|
|
4 minut czytania

Cesja leasingu – kiedy cesja umowy może być przychodem ryczałtowca?

Zastanawiasz się czy cesja leasingu stanowi przychód dla ryczałtowca? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na ten temat.


Powszechną praktyką jest zawieranie umów leasingu przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Jednak w czasie trwania takiej umowy może niekiedy dojść do zmian stron i wówczas mówimy o cesji leasingu. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się tematem cesji leasingu pod kątem rozliczenia przychodów z tego tytułu przez ryczałtowca.

Kiedy mówimy o cesji leasingu?

W przepisach podatkowych nie znajdziemy definicji cesji leasingu. W wyniku takiej operacji dochodzi do zamiany stron transakcji. Cesja leasingu jest możliwa, o ile taka opcja została przewidziana w warunkach wynikających z zawartej wcześniej umowy leasingowej, zawsze można to zmienić, wprowadzając aneks do umowy. W całym procesie uczestniczą trzy strony: obecny leasingobiorca, przyszły leasingobiorca i firma leasingowa. Następstwem przeprowadzenia takiej operacji jest wejście nowego podmiotu w ogół praw i obowiązków umowy. Najczęściej nie dochodzi do zmiany pozostałych postanowień umowy, a jedynie zmieniają się strony. Jednak dochodzi już do zmiany wcześniej zawartej umowy i musi mieć ona postać pisemną, w przeciwnym razie jest nieważna.

Odstępne przy cesji leasingu

Cesja leasingu nierozerwalnie wiąże się z ustaleniem opłaty, jaką przyszły leasingobiorca zapłaci aktualnemu. W zależności od tego czy została spłacona większa, czy mniejsza wartość przedmiotu leasingu kwota odstępnego będzie wyższa lub niższa. Co do zasady chodzi o zwrot części dotychczas zainwestowanych środków w przedmiot leasingu. Na wysokość odstępnego będzie miała również wpływ aktualna wartość rynkowa. Fakturę dokumentującą wysokość odstępnego wystawia przedsiębiorca, który zdecydował się na cesję. Kwota wynikająca z takiej faktury będzie stanowiła przychód w prowadzonej działalności gospodarczej dla jednej strony i koszty uzyskania przychodów dla drugiej strony. Jak się okazuje bez względu na wybraną formę opodatkowania, każdy przedsiębiorca musi pamiętać, żeby taki przychód rozpoznać w prowadzonej działalności gospodarczej.

Cesja leasingu – kiedy cesja umowy może być przychodem ryczałtowca?

Jak to bywa przy okazji takich dość nietypowych i niezbyt często przeprowadzanych transakcji powstają wątpliwości, w jaki sposób dokonywać ich rozliczania w podatku dochodowym od osób fizycznych. Takie dylematy miał jeden z przedsiębiorców, który wystąpił z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, rozstrzygnięcie organu podatkowego sygn. 0112-KDIL2-2.4011.688.2022.1.IM z dnia 12.10.2022 r. Przedsiębiorca powziął wątpliwość, jak taka transakcja powinna być rozliczona przy wybranej formie opodatkowania w postaci ryczałtu. Przedsiębiorca uważał, że otrzymywane przychody z tytułu cesji umowy leasingu należą do źródła przychodów, jakim są prawa majątkowe i nie podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Innego zdania był jednak Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który w uzasadnieniu napisał m.in., że odstępne z tytułu cesji leasingu pozwala korzystającemu na odzyskanie części środków finansowych włożonych w przedmiot leasingu. Wysokość odstępnego jest „wyrównaniem” do wartości rynkowej przedmiotu leasingu. Dzieje się tak przeważnie wtedy, kiedy pozostałe do końca raty przejmowanej umowy leasingowej są niższe niż wartość rynkowa samochodu. Kwota odstępnego stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Nie znajdzie tutaj zastosowania stawka 3%, ale obowiązująca dla prowadzonej działalności gospodarczej. W innej interpretacji podatkowej sygn. 0114-KDIP3-2.4011.523.2023.2.MT z dnia 19.07.2023 r. doszło do cesji umowy przedwstępnej nabycia nieruchomości, która miała być wynajmowana w prowadzonej działalności gospodarczej. W ocenie przedsiębiorcy przychód z tytułu odstępnego powinien być opodatkowany stawką 8,5% właściwą dla prowadzonej działalności. Dyrektor KIS nie zgodził się jednak z takim podejściem i uznał, że stawka 8,5% ma zastosowanie do przychodu 100.000 zł, a powyżej przychód będzie opodatkowany stawką 12,5%. Stawka ryczałtu mająca zastosowanie do opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, z którą jest związany przedmiot sprzedaży w ocenie Dyrektora KIS powinna być taka, jak dla najmu.

Podsumowanie

Decyzja o cesji leasingu podejmowana jest z różnych powodów. Może to być trudna sytuacja finansowa czy zmiana przedmiotu leasingu. Przepisy nie zabraniają zmiany stron umowy leasingu i mówi się wówczas o cesji leasingu. Na tę okoliczność zawierana jest stosowna umowa, w której opisane są szczegóły cesji, jest to umowa trójstronna. Bez względu na przyczynę cesji dochodzi do zapłaty tzw. odstępnego, które otrzymuje dotychczasowy leasingobiorca. Otrzymane środki stanowią przychód w prowadzonej działalności gospodarczej. W dzisiejszej publikacji zastanawialiśmy się, jak będzie wyglądało opodatkowanie w przypadku ryczałtu. W ustawie nie ma bezpośredniego wskazania stawki ryczałtu, jaka będzie miała zastosowanie w takim przypadku. W ocenie organów podatkowych znajdzie tutaj zastosowanie taka sama stawka ryczałtu jak dla prowadzonej działalności gospodarczej. Przy czym warto zwrócić uwagę na podejście organów podatkowych opisane w jednej z interpretacji, że brana jest pod uwagę stawka ryczałtu, z którą związany jest przedmiotu leasingu, którego cesji dokonano.

Stan prawny na dzień: 19.08.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie