Zastanawiasz się, czy aktualizować VAT-26 przy wykupie z leasingu? Przeczytaj informacje na ten temat.
W niektórych sytuacjach przedsiębiorcy decydują się na wykorzystywanie samochodów osobowych tylko w działalności gospodarczej. Niesie to za sobą określone obowiązki, o których jest mowa w przepisach. W takim przypadku zgodnie z tymi przepisami niezbędne jest m.in. złożenie do urzędu skarbowego formularza VAT-26. Rodzi się pytanie, czy przy wykupie pojazdu z leasingu należy dokonywać aktualizacji VAT-26 i to będzie przedmiotem naszych rozważań.
W ustawie o podatku VAT wymienione zostały wprost pojazdy samochodowe, w stosunku do których przysługuje prawo do odliczenia 100% podatku VAT.
Pierwszą grupę pojazdów stanowią samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony. W drugiej grupie znajdą się samochody, które ze względu na swoją konstrukcję nie mogą być używane prywatnie. W przypadku tych drugich przedsiębiorca musi posiadać dodatkowe badania techniczne wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów lub dokument wydany w oparciu o przepisy o ruchu drogowym, z którego wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym. Dla pojazdów wymienionych powyżej nie trzeba prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, jak również nie ma konieczności składania VAT-26.
Jednak często przedsiębiorcy decydują się na wykorzystywanie pojazdów samochodowych tylko w działalności gospodarczej, pomimo że ustawa o VAT daje prawo do odliczenia tylko 50% podatku. I to właśnie w takich sytuacjach niezbędne jest złożenie formularza VAT-26 w ciągu 7 dni od dnia poniesienia pierwszego wydatku związanego z tym pojazdem, aby móc odliczać 100% podatku VAT.
W ustawie o VAT znalazła się tylko bardzo ogólna informacja, że w przypadku zmiany wykorzystywania pojazdu samochodowego podatnik jest obowiązany do aktualizacji informacji VAT-26, najpóźniej przed dniem, w którym dokonują tej zmiany.
Należy przypuszczać, że pod pojęciem “zmiany wykorzystywania pojazdu” kryje się zmiana przeznaczenia z wyłącznie do celów działalności na sposób mieszany – w działalności i prywatnie.
Nie jest to jednak aż tak oczywiste. Dlatego przedsiębiorcy bardzo często zastanawiają się, czy w przypadku wykupu pojazdu z leasingu potrzebna jest aktualizacja VAT-26? Odpowiedzi nie znajdziemy wprost w przepisach. Wydaje się, że jeżeli przeznaczenie pojazdu się nie zmienia, to nie ma konieczności składania aktualizacji VAT-26 do urzędu skarbowego, ale sprawdźmy stanowisko organów podatkowych na ten temat.
Z uwagi na brak szczegółowych informacji w ustawie o VAT dotyczących aktualizacji formularza VAT-26, najlepiej w takim przypadku sprawdzić, na jakim stanowisku stoją organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych. W jednej z nich, z dnia 31 marca 2021 r. nr 0113-KDIPT1-3.4012.43.2021.2.MK, wnioskodawca zadał pytanie, czy powinien składać wniosek aktualizacyjny VAT-26 w przypadku wykupu pojazdu i wprowadzenia go na stan środków trwałych, jeśli nr rejestracyjny pojazdu i przeznaczenie pojazdu się nie zmienia?
W jego ocenie nie ma obowiązku składania wniosku aktualizacyjnego VAT-26 i przysługuje mu prawo odliczenia 100% podatku VAT od faktury wykupu samochodu od leasingodawcy. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że nie ma obowiązku złożenia wniosku aktualizacyjnego VAT-26 w przypadku wykupu pojazdu i wprowadzenia go na stan środków trwałych, jeśli nr rejestracyjny pojazdu i przeznaczenie pojazdu się nie zmienia.
Pamiętajmy, że w zaprezentowanej interpretacji jest odniesienie do konkretnego stanu prawnego, dodatkowo nie było zmiany numeru rejestracyjnego pojazdu, co zostało też podkreślone przez Dyrektora KIS w uzasadnieniu. Z uwagi na dotkliwe konsekwencje finansowe w przypadku uchybień związanych z nieterminowym złożeniem formularza VAT-26, czy jego korekty, każdorazowo należy przeanalizować konkretny przypadek.
W sytuacjach wątpliwych wskazana byłaby opinia wydana przez doradcę podatkowego lub złożenie wniosku o wydanie interpretacji podatkowej.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!