W firmach, gdzie pracodawca finansuje dodatkową wpłatę do PPK do programu przystępuje więcej pracowników. Przeczytaj artykuł i sprawdź, ile dobrowolnie dopłacają pracodawcy i czy dopłata może być benefitem motywującym zatrudnionego do pozostania w firmie.
Benefity pracownicze mogą przyciągnąć kandydatów do pracy, jak i budować lojalność wśród już zatrudnionych pracowników. Obok prywatnej opieki medycznej i karty sportowej, coraz częściej można się spotkać z dofinansowaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy Tobie jako pracodawcy opłaca się wdrożyć ten benefit pozapłacowy.
PPK to program oszczędnościowy dla pracowników. Z założenia zgromadzone środki mają trafić do nich po ukończeniu 60 roku życia, ale na wniosek mogą wypłacić je wcześniej. Wpłaty na PPK finansuje pracodawca, pracownik i budżet państwa.
Zatrudniająca firma ma obowiązek sfinansować wpłatę podstawową do PPK, która wynosi 1,5% wynagrodzenia, ale ma prawo dopłacić dodatkowo do 2,5% pensji (art. 26 ust 1 i 2 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych). Co więcej – wpłata dodatkowa nie musi być taka sama dla wszystkich pracowników. Pracodawca może różnicować ją o wybrane kryteria, pod warunkiem, że nie naruszają one równego traktowania w zatrudnieniu.
Wpłata podstawowa (obowiązkowa) pracownika to 2%, ale może zadeklarować dodatkowe finansowanie – do wysokości kolejnych 2%. W rezultacie na konto PPK pracownika może co miesiąc wpadać 8% jego wynagrodzenia plus dopłaty roczne od państwa (w tej chwili jest to 240 zł).
Ewidencja PFR przekazała dane statystyczne, z których wynika, że zadeklarowanie przez pracodawcę wpłaty dodatkowej zwiększa prawdopodobieństwo partycypacji w PPK. Uczestnictwo w PPK w firmach, gdzie pracodawca finansuje dodatkową składkę, jest o 10 p.p. wyższe niż w firmach, gdzie dodatkowej wpłaty nie ma.
Obecnie około 3,5% pracodawców dopłaca do PPK od 0,5 do 2,5% wartości wynagrodzenia pracowników.
Ze względu na wielkość zatrudnienia obserwujemy, że:
Jak się okazuje – najwięcej pracodawców (25% ze wszystkich dopłacających) finansuje dodatkową składkę w maksymalnej wysokości 2,5%. Na dopłatę w wysokości 0,5% decyduję się 19% zatrudniających.
W pewnych branżach (zwłaszcza w IT i sektorach, gdzie jest zapotrzebowanie na pracowników niewykwalifikowanych) ciężko jest pozyskać nowego pracownika i coraz trudniej zatrzymać dotychczasowego. Propozycja dodatkowej wpłaty na konto PPK może być elementem skutecznego systemu motywacyjnego. Zwłaszcza że jest to „żywy pieniądz” dla każdego stanowiący namacalną wartość. W przeciwieństwie np. do karty sportowej, która jest zbędna dla niećwiczących osób.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!