Założyłeś firmę, ale nie osiągasz przychodów? Sprawdź, co z twoimi kosztami podatkowymi w takim okresie.
Decyzja o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej niesie ze sobą ryzyko i niepewność. Szczególnie trudne bywają początki, kiedy to bardzo często nie osiągamy jeszcze żadnych przychodów, ale ponosimy już cykliczne lub niezbędne wydatki. Początkujący biznesmen ma prawo do obaw, czy takie koszty mu nie przepadną. Spieszymy się uspokoić wszystkich, koszty nie przepadną, a szczegóły w uzasadnieniu.
Umów się na bezpłatną wideorozmowę z ekspertem, podczas której zarejestrujesz działalność unikając typowych pułapek i błędów.
W działalności gospodarczej przedsiębiorca, który wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym lub według skali podatkowej ma prawo do ujmowania wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą w kwotach faktycznie poniesionych do kosztów uzyskania przychodów.
Mogą to być wydatki, które są związane z działalnością w sposób bezpośredni, ale również pośredni, jeżeli służą zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Poniesienie kosztu musi być uzasadnione i mieć związek z prowadzeniem firmy.
Brak przychodów w działalności gospodarczej, szczególnie na początku prowadzenia firmy, nie należy do rzadkości. Nie ma to jednak wpływu na rozliczanie kosztów uzyskania przychodów. Decyduje o tym formuła rozliczania zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego.
W jaki sposób przedsiębiorca oblicza taką zaliczkę, wynika z ustawy o podatku dochodowym. Przy obliczaniu zaliczki brane są pod uwagę przychody osiągane od początku roku, ale również sumuje się wszystkie koszty uzyskania przychodów.
Nawet jeżeli koszty przewyższają przychody, to wówczas mamy do czynienia ze stratą w działalności gospodarczej, którą rozlicza się według zasad opisanych w ustawie o PIT.
Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie firmy nie powinni się obawiać, że koszty im przepadają, ponieważ nie osiągają jeszcze przychodów. Poniesione koszty zostaną rozliczone w momencie, w którym pojawi się przychód podatkowy.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Brak przychodów a koszty - co w takiej sytuacji?
Co robić gdy w roku 2023 nie osiągnąłem żadnego dochodu. (Ani złotówki) Problemy zdrowotne a później wyjazd za granicę.