Fuzja to inaczej dobrowolne połączenie się spółek i utworzenie jednego przedsiębiorstwa. Zastanawiasz się, czy istnieje zatem możliwość połączenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z inną spółką kapitałową? Odpowiedź brzmi: tak. Więcej szczegółów znajdziesz w poniższym artykule.
Z regulacji wynikających z ustawy z dnia 15 września 2000 roku – Kodeks spółek handlowych (dalej jako KSH) wynika, że spółki kapitałowe mogą łączyć się ze sobą oraz ze spółkami osobowymi. Należy jednak zapamiętać, że spółka osobowa, z wyłączeniem spółki komandytowo-akcyjnej, nie może być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.
Spółka kapitałowa oraz spółka komandytowo-akcyjna mogą się łączyć ze spółką zagraniczną, o której mowa w art. 119 pkt 1 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1132 z dnia 14 czerwca 2017 roku w sprawie niektórych aspektów prawa spółek, utworzoną zgodnie z prawem państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa-strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i mającą siedzibę statutową, zarząd główny lub główny zakład na terenie Unii Europejskiej bądź państwa-strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (połączenie transgraniczne).
Spółki osobowe mogą się łączyć ze sobą tylko przez zawiązanie spółki kapitałowej albo spółki komandytowo-akcyjnej lub poprzez przejęcie przez spółkę komandytowo-akcyjną.
WAŻNE — fuzji nie może podlegać spółka w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku, ani spółka w upadłości.
Zastanawiasz się, w jaki sposób dokonać rozwiązania, a następnie likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Jeśli tak, to przeczytaj ten artykuł.
Połączenie może być dokonane poprzez:
Wspólnicy spółki przejmowanej lub spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki mogą otrzymać obok udziałów lub akcji spółki przejmującej bądź spółki nowo zawiązanej:
Spółka przejmowana albo spółki łączące się przez zawiązanie nowej spółki zostają rozwiązane bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego w dniu wykreślenia z rejestru. Wykreślenie z rejestru KRS spółki przejmowanej nie może nastąpić przed dniem zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej, jeżeli takie podwyższenie ma nastąpić, i przed dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby spółki przejmowanej.
WAŻNE — wykreślenie spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki nie może nastąpić przed dniem wpisania do rejestru nowej spółki.
Połączenie następuje z dniem wpisania połączenia spółek do rejestru przedsiębiorców właściwego według siedziby spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej.
Zasadą jest, że spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępują z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej bądź spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki.
Na spółkę przejmującą albo spółkę nowo zawiązaną przechodzą z dniem połączenia w szczególności:
Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest koncesja, zezwolenie i wpis do rejestru działalności regulowanej, to przejdź tutaj.
WAŻNE — ujawnienie w księgach wieczystych lub rejestrach przejścia praw na spółkę przejmującą albo na spółkę nowo zawiązaną następuje na wniosek tej spółki.
Z dniem połączenia wspólnicy spółki przejmowanej lub spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki stają się wspólnikami spółki przejmującej bądź spółki nowo zawiązanej. Analogicznie jest w przypadku pracowników i kontrahentów — ci, którzy byli związani umowami cywilnoprawnymi spółek łączących się, po połączeniu podlegać będą spółce przejmującej albo tej nowo zawiązanej.
Majątek każdej z połączonych spółek powinien być oddzielnie zarządzany przez spółkę przejmującą bądź spółkę nowo zawiązaną aż do dnia zaspokojenia lub zabezpieczenia wierzycieli, których wierzytelności powstały przed dniem połączenia, a którzy przed upływem sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia połączenia zażądali na piśmie zapłaty.
Co więcej, za prowadzenie oddzielnego zarządu członkowie organów albo wspólnicy prowadzący sprawy spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej odpowiadają solidarnie.
KROK I – plan połączenia spółek kapitałowych
KROK II — zgłoszenie planu połączenia spółek kapitałowych do sądu
KROK III — sprawozdanie zarządu
KROK IV — badanie planu połączenia przez biegłego
KROK V – opinia biegłego
W terminie określonym przez sąd, jednak nie dłuższym niż dwa miesiące od dnia jego wyznaczenia, biegły sporządza na piśmie szczegółową opinię i składa ją sądowi rejestrowemu oraz zarządom łączących się spółek wraz z planem połączenia. Opinia ta powinna zawierać:
KROK VI — zawiadomienie wspólników
Zarządy łączących się spółek powinny dwukrotnie zawiadomić wspólników, w sposób przewidziany dla zwoływania zgromadzeń wspólników lub walnych zgromadzeń, o zamiarze połączenia się z inną spółką. Pierwsze zawiadomienie powinno być dokonane nie później niż na miesiąc przed planowanym dniem powzięcia uchwały o połączeniu, a drugie w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie od daty pierwszego zawiadomienia.
Zawiadomienie powinno zawierać co najmniej:
Termin do zapoznania się z ww. dokumentami nie może być krótszy niż miesiąc przed planowanym dniem powzięcia uchwały o połączeniu.
KROK VII — przeglądanie dokumentów przez wspólników
Wspólnicy łączących się spółek mają prawo przeglądać następujące dokumenty:
Bezpośrednio przed powzięciem uchwały o połączeniu spółek wspólnikom należy ustnie przedstawić istotne elementy treści planu połączenia, sprawozdania zarządu i opinii biegłego oraz wszelkie istotne zmiany w zakresie aktywów i pasywów, które nastąpiły między dniem sporządzenia planu połączenia a dniem powzięcia uchwały.
KROK VIII — uchwała o połączeniu spółek
KROK IX – zgłoszenie uchwały do sądu rejestrowego
KROK X — ogłoszenie połączenia spółek
Ogłoszenie połączenia spółek jest dokonywane na wniosek spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej.
Solidarna odpowiedzialność członków organów — członkowie zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej oraz likwidatorzy łączących się spółek solidarnie odpowiadają wobec wspólników tych spółek za szkody wyrządzone działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy albo statutu spółki, chyba że nie ponoszą winy.
Odpowiedzialność biegłego — biegły odpowiada wobec łączących się spółek oraz ich wspólników za szkody wyrządzone z jego winy. W przypadku gdy biegłych jest kilku, ich odpowiedzialność jest solidarna.
Spółka przejmująca może przyznać wspólnikom spółki przejmowanej:
Można również przeprowadzić połączenie spółek bez przyznania udziałów spółki przejmującej, w przypadku gdy jeden wspólnik posiada, bezpośrednio lub pośrednio, wszystkie udziały lub akcje w łączących się spółkach albo wspólnicy łączących się spółek posiadają udziały lub akcje w tej samej proporcji we wszystkich łączących się spółkach. Jeśli jeden wspólnik posiada pośrednio wszystkie udziały albo akcje w spółce przejmowanej, a połączenie następuje bez przyznania udziałów albo akcji w spółce przejmującej, wierzyciel nieuczestniczącej w połączeniu spółki posiadającej bezpośrednio wszystkie udziały albo akcje spółki przejmowanej może żądać od tej spółki zabezpieczenia swoich roszczeń w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia planu połączenia, jeżeli uprawdopodobni, że ich zaspokojenie jest zagrożone przez połączenie.
Istnieje kilka opcji połączenia się spółek kapitałowych — przykładowo spółka z o.o. może połączyć się z inną spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednakże, co ważniejsze, połączenie się spółek zawsze wymaga uzgodnienia treści planu połączenia przez wszystkie spółki, które uczestniczą w tymże połączeniu.
Zastanawiasz się, czy można dziedziczyć spółkę z o.o.? Jeśli tak, to przeczytaj ten artykuł.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!