|
|
3 minut czytania

Cena jednostkowa towaru i usługi – jak ją ustalić?

Każdy zakładający firmę przedsiębiorca chciałby generować spore zyski. Jednak, aby było to możliwe, konieczne jest właściwe ustalenie ceny towarów i usług – tak, aby nie ponieść straty, dobrze zarobić, a jednocześnie – zachęcić klientów. Jak zatem ustalać cenę jednostkową towarów i usług?

cena jednostkowa towaru i usługi

Każdy zakładający firmę przedsiębiorca chciałby generować spore zyski. Jednak, aby było to możliwe, konieczne jest właściwe ustalenie ceny towarów i usług – tak, aby nie ponieść straty, dobrze zarobić, a jednocześnie – zachęcić klientów. Jak zatem ustalać cenę jednostkową towarów i usług?

Cena jednostkowa a koszty

Podstawą do ustalenia ceny jednostkowej towaru albo usługi w większości firm są ponoszone koszty. Oczywistym jest, że cena sprzedaży powinna być wyższa niż koszt zakupu materiałów podstawowych lub towarów handlowych, ale nie tylko. Aby wyjść „na swoje”, należałoby jeszcze uwzględnić:

  • Koszty robocizny – produkcji w firmach produkcyjnych, wykonania w firmach usługowych,
  • Koszty dystrybucji – pakowania, transportu, ubezpieczenia, przechowywania,
  • Koszty marketingowe – kampanie reklamowe, promocje, spotkania biznesowe,
  • Koszty administracyjne – opłaty (telefon, internet, prąd, woda etc.), wypłaty dla pracowników, delegacje, samochody służbowe,
  • Koszty finansowe – opłaty związane z kredytem, leasingiem, różnicami kursowymi etc.

Choć niektóre koszty na pierwszy rzut oka nie wiążą się bezpośrednio ze sprzedażą – jak np. koszty finansowe – są jednak istotne dla ostatecznej ceny sprzedaży. Warto pamiętać, że takie poboczne koszty nie mają najczęściej odbicia w przychodach – tym samym aby osiągnąć zysk, należy ustalić ceny pokrywające z nadwyżką wydatki firmy.

Strategie ustalania ceny jednostkowej

Chociaż ponoszone przez firmę koszty leżą u podstaw ustalania ceny jednostkowej, nie powinny one być jedyną zmienną, którą bierzemy pod uwagę. Ostatecznie nie chodzi przecież o perfekcyjne ustalenie ceny, ale o rzeczywistą sprzedaż.

Dlatego też strategie ustalania cen jednostkowych towarów i usług biorą pod uwagę także konkurencję, istniejącą na rynku. Ceny powinny być konkurencyjne, nie odstające zbytnio od ogólnego trendu w żadną stronę – zbyt niskie nie zapewnią odpowiedniego przychodu, ponadto bardzo tania oferta często wzbudza u klientów obawy co do jakości. Z drugiej strony, zbyt wysokie ceny na tle konkurencji odstraszają klientów.

Aby dobrze prezentować się na tle konkurencji, sprzedawca powinien zatem manipulować nie tylko ceną, ale także jakością – tak naprawdę większość klientów nie patrzy bowiem wyłącznie na koszt, jaki muszą ponieść, ale także na zaspokojenie potrzeb. Tym samym jeśli dany produkt lub usługa oferują więcej, niż ma w swoim asortymencie konkurencja, nawet wyższa cena może zostać zaakceptowana przez klientów.

Cena właściwa, a nazwa? Sprawdź, jak określać towary i usługi na fakturach sprzedaży!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003