Mimo że w polskim systemie prawnym nie ma określonego wprost obowiązku posiadania przez przedsiębiorcę konta bankowego, w określonych sytuacjach jest ono niezbędne do poprawnego przeprowadzenia rozliczeń. Przykładem takich obligatoryjnych bezgotówkowych rozrachunków jest opłacanie podatków do US, czy też składek na ubezpieczenia do ZUS. Czy w związku z powyższym każdy przedsiębiorca ma obowiązek posiadania konta bankowego?
Konta bankowe przedsiębiorcy – materiał video
Mimo że w polskim systemie prawnym nie ma określonego wprost obowiązku posiadania przez przedsiębiorcę konta bankowego. Jednak zdarzają się sytuacje, w których jest ono niezbędne do poprawnego przeprowadzenia rozliczeń. Przykładem takich obligatoryjnych bezgotówkowych rozrachunków jest opłacanie podatków do US, czy też składek na ubezpieczenia do ZUS. Czy w związku z powyższym konto bankowe jest obowiązkowe dla każdego przedsiębiorcy? Czy także mikroprzedsiębiorca musi je mieć? Sprawdź!
Okazuje się, że istnieje grono przedsiębiorców, którzy mogą zrezygnować z posiadania rachunku bankowego. Zgodnie bowiem z art. 61 Ordynacji podatkowej, zwolnieniem z obowiązku dokonywania rozliczeń z US za pośrednictwem konta bankowego objęci są mikroprzedsiębiorcy. Podobnie jest ze składkami ZUS. W obu przypadkach wpłaty można dokonać w formie przekazu pocztowego.
Mikroprzedsiębiorcą jest przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
Chcesz sprawdzić, czy jesteś mikroprzedsiębiorcą? Dokładne wskazówki na ten temat znajdziesz tutaj.
Powyższe zwolnienie dotyczy przede wszystkim rozliczeń z organami podatkowymi i ZUS. Może się jednak okazać, że nawet mikroprzedsiębiorca będzie zobligowany do otwarcia konta bankowego. Dokonywanie i przyjmowanie płatności związanych z prowadzoną działalnością musi bowiem nastąpić za pośrednictwem rachunku bankowego gdy:
W związku z powyższym, jeżeli wskazane warunki zostaną spełnione, mikroprzedsiębiorca jest zobligowany do dokonywania rozliczeń z takich transakcji za pośrednictwem rachunku bankowego.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!