Informacje na temat Brexitu od 2016 r. wiszą nad głowami polskich przedsiębiorców, którzy w ramach swojej działalności przeprowadzają transakcje z Wielką Brytanią. Warto zatem wiedzieć, jak wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłynie na polskie podatki.
Obecnie nabycie lub sprzedaż towaru w ramach transakcji z brytyjskim podatnikiem VAT nie nastręcza wielkich problemów – traktujemy je odpowiednio jako WNT lub WDT. Przy WNT polski podatnik naliczy zatem polski VAT – oraz go odliczy, jeśli według standardowych zasad przysługuje mu prawo do odliczenia. Przy WDT natomiast zastosowana zostanie stawka 0%.
W momencie wejścia w życie Brexitu będziemy jednak mieli do czynienia z importem i eksportem towarów. Oznacza to, że przesunięcie towarów poza UE lub przywóz do UE będzie podlegać pod procedurę celną. Nabywając towary, podatnik będzie musiał posiadać odpowiednią dokumentację celną, ewentualnie skorzystać z uproszczonej procedury (na podstawie art. 33a Ustawy o VAT). Dokonując importu, nie będzie można zapomnieć o potwierdzeniu wywozu towaru poza terytorium UE, co będzie warunkiem koniecznym do zastosowania stawki 0%.
Podatnicy, świadczący usługi elektroniczne osobom prywatnym z Wielkiej Brytanii muszą liczyć się z koniecznością dokonania rejestracji dla celów VAT w UK. Będzie to miało związek z faktem, że wraz z Brexitem Anglia przestanie być objęta procedurą VAT-MOSS. Oznacza to, że polski przedsiębiorca, który do tej pory korzystał z takiego rozwiązania, po przekroczeniu ustawowego limitu 10.000 euro/42.000 zł będzie zobowiązany do rozliczania podatku bezpośrednio w Wielkiej Brytanii.
Wskazane powyżej zmiany to najważniejsze rzeczy, które czekają polskich przedsiębiorców w zakresie podatków – natomiast na pewno nie są one jedyne. W związku z tym rząd polski – podobnie jak rządy pozostałych państw – współpracuje z Komisją Europejską w celu zminimalizowania gwałtownych reform oraz uproszczenia podatnikom przejścia w nową rzeczywistość.
W związku z ciągle niejednoznaczną sytuacją warto śledzić proponowane rozwiązania m.in. na stronie Ministerstwa Finansów.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.