Zastanawiasz się, czy zmiana przepisów w Polskim Ładzie wpłynęła także na składki ZUS członka zarządu? W dzisiejszej publikacji odpowiemy na twoje pytania.
W jednoosobowej działalności gospodarczej mamy właściciela, który reprezentuje swoją firmę na zewnątrz. W przypadku spółki z o.o., która jest spółką prawa handlowego i posiada osobowość prawną do jej prawidłowego funkcjonowania muszą być powołane organy, które reprezentują spółkę na zewnątrz. Jednym z takich organów jest zarząd, który jest właściwy do podejmowania różnych decyzji w spółce, o ile nie zostały do tego powołane inne organy. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, czy członkowie zarządu mają jakieś obowiązki wobec ZUS po wprowadzeniu Polskiego Ładu.
Członkiem zarządu w spółce z o.o. może zostać każda osoba fizyczna, która ma zdolność do czynności prawnych. Zadaniem zarządu jest reprezentowanie spółki na zewnątrz. W zarządzie spółki może zasiadać jedna lub więcej osób. Członkiem zarządu może zostać wspólnik spółki ale również osoba z zewnątrz, przepisy w tym zakresie są liberalne.
Uchwały zgromadzenia wspólników lub rady nadzorczej
|
W drodze oświadczenia, jeżeli zarząd jest powoływany przez wspólników lub inne osoby
|
Powołanie na stanowisko członka zarządu nie oznacza nawiązania stosunku pracy w rozumieniu ustawy Kodeks pracy
|
Członek zarządu może pełnić swoją funkcję na podstawie aktu powołania lub może być z nim zawarta umowa o pracę. Zarówno z jednego, jak i drugiego będzie on pobierał wynagrodzenie, które będzie podlegało pod składki ZUS, ale na zupełnie innych zasadach.
Powołania
|
Osoby pełniące funkcję członka zarządu na mocy powołania począwszy od 2022 roku, od kiedy zaczął obowiązywać Polski Ład, podlegają pod obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Do końca 2021 roku nie było obowiązku zapłaty składki zdrowotnej. Składka zdrowotna jest naliczana od kwoty uzyskiwanego wynagrodzenia w wysokości 9% |
Zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie
|
Zatrudnienie na podstawie umowy powoduje powstanie obowiązku z tytułu opłacania składek społecznych i składki zdrowotnej. Jeżeli będzie to umowa o pracę, to obowiązkowe będą ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Natomiast w przypadku umowy zlecenie opłacanie składek społecznych będzie zależało, czy członek zarządu posiada inny tytuł do ubezpieczeń. Jeśli nie, to od jego wynagrodzenia będą pobierane obowiązkowo składki społeczne, z tym wyjątkiem, że składka chorobowa jest dobrowolna. W obydwu przypadkach należy dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego |
Jeżeli zdarzy się taka sytuacja, że zostanie założona spółka z o.o. przez jedną osobę, to trzeba się liczyć z faktem, że w takiej sytuacji właściciel spółki będzie rozliczał składki społeczne na podobnych zasadach jak w jednoosobowej działalności gospodarczej, występują jednak pewne różnice.
Jeżeli chodzi o zapłatę składek społecznych to będą one opłacane od podstawy stanowiącej 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli takiej jaka jest na Dużym ZUS.
Nie można skorzystać z:
|
W podstawie do naliczania składki zdrowotnej znajdzie się 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku.
W 2023 roku będzie to kwota 626,93 zł (6.965,94 zł x 9%) |
Jako ciekawostkę podajemy, że w przypadku członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej, co do objęcia go obowiązkową składką zdrowotną sytuacja wygląda odmiennie. Jak można przeczytać na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) członkowie zarządu w spółdzielni są wybierani a nie powoływani. W ustawie natomiast jest wyraźnie wskazane, że objęcie członków zarządu obowiązkową składką zdrowotną dotyczy tych osób, które pełnią swoją funkcję na podstawie “aktu powołania”.
Zmiana ustawy o Polskim Ładzie znacznie poszerzyła krąg osób, które podlegają pod obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. W tym katalogu znaleźli się również członkowie zarządu, którzy zostali powołani do pełnienia swojej funkcji. W takim przypadku wysokość składki zdrowotnej będzie uzależniona od kwoty otrzymywanego wynagrodzenia. Rozliczanie składek ZUS w przypadku zatrudnienia członka zarządu na umowę o pracę czy umowę zlecenie odbywa się na takich samych zasadach, jak miało to miejsce wcześniej. W przypadku umowy o pracę pobiera się wszystkie składki społeczne i składkę zdrowotną. Natomiast przy umowie cywilnoprawnej będzie to zależało, czy występują jakieś inne tytuły do ubezpieczeń społecznych. W przypadku jednoosobowych spółek z o.o. zasada rozliczania składek ZUS jest podobna, jak w działalności gospodarczej osób fizycznych, różnice wskazaliśmy w publikacji. Wątpliwości budziło rozliczanie członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej, którzy są wybierani a nie powoływani. Tutaj NFZ wyjaśnił, że przepis o składce zdrowotnej nie ma do nich zastosowania.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!