Zastanawiasz się, co to jest Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych? W publikacji opiszemy, co to jest, kto ma obowiązek rejestracji i w jaki sposób oraz do kiedy tego dokonać.
Przedsiębiorca, który wykonuje czynności podlegające pod opodatkowanie podatkiem akcyzowym, ma określone obowiązki związane między innymi z rejestracją jako podatnik podatku akcyzowego. W grudniu 2020 r. nastąpiła zmiana przepisów ustawy o podatku akcyzowym, która wprowadziła nowe zasady rejestracji. Od 1 lutego 2021 roku uruchomiony został Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych (CRPA), który jest prowadzony przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. W publikacji odpowiemy na pytanie do kogo skierowana jest usługa i do kiedy się zarejestrować w CRPA.
Umów się na bezpłatną wideorozmowę z ekspertem, podczas której zarejestrujesz działalność unikając typowych pułapek i błędów.
Zgodnie z informacjami, jakie zostały zamieszczone na stronach służb skarbowo-celnych, o wpis do CRPA powinni się ubiegać przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w obszarze podatku akcyzowego, ale również zwolnieni z podatku akcyzowego, którzy zużywają zwolnione od akcyzy paliwa.
Przedstawiamy poniżej, jakie firmy miały taki obowiązek rejestracji u naczelnika urzędu skarbowego przed zmianą przepisów – podstawowa kategoria podmiotów:
Po zmianie ustawy o podatku akcyzowym, rejestracji będzie dokonywała do CRPA dodatkowa kategoria podmiotów objęta tym obowiązkiem, a będą to:
Dobrowolnie mogą w CRPA dokonać rejestracji osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które zużywają gaz LPG do celów grzewczych.
Rejestracji powinno się dokonać przed podjęciem działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem akcyzowym lub przed pierwszym nabyciem przeznaczonych do zużycia wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy. Przedsiębiorcy, którzy dokonali rejestracji do naczelnika urzędu skarbowego przed 1 lutego 2021 r., po zmianie przepisów powinni jedynie dokonać potwierdzenia zgłoszonych danych. Wpisu do CRPA dokonuje się poprzez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Na dedykowanej stronie rejestracyjnej znajdują się wszystkie niezbędne informacje, w jaki sposób przebrnąć przez cały proces rejestracji.
Wyznaczony termin na dokonanie aktualizacji danych przez podmioty objęte obowiązkiem rejestracji przed zmianą przepisów upływa 30 czerwca 2021 roku. W tym samym czasie, tj. do 30 czerwca 2021 r., musi dokonać rejestracji w CRPA nowa kategoria podmiotów objęta tym obowiązkiem.
Z uwagi na wprowadzenie w ustawie zmieniającej ustawę o podatku akcyzowym określenia „podmiot prowadzący działalność gospodarczą zamierzający” w miejsce istniejącego dotychczas określenia „podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą” Rzecznik MŚP zwrócił się z pismem do Ministra Finansów, w którym zawarł prośbę o wyjaśnienie treści zmienionego przepisu.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!