Zastanawiałeś się, co to są ceny transferowe i jak je ewidencjonować? W dzisiejszej publikacji postaramy się przyjrzeć temu tematowi.
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej często wydaje się, że nie dotyczą jej pewne obowiązki ewidencyjne z uwagi chociażby na wysokość osiąganych obrotów. Niestety nie jest to w każdym przypadku takie oczywiste. Mało popularny temat cen transferowych niekiedy może również dotyczyć podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. W dzisiejszej publikacji postaramy się przyjrzeć, jakie obowiązki dokumentacyjne w zakresie cen transferowych ma przedsiębiorca.
Ceny transferowe dotyczą określonego katalogu transakcji dokonywanych pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Często to pojęcie kojarzy się nam z podmiotami powiązanymi i dużymi kwotami transakcji, ale nie jest to do końca prawda.
Zagadnienie cen transferowych opisane zostało w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również w rozporządzeniu dotyczącym cen transferowych, jak i w rozporządzeniu w sprawie dokumentacji cen transferowych. Nas będą interesowały m.in. przeprowadzane transakcje inne niż transakcje kontrolowane z podmiotami mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową. Wykaz takich krajów znajduje się w podlinkowanym rozporządzeniu.
Otóż jak wynika z przepisów podatkowych, jeżeli będą miały miejsce niżej wymienione transakcje, mogą one być objęte obowiązkiem dokumentacji cen transferowych:
100.000 zł netto | Dotyczy transakcji innych niż transakcje z podmiotami powiązanymi, inne niż transakcje kontrolowane, realizowane z podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową |
---|---|
500.000 zł netto | Transakcje kontrolowane lub transakcje inne niż kontrolowane, jeżeli rzeczywisty właściciel należności ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w tzw. raju podatkowym |
Jak wynika z rozporządzenia w sprawie dokumentacji cen transferowych, lokalna dokumentacja obejmuje:
W sytuacji, w której wystąpią transakcje dotyczące cen transferowych przedsiębiorca ma obowiązek prowadzenia dokumentacji. Zakres danych i informacji w niej zawartych jest bardzo obszerny. W artykule wskazano jedynie dość ogólnie na informacje, jakie znajdują się w rozporządzeniu, które to szczegółowo regulują. Jeżeli przedsiębiorca znajdzie się już w takiej sytuacji, musi zapoznać się dokładnie z zawartością przepisów wykonawczych na ten temat.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Co to są ceny transferowe?