakcją, jeżeli wybrał procedurę OSS

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie