Podatnicy VAT, którzy handlują z kontrahentami pochodzącymi z krajów Unii Europejskiej, podlegają obowiązkowi rejestracji do VAT-UE. Co ważne, dokonać tego należy przed wykonaniem pierwszego zakupu lub pierwszej sprzedaży na rzecz podatnika z UE. Jakie mogą być konsekwencje braku zgłoszenia do VAT-UE przed pierwszą transakcją zakupu?
Brak zgłoszenia do VAT-UE przed dokonaniem zakupu (WNT lub importu usług) od podatnika z kraju członkowskiego Unii Europejskiej może rodzić negatywne konsekwencje zarówno po stronie polskiego nabywcy, jak i zagranicznego sprzedawcy. Przede wszystkim, jeżeli kontrahent z UE ustali, że numer NIP nabywcy nie jest aktywny w systemie VIES, nie będzie mógł zastosować do danej dostawy preferencyjnej stawki 0% (lub pominąć VAT w przypadku usług opodatkowanych w kraju nabywcy).
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowaOznacza to, że polski nabywca zostanie obciążony VAT według stawki obowiązującej w państwie dostawcy. Warto przy tym zaznaczyć, że procedura zwrotu podatku zapłaconego w innych krajach unijnych jest skomplikowana i często trwa nawet kilka miesięcy.
Co polski podatnik powinien zrobić z taką fakturą? Brak zgłoszenia do VAT-UE nie zwalnia z obowiązku właściwego rozliczenia takiej transakcji. Jest on nadal zobligowany do naliczenia VAT według polskiej stawki. Co ważne, w takim wypadku podstawą opodatkowania będzie wartość brutto z faktury. Czyli razem z VAT naliczonym przez sprzedawcę z UE.
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmoWarto w tym miejscu zaznaczyć, iż brak rejestracji na cele transakcji wewnątrzwspólnotowych nie skutkuje brakiem możliwości odliczenia VAT naliczonego od takiego zakupu (pod warunkiem, że jest on związany z działalnością opodatkowaną).
Podatnicy VAT czynni, którzy dokonają WNT bez wcześniejszego zgłoszenia do VAT-UE, są zobligowani do złożenia informacji podsumowującej VAT-UE i wykazania w niej wspomnianego zakupu. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia. Jeśli całkowita wartość WNT w pierwszym i drugim miesiącu kwartału nie przekroczyła 50 tys. PLN, nie muszą oni składać VAT-UE.
Program do faktur – Darmowe kontoBrak zgłoszenia do VAT-UE przed dokonaniem pierwszego zakupu może także skutkować konsekwencjami karnymi skarbowymi. Zgodnie bowiem z Kodeksem karnym skarbowym, podatnik, który nie dokonuje w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, popełnia wykroczenie podlegające karze grzywny.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Import usług a brak rejestracji VAT-UE - kto ponosi konsekwencje?
A jak to wygląda w przypadku działalności nierejestrowanej? Np. sprzedaż na zagranicznym portalu, gdzie ten portal wystawia co miesiąc FV z naliczoną prowizją za sprzedane towary. Czy od tej prowizji należy zapłacić dodatkowy VAT 23%? Czy w przypadku NDG także obowiązuje składanie informacji podsumowującej VAT-UE?