|
|
2 minut czytania

Brak właściwego PKD a podatki

Przedsiębiorca zakładający działalność może sprzedawać znacznie więcej niż tylko jeden rodzaj towaru lub usługi. Warto pamiętać, że każda czynność wykonywana w firmie powinna być opisana właściwym kodem Polskiej Klasyfikacji Działalności.

jaki kod pkd wybrać?

Jaki kod PKD wybrać? Materiał video

 

Przedsiębiorca zakładający działalność może sprzedawać znacznie więcej niż tylko jeden rodzaj towaru lub usługi. Warto pamiętać, że każda czynność wykonywana w firmie powinna być opisana właściwym kodem Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Obowiązek zgłoszenia

Zgodnie z Ustawą o swobodzie działalności gospodarczej zakładając jednoosobową działalność gospodarczą albo spółkę cywilną jesteśmy zobowiązani do złożenia wniosku CEIDG. Aby taki wniosek był kompletny, konieczne jest wskazanie w nim przedmiotu działalności, opisanego przez kod PKD.

W ramach jednej firmy możemy zgłosić dowolną liczbę kodów PKD – tyle, ile potrzeba, aby opisać wszystkie pola jej działania. Także decydując się na rozszerzenie zakresu swojej działalności, jesteśmy zobowiązani do zaktualizowania wniosku CEIDG i dodania nowych kodów.

Planujesz założenie firmy?

Umów się na bezpłatną wideorozmowę z ekspertem, podczas której zarejestrujesz działalność unikając typowych pułapek i błędów.

Kody PKD a rzeczywiście wykonywana działalność

Generalnie we wniosku CEIDG przedsiębiorca może wskazać dowolny kod PKD, bez względu na to, czy dany towar lub usługa zostaną w przyszłości sprzedane przez firmę chociaż raz. Innymi słowy zgłoszenie „pustych” kodów PKD nie jest zagrożone ewentualnymi konsekwencjami i nie ma konieczności ich wykreślania.

Jednakże, jak już wcześniej wskazano, w firmie nie powinna wystąpić sytuacja odwrotna – tj. sprzedaż danego towaru lub usługi przy jednoczesnym braku zgłoszenia właściwego PKD. W takiej sytuacji aktualizacja wniosku jest już konieczna.

Brak aktualizacji PKD – konsekwencje

W praktyce gospodarczej może się zdarzyć, że przedsiębiorca zacznie realizować zlecenie, pomimo że jego firma nie ma zgłoszonego właściwego kodu PKD.

Brak właściwego kodu PKD może pociągać za sobą negatywne konsekwencje, ale tylko na gruncie administracyjnym. Oznacza to, że wykonując niezgłoszony rodzaj działalności uchybiamy przepisom Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, narażając się tym samym na karę grzywny albo ograniczenia wolności. Dokonanie aktualizacji zgłoszenia – nawet z opóźnieniem – powinno zapobiec tego typu negatywnym konsekwencjom.

Natomiast nieaktualne kody PKD nie mają wpływu na ważność wykonywanych czynności czy też podatki. Jest to bardzo istotne m.in. dla czynnych podatników VAT – niektóre towary czy usługi korzystają bowiem ze stawek obniżonych. W tym przypadku zawsze stosujemy do nich właściwe przepisy podatkowe, czyli np. odpowiednią, obniżoną stawkę VAT.

Polska Klasyfikacja Działalności to tylko jedna z klasyfikacji – sprawdź, które jeszcze mogą być istotne dla twojej firmy!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie