Jeżeli przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej nabywa produkty rolne od rolnika ryczałtowego, wówczas ma nieco odmienne obowiązki przy wystawianiu faktury VAT. Rolnicy ryczałtowi, którzy dokonują dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, nie mają obowiązku rejestracji jako czynny podatnik VAT, nie muszą też wystawiać faktur. W takiej sytuacji to na kupującym ciąży obowiązek wystawienia faktury z oznaczeniem VAT RR. Sprawdźmy, jak będzie wyglądało oznaczenie takich faktur w nowym JPK.
Oznaczenie VAT RR w JPK_V7
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku VAT “Fakturę VAT RR”, o której mowa w art. 116 ustawy o VAT należy oznaczyć kodem “VAT_RR”. Oznaczenia dokonuje się w ewidencji VAT zakupu po stronie podatku VAT naliczonego.
Przedsiębiorca, który wystawi fakturę z oznaczeniem VAT RR musi jeden egzemplarz faktury przekazać rolnikowi, od którego dokonywał zakupów, a drugi zachować w swoich dokumentach księgowych. Pamiętajmy, że w przypadku faktury VAT-RR przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego dopiero w momencie, gdy dokonana zapłaty na rachunek bankowy za dostawę towaru/usługi .
Z informacji, jakie można przeczytać w broszurze informacyjnej MF na temat struktur JPK_V7 dla faktur VAT RR:
- w polu „NrDostawcy” wykazuje się NIP lub PESEL dostawcy towarów lub usługodawcy. W przypadku braku – w polu tym należy wpisać „BRAK”,
- w polu „DokumentZakupu” dokonuje się odpowiedniego oznaczenia dowodu zakupu: VAT RR.