|
|
3 minut czytania

Czy jest możliwa prawnie darowizna na rzecz małżonka nie mając rozdzielności majątkowej?

Pozostajesz w związku małżeńskim, nie posiadasz rozdzielności majątkowej i chcesz dokonać darowizny na rzecz swojego małżonka, sprawdź czy to jest możliwe i jak wówczas postąpić.

darowizna między małżonkami
Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Wspólność majątkowa małżeńska jest to typowy ustrój pomiędzy małżonkami jaki powstaje z chwilą zawarcia związku małżeńskiego. Majątek wspólny obejmuje wszystkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje lub przez jednego z małżonków. Co wchodzi w skład majątku wspólnego szczegółowo opisuje ustawa Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Skoro wszystko jest wspólne to powstaje pytanie czy możliwa jest darowizna pomiędzy małżonkami?

Co to jest majątek osobisty małżonka?

Większość osób przed zawarciem związku małżeńskiego jest w posiadaniu określonych dóbr materialnych. Mogły to być dla przykładu:

  • mieszkania,
  • domy,
  • samochody,
  • grunty,
  • środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym.
Ponadto nawet w czasie trwania małżeństwa zdarza się często, że dochodzi do przekazania darowizny tylko na jednego z małżonków i w takiej sytuacji otrzymana darowizna czy też spadek stanowi dla niego majątek odrębny.

Umowa darowizny pomiędzy małżonkami

Oczywiście nawet po zawarciu związku małżeńskiego można umową darowizny przekazać dobra materialne z majątku osobistego na rzecz współmałżonka. Może to być darowizna, która wejdzie tylko w skład majątku osobistego obdarowanego małżonka. Może również wystąpić sytuacja, że darowizna będzie miała miejsce z majątku osobistego do majątku wspólnego małżonków. Nastąpi wówczas rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej.

Darowizna z majątku wspólnego do majątku osobistego

Nie ma natomiast możliwości, albo jest ona ograniczona, co do przekazania w formie darowizny swojej części w majątku wspólnym np. ½ samochodu na rzecz drugiego małżonka. Takie postępowanie w czasie trwania małżeństwa może nosić znamiona podziału majątku wspólnego. Rodzi również określone konsekwencje dla ewentualnych wierzycieli, którzy mogą zaspokajać swoje roszczenia z majątku wspólnego i osobistego dłużnika. W takich sytuacjach należałoby zasięgnąć opinii prawnika.

Zgłoszenie umowy darowizny do urzędu skarbowego

W sytuacji gdy dojdzie do zawarcia prawnie skutecznej umowy darowizny w sytuacjach opisanych powyżej należy pamiętać o właściwym jej udokumentowaniu i zgłoszeniu w terminie 6 miesięcy na formularzu SD-Z2 do urzędu skarbowego. Wszystkie umowy dotyczące nieruchomości muszą być zawierane przed notariuszem.

Niezwykle istotne jest właściwe udokumentowanie darowizny. Jeżeli jeden z małżonków z majątku odrębnego przekaże środki pieniężne to musi to być przelew bankowy lub przekaz pocztowy z właściwym opisem dla kogo przeznaczone są te środki i jaki jest ich charakter. W sytuacji, gdy będzie to darowizna do majątku wspólnego w tytule przelewu powinny być wpisane imiona i nazwiska obojga małżonków.

Zwolnienia od podatku od spadków i darowizn – deklaracja SD-Z2 przeczytaj.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Komentarze czytelników
  1. 22 grudnia 2020 o 09:39
    GB

    Czy podarowane w ten sposób pieniądze można przelać na IKZE i odliczyć od podatku? Czy taka darowizna stanowi dochód małżonka który został obdarowany?

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Najważniejsze pytania

  1. Czy możliwa jest darowizna między małżonkami?

    Oczywiście nawet po zawarciu związku małżeńskiego można umową darowizny przekazać dobra materialne z majątku osobistego na rzecz współmałżonka. Może to być darowizna, która wejdzie tylko w skład majątku osobistego obdarowanego małżonka.
  2. Czy możliwa jest darowizna między małżonkami przy wspólności majątkowej?

    Może wystąpić sytuacja, że darowizna będzie miała miejsce z majątku osobistego do majątku wspólnego małżonków. Nastąpi wówczas rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003