|
|
3 minut czytania

Obowiązki dokumentacyjne w zakresie cen transferowych

Zastanawiałeś się, co to są ceny transferowe i jak je ewidencjonować? W dzisiejszej publikacji postaramy się przyjrzeć temu tematowi.

ceny transferowe obowiązki dokumentacyjne

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej często wydaje się, że nie dotyczą jej pewne obowiązki ewidencyjne z uwagi chociażby na wysokość osiąganych obrotów. Niestety nie jest to w każdym przypadku takie oczywiste. Mało popularny temat cen transferowych niekiedy może również dotyczyć podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. W dzisiejszej publikacji postaramy się przyjrzeć, jakie obowiązki dokumentacyjne w zakresie cen transferowych ma przedsiębiorca.

Co to są ceny transferowe?

Ceny transferowe dotyczą określonego katalogu transakcji dokonywanych pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Często to pojęcie kojarzy się nam z podmiotami powiązanymi i dużymi kwotami transakcji, ale nie jest to do końca prawda.

Zagadnienie cen transferowych opisane zostało w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również w rozporządzeniu dotyczącym cen transferowych, jak i w rozporządzeniu w sprawie dokumentacji cen transferowych. Nas będą interesowały m.in. przeprowadzane transakcje inne niż transakcje kontrolowane z podmiotami mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową. Wykaz takich krajów znajduje się w podlinkowanym rozporządzeniu.

Jakie transakcje dotyczące cen transferowych mogą występować w niewielkiej firmie?

Otóż jak wynika z przepisów podatkowych, jeżeli będą miały miejsce niżej wymienione transakcje, mogą one być objęte obowiązkiem dokumentacji cen transferowych:

Limit transakcji za rok podatkowy
Charakter transakcji
100.000 zł netto

Dotyczy transakcji innych niż transakcje z podmiotami powiązanymi, inne niż transakcje kontrolowane, realizowane z podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową

500.000 zł netto Transakcje kontrolowane lub transakcje inne niż kontrolowane, jeżeli rzeczywisty właściciel należności ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w tzw. raju podatkowym

Jakie obowiązki dokumentacyjne ma przedsiębiorca?

Jak wynika z rozporządzenia w sprawie dokumentacji cen transferowych, lokalna dokumentacja obejmuje:

  1. Opis podmiotu powiązanego:
    • forma organizacyjna podmiotu,
    • opis podstawowej działalności gospodarczej.
  2. Opis transakcji kontrolowanej:
    • przedmiot i rodzaj transakcji,
    • informacje o podmiotach powiązanych uczestniczących w dokonaniu transakcji,
    • sposób kalkulacji ceny transferowej,
    • wartość transakcji kontrolowanej,
    • otrzymane lub przekazane płatności związane z transakcją,
    • porozumienia lub interpretacje podatkowe dotyczące transakcji.
  3. Metoda analizy cen transferowych:
    • wskazanie metody wykorzystanej przy analizie,
    • opis analizy porównawczej,
    • opis analizy zgodności,
    • odniesienie ceny transferowej do wyniku analiz.
  4. Informacje finansowe:
    • okoliczności, z których wynika obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych,
    • opis spodziewanych korzyści podatkowych, takich jak m.in.:
      • brak, obniżenie lub odsunięcie w czasie powstania zobowiązania podatkowego, zawyżenie straty podatkowej,
      • inne korzyści ekonomiczne takie jak np.: wzmocnienie przewagi konkurencyjnej, zwiększenie udziału w rynku, zwiększenie rozpoznawalności przedsiębiorstwa, marki, powstanie nadpłaty lub prawa do zwrotu podatku.
    • pozostałe przyczyny gospodarcze transakcji.

W sytuacji, w której wystąpią transakcje dotyczące cen transferowych przedsiębiorca ma obowiązek prowadzenia dokumentacji. Zakres danych i informacji w niej zawartych jest bardzo obszerny. W artykule wskazano jedynie dość ogólnie na informacje, jakie znajdują się w rozporządzeniu, które to szczegółowo regulują. Jeżeli przedsiębiorca znajdzie się już w takiej sytuacji, musi zapoznać się dokładnie z zawartością przepisów wykonawczych na ten temat.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Najważniejsze pytania

  1. Co to są ceny transferowe?

    Są to transakcje inne niż transakcje kontrolowane, przeprowadzane z podmiotami mającymi miejsce zamieszkania/siedzibę/zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie