|
|
3 minut czytania

Czy i jak można zrezygnować z kasy fiskalnej?

Posiadasz kasę fiskalną? Sprawdź, czy jest możliwość rezygnacji z kasy.

rezygnacja z kasy fiskalnej

Ewidencjonowanie na kasie fiskalnej dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych/konsumentów i rolników ryczałtowych. Mamy rozporządzenie w sprawie zwolnień z ewidencjonowania na kasie fiskalnej, które w obecnym kształcie obowiązuje do końca 2021 roku. Tematem naszych dzisiejszych rozważań będzie odpowiedź na pytanie, czy rezygnacja z kasy fiskalnej jest możliwa.

Czy można zrezygnować z kasy fiskalnej?

Niektóre firmy mogą i często korzystają ze zwolnienia z ewidencji na kasie fiskalnej. Ale bywają również sytuacje, kiedy przedsiębiorca, pomimo braku obowiązku posiadania kasy dokonuje jej zakupu. Po jakimś czasie zmienia jednak zdanie i chce zrezygnować z prowadzenia kasy. Ma to związek np. ze zmianą profilu prowadzonej działalności, czy też w przypadku dobrowolnej instalacji kasy przedsiębiorca dowiaduje się, że nie miał takiego obowiązku.

Rodzi się w tym miejscu pytanie, czy można zrezygnować z kasy fiskalnej i na jakich zasadach. Odpowiedź jest twierdząca a wyjaśnienia można przeczytać poniżej.

Rezygnacja z kasy fiskalnej – kiedy jest możliwa?

Poniżej opiszemy kilka sytuacji, w których może dojść do likwidacji posiadanej kasy fiskalnej.

  1. Sprzedaż tylko na rzecz firm.
  2. Jeżeli w toku prowadzonej działalności przedsiębiorca uzna, że będzie tylko dokonywał transakcji na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą, to może wówczas zrezygnować z kasy fiskalnej, ponieważ nie ma już podstawy prawnej do obowiązku jej posiadania. Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach, np. w interpretacji nr 0111-KDIB3-2.4012.15.2019.1.MN z dnia 8 marca 2019 r. Dyrektor KIS zgodził się z wnioskodawcą w tym temacie.

  3. Spełnienie warunku z rozporządzenia w sprawie zwolnień z kasy fiskalnej.
  4. W rozporządzeniu wymieniono szereg czynności, które mogą korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania. Jeżeli jest możliwość, że zostaną spełnione warunki uprawniające do zwolnienia przedsiębiorca może zrezygnować z kasy fiskalnej.

  5. Nieprzekroczenie progu 20.000 zł.
  6. Jeżeli przedsiębiorca dobrowolnie zainstalował kasę fiskalną, czy to w wyniku nieznajomości przepisów, czy też z innego powodu, to może zrezygnować z kasy fiskalnej. Oczywiście musi być spełniony warunek progu zwolnienia podmiotowego dla kas fiskalnych – nieprzekroczenie limitu obrotów 20.000 zł.

Obowiązki związane z zakończeniem użytkowania kasy fiskalnej

Przedsiębiorca nie może zapomnieć o dopełnieniu kilku obowiązków:

  1. Sporządzić raporty dobowe i miesięczne.
  2. Dokonać odczytu pamięci fiskalnej i sporządzić protokół z odczytu według ustalonego wzoru, który podlega przekazaniu do naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 5 dni.
  3. Złożyć wniosek o wyrejestrowanie kasy fiskalnej do naczelnika urzędu skarbowego właściwego miejscowo.
  4. Dokonać zwrotu ulgi na zakup kasy fiskalnej. Jeżeli przedsiębiorca korzystał z ulgi na zakup kasy fiskalnej, to rezygnacja z kasy w ciągu 3 lat od rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży skutkuje obowiązkiem zwrotu ulgi.

Zanim przedsiębiorca podejmie decyzję o rezygnacji z kasy fiskalnej powinien na spokojnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Ponowne rozpoczęcie sprzedaży na kasie oczywiście jest możliwe, ale wiąże się z nakładami finansowymi i brakiem możliwości ponownego skorzystania z ulgi na zakup kasy fiskalnej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Najważniejsze pytania

  1. Czy można zrezygnować z kasy fiskalnej?

    Tak, jest to możliwe, jeśli przedsiębiorca uzna, że będzie dokonywał transakcji na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą, lub jeśli spełnia warunki z rozporządzenia w sprawie zwolnień z kasy fiskalnej.
  2. Jak zrezygnować z kasy fiskalnej?

    Przed rezygnacją z kasy należy sporządzić raporty dobowe i miesięczne, dokonać odczytu pamięci i sporządzić protokół według ustalonego wzoru, a następnie przekazać go do urzędu skarbowego w ciągu 5 dni, złożyć wniosek o wyrejestrowanie kasy fiskalnej, oraz zwrócić ulgę na zakup kasy fiskalnej.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003